بزرگ‌ترین «تبر عصرحجری» جهان در العلای عربستان کشف شدتبر عصرحجری،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
گروهی از محققان که در منطقۀ العلا در شمال غربی عربستان سعودی کار می‌کنند، شیئی را کشف کردند که احتمالاً بزرگترین تیشه یا تبر دستی سنگی است که تا کنون در سراسر جهان یافت شده است.

به گزارش فرادید، ارزیابی اولیه نشان می‌دهد که قدمت این مصنوع غول‌پیکر به دوره پارینه سنگی اولیه و میانی می‌رسد و احتمالا بیش از 200 هزار سال قدمت دارد.

 

این تیشه که از جنس سنگ بازالت ریزدانه ساخته شده، 51.3 سانتیمتر طول دارد و از هر دو طرف لب‌پر شده تا لبه‌هایی تیز و برنده پیدا کند.

 

این تیشه یا تبر ماقبل تاریخ در دشت القرح، یک منطقه بیابانی در جنوب العلا، توسط یک گروه بین‌المللی از باستان‌شناسان کشف شد. این گروه پیش از این نیز بیش از ده‌ها تیشۀ دستی دیگر پیدا کرده‌اند که همه آنها کوچکتر از این نمونه غول‌پیکر بودند.

 

تبر عصرحجری،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

دکتر عمر آکسوی، مدیر پروژه، گفت: «این تبر دستی یکی از مهم‌ترین یافته‌های بررسی مداوم ما از دشت القرح است. این ابزار سنگی شگفت‌انگیز بیش از نیم متر طول دارد و بزرگترین نمونه از یک سری ابزارهای سنگی کشف‌شده در این سایت است. طبق جستجوهای ما هنوز هیچ تبری به این اندازه در هیچ کجای جهان یافت نشده و به این ترتیب این ممکن است بزرگترین تبر دستی باشد که تاکنون کشف شده است».

 

به عنوان مثال، تبر دستی 300 هزارساله‌ای که اوایل سال جاری در شهرستان کِنت انگلستان کشف شد و بزرگترین تبر یافت شده در بریتانیا به شمار می‌رود، تنها 29.5 سانتی متر (11.6 اینچ) طول دارد. البته تبر دستی العلا در پایه باریک‌تر است (3.7 اینچ در مقابل 4.4 اینچ)، که باعث می‌شود گرفتن آن با دو دست راحت‌تر بوده باشد.

 

تبر عصرحجری،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------