حیواناتی که خون قرمز ندارندبا این حال هرچند بسیاری از موجودات زنده خون قرمز دارند، اما موجوداتی هم هستند که خون در سایر رنگهای عجیب و غریب دارند از آبی تا سبز و گاهی بنفش. 

در این گزارش تعدادی از موجودات زنده را داریم که خون آنها به رنگ های عجیب و غریب است! موجودات زنده به جز رنگ قرمز خون، رنگهای عجیب و غریب از خون دارند!

 

 رنگ قرمز مشخصه بسیاری از چیزهاست؛ از پرچم کشورها گرفته تا رنگ خون انسان. به طور کلی بیشتر حیوانات مهره‌دار در رگ های خود خون قرمز یا مایل به قرمز دارند. خون به دلیل وجود هموگلوبین، پروتئینی که به خون ما در توزیع اکسیژن کمک می‌کند، به رنگ قرمز درمی‌آید.

 

پروتئین هموگلوبین تا حدی از اتم‌های آهن ساخته شده و به همین دلیل خون به رنگ قرمز یا مایل به قرمز است. از آنجا که تعداد گلبول‌های قرمز خون به مراتب از تعداد سایر مؤلفه‌های خون انسان مانند پلاکت‌ها و گلبول‌های سفید خون فراتر رفته است، خون انسان به نظر قرمز می‌رسد.

 

با این حال هرچند بسیاری از موجودات زنده خون قرمز دارند، اما موجوداتی هم هستند که خون در سایر رنگهای عجیب و غریب دارند از آبی تا سبز و گاهی بنفش. در این گزارش تعدادی از موجودات زنده را داریم که خون آنها به رنگ های عجیب و غریب است! موجودات زنده به جز رنگ قرمز خون، رنگهای عجیب و غریب از خون دارند!

 

خزندگان و مارمولک‌های گرمسیری - خون سبز 

گینه نو محل زندگی بسیاری از گونه‌های سوسمارها و خزندگان گرمسیری با خون سبز لیمویی است. به همین دلیل، زبان‌ها، ماهیچه‌ها و استخوان‌های این مارمولک‌ها به رنگ سبزهای مختلف است.

 

این موجودات مانند انسان‌ها، دارای گلبول‌های قرمز سرشار از هموگلوبین هستند، اما برای همیشه دوام نمی‌یابد و با تجزیه آنها ترکیبی به نام بیلیوردین Biliverdin ساخته می‌شود که این محصول رنگی سبز دارد. مهره‌داران به دلیل اثرات مضر، این ترکیبات را از گردش خون خود خارج می‌کنند. در حالی که مارمولک‌ها دارای سطح بسیار بالایی از بیلیوردین در رگ‌های خود هستند که از هموگلوبین بیشتر است و باعث می‌شود خون آنها سبز شود.

 

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون , رنگ خون موجودات زنده

یخ‌ماهیان تمساحی- خون شفاف 

یخ‌ماهی‌های تمساحی، در آب های اقیانوس اطراف قطب جنوب در شرایط محیطی زندگی می‌کنند که می‌تواند هر مهره‌دار دیگری را بکشد، آنها در دمای آب زیر نقطه انجماد آب شیرین زیست می‌کنند. در آبهای بسیار سرد، خونی که از نظر هموگلوبین زیاد است می‌تواند به طرز خطرناکی غلیظ شود. به همین دلیل، موجوداتی که در چنین شرایطی زندگی می‌کنند گلبولهای قرمز ندارند مانند ماهی یخ‌ماهی‌هخی تمساحی که حتی درصدی از گلبول‌های قرمز ندارند و باعث می‌شود خون آنها کاملاً شفاف و بی رنگ باشد!

 

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون , رنگ خون موجودات زنده

اختاپوس و خرچنگ نعل اسبی- خون آبی 

بسیاری از موجودات خاردار از پروتئینی به نام هموسیانین Hemocyanin استفاده می‌کنند. هر دو پروتئین قادر به انتقال اکسیژن هستند. برخلاف هموگلوبین، هموسیانین به مس و نه آهن متصل می‌شود و رنگ آبی را به جای قرمز ایجاد می‌کنند.

 

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون , رنگ خون موجودات زنده

لیست موجودات وابسته به هموسیانین طولانی است و شامل عنکبوت ها، عقرب‌ها و برخی از نرم‌تنان مانند اختاپوس‌ها است. از آنجا که خرچنگ نعل اسبی یک خرچنگ کامل نیست، بلکه به خانواده عنکبوت تعلق دارد خون آبی نیز دارد که سرشار از هموسیانین است.

 

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون , رنگ خون موجودات زنده

سوسک ها - خون زرد رنگ 

حشرات کوچک از جمله سوسک‌ها، خون زرد دارند. دلیل داشتن این رنگ مشخص این است که بیشتر حشرات اکسیژن را به روشی پردازش می‌کنند که با انسان و موجودات مهره‌دار متفاوت است. این حشرات از ماده ای به نام همولنف برای حمل اکسیژن به جای هموگلوبین استفاده می‌کنند که یک ماده زرد است.

 

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون , رنگ خون موجودات زنده

کرم های خاکی 

درست است که رنگ قرمز رنگ طبیعی خون کرم‌ها، مگس‌ها، کک‌ها، لاروها و غیره است اما مشخصه‌ای که آن را از رنگ خون انسان متفاوت می‌کند این است که هموگلوبین در گلبول‌های قرمز خون آنها وجود ندارد بلکه در مایعات بدن آنها حل می‌شود.

 

 اخبارگوناگون,خبرهای گوناگون , رنگ خون موجودات زنده

 

تابناک باتو 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------