خانه‌ای از جنس «هالۀ نور» در اندونزیخانه‌ای از جنس هالۀ نور در اندونزی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون
مجموعه‌ای از حفره‌های دایره‌ای و نورگیرهای سقفی به شکل حلقه نور، فضای جالبی را برای رشد درختان در این خانه در سِمارانگ اندونزی ایجاد کرده‌اند.

به گزارش فرادید، مجموعه‌ای از حفره‌های دایره‌ای و نورگیرهای سقفی به شکل حلقه نور، فضای جالبی را برای رشد درختان در این خانه در سِمارانگ اندونزی ایجاد کردند. این خانه را استودیوی معماری تامارا ویبووُ طراحی کرده است. 

 

این خانه که حلقه نور یا هاله نام دارد، دارای دو شکل شیروانی و انبار مانند است که با چوب زغالی پوشیده شدihند و در کنار نواری مرکزی از فضاهای داخلی و خارجی قرار گرفتند که زیر یک سقف بتنی مسطح هستند. 

 

این سقف مرکزی را مجموعه‌ای از برش‌های دایره‌ای شکل داده‌اند. بالای فضاهای بیرونی، حفره‌های بزرگی رو به آسمان ایجاد شدند که سایه‌بانی را برای نواحی زیر خود شکل دادند. 

 

در فضای داخلی، بالای اتاق نشیمن و اتاق خواب، تنها لبه‌های این دایره‌ها برای ایجاد نورگیرهای سقفی هاله مانند، باز گذاشته شده است. 

 

خانه‌ای از جنس هالۀ نور در اندونزی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

به گفته این استودیوی معماری: «این حفره‌های دایره‌ای یا حلقه‌های نور، یک ویژگی قدرتمند به این معماری و تجربه فضایی آن داده‌اند.» 

 

«شکل هاله‌مانند این حفره‌ها به نور اجازه می‌دهد در طول روز به شکل جالبی به داخل خانه نفوذ کند و به آب باران در حال سقوط شکل دهد.» 

 

در جلوی محوطه خانه، یک راه ورودی بزرگ آسفالت‌شده به یک گاراژ بدون سقف بین گاراژی در ضلع شرقی تک طبقه و یک دفتر اداری کاملاً شیشه‌ای در ضلع دو طبقه‌ی روبرو منتهی می‌شود. 

 

ورودی خانه بین این دفتر کار شیشه‌ای و یک صفحه چوبی مشبک قرار گرفته که نمایی از حیاط مرکزی خانه را دارد و در عین حال از فضاهای خصوصی‌تر محافظت می‌کند. 

 

خانه‌ای از جنس هالۀ نور در اندونزی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

در قلب خانه یک ناهارخوری بزرگ است که با درهای شیشه‌ای تمام‌قد و چرخان به سمت شمال و جنوب پوشانده شده که رو به حیاط و استخر باز می‌شوند و تهویه خانه و لایه‌بندی بصری فضاها را فراهم می‌کنند. 

 

«خانه طوری طراحی شده که لایه‌های متعددی در فضای داخلی و خارجی داشته باشد تا هر اتاق از دو طرف به هوا و نور دسترسی داشته باشد.» 

 

«استخر شنا بین فضای داخلی و خارجی قرار گرفته و سایبان بتونی دایره‌ای نیمی از آن را در بر گرفته در حالی که باقی آن کاملاً باز است.» 

 

کنار فضای ناهارخوری مرکزی، یک منطقه نشیمن و اتاق خواب مهمان است، در حالی که اتاق خواب اصلی بیشترین حریم خصوصی را در انتهای محوطه و نزدیک باغ پشتی دارد. 

 

خانه‌ای از جنس هالۀ نور در اندونزی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگون

پلکانی در قسمت نشیمن به سمت طبقه دوم فضای غربی خانه منتهی می‌شود، جایی که اتاق‌های خواب کودکان دیواره‌ای از جنس تخته‌های چوبی باریک دارد. 

 

طبقه دوم به سقف بتنی مرکزی راه دارد، جایی که حفره‌های دایره‌ای با مناطق کوچک و دایره‌ای از چمن وحشی پوشانده شدند. 

 

بلوک شرقی خانه مختص مناطق خدماتی خانه است از جمله آشپزخانه و حمام جداگانه‌ای که مستقیماً از استخر قابل‌دسترسی است.

 

خانه‌ای از جنس هالۀ نور در اندونزی،اخبار گوناگون،خبرهای گوناگونکالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------