کشف نیزۀ ۱۶۰۰ سالۀ «خدای دریاها» در ترکیهنیزۀ،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
نیزۀ سه شاخه در اسطوره‌های یونانی سلاح پوزایدون خدای دریاها است؛ در دورۀ مدرن هم گاهی تصاویر شیطان همراه با یک نیزۀ سه‌شاخه ترسیم می‌شود. اما این نیزه‌ها در اصل ابزارهای ماهیگیری یونانیان باستان بودند؛ ابزاری که نمونه‌ای از ان‌ها اخیرا در ترکیه کشف شده است.

به گزارش فرادید, یک نیزۀ سه‌شاخۀ آهنی مربوط به قرن سوم یا چهارم میلادی اخیرا در شهر ساحلی آسوس در شمال غربی ترکیه کشف شده است. این نیزه را باستان‌شناسان در جریان کاوش در محوطۀ یک فوارۀ باستانی در نزدیکی مرکز شهر یافته‌اند.

 

این یافته بلافاصله توسط باستان‌شناسان به عنوان قسمت انتهایی یک نیزۀ ماهیگیری تشخیص داده شد. با توجه به اینکه اشیاء ساخته شده از آهن، در طول زمان بسیار زوال‌پذیر به حساب می‌آیند، این یافتۀ تقریبا سالم، یک مورد استثنایی و ارزشمند به حساب می‌آید.

 

نیزۀ،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

نمونه‌هایی از این نوع ابزار بسیار کمیاب هستند؛ این ابزارها در گذشته برای گرفتن ماهیان بزرگ از داخل قایق‌های کوچک به کار می‌رفتند. ماهیگیران با روشن کردن مشعل در هنگام شب، ماهیان را به سطح آب می‌کشاندند و سپس با این نیزه‌ها آن‌ها را شکار می‌کردند.

 

این نیزه با وجود ساختار سالمی که دارد پوشیده از خاک و زنگ آهن است؛ عملیات تمیزکاری این یافته برای تضمین ماندگاری آن در حال حاضر در جریان است.

 

شهر آسوس در قرن هفتم قبل از میلاد پایه‌گذاری شد و تقریبا به طور پیوسته تا قرن هیجدهم میلادی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود.

 

نیزۀ،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

در اسطوره‌های یونانی نیزۀ سه‌شاخه سلاح مخصوص پوزایدون خدای دریاها به حساب می‌آمد. در مورد نمادشناسی این نیزه نظرات مختلفی در طول تاریخ بیان شده است. برخی نویسندگان یونانی و رومی سه‌شاخه بودن این سلاح را نماد سه ویژگی سیّالیت، باروری و آشامیدنی بودن آب می‌دانستند.

 

اما برخی محققان معاصر معتقدند که این نیزه دقیقا به دلیل اینکه ابزار کار ماهیگیران بود، به عنوان سلاح خدای دریاها در نظر گرفته می‌شد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------