بی‌تدبیری در اعمال قرنطینه و رتبه اول اصفهان‌ در شیوع کرونا/ وضعیت‌ بحرانی‌ کاشان و آران و بیدگلاخبار,اخبار اجتماعی,وضعیت اصفهان در روزهای کرونایی
مشاهدات نشان‌می‌دهد نسبت به سال‌های قبل اصفهان با کمترین حجم مسافر نوروزی روبرو بوده است، با این حال عدم قرنطینه اصفهان همانند بی‌تدبیری در مقابل قم، سبب شد این استان رتبه اول شیوع کرونا در کشور را با آمار ابتلا بالا در کاشان و آران و بیدگل به خود اختصاص دهد.

به گزارش ایلنا، مدیریت ارشد استان اصفهان به دلیل محدودیت اختیارات خود نتوانست مانع ورود و خروج شهروندان به اصفهان شود و شاید همین دلیلی باشد برای رویت خودروهایی با پلاک های غیر بومی در نصف جهان.

 

آنچه در فضای مجازی و البته بین فعالان سیاسی و اجتماعی قابل توجه است، توئیت و پست‌های اینستاگرامی در تقبیح و تذکر به عباس رضایی استاندار اصفهان و تیم همراه او در ستاد مبارزه با کرونا است. بیشتر این افراد معتقدند که استاندار می توانست با توجه به حساسیت های موجود و همجواری اصفهان با استان قم، زودتر و محکم تر برای حفظ سلامت شهر و شهروندان اصفهانی وارد عمل شود.

 

موضوعی که به گفته نماینده مردم شهر اصفهان در مجلس شورای اسلامی عملا ممکن نبود. حیدرعلی عابدی در اینباره به ایلنا گفت: قرنطینه کردن استان اصفهان در محدوده اختیارات استاندار نیست و وزارت کشور باید نسبت به این مساله وارد عمل می شد. حتی عباس رضایی نمی توانست کاشان را که به دلیل همجواری با شهر قم، بالاترین آمار ابتلا به کرونا را در استان اصفهان دارد قرنطینه اعلام کند.

 

وی ادامه داد: قرنطینه کردن کاشان در حالیکه روزانه 300 کارمند دولتی از این شهر به اصفهان تردد می کردند ممکن نبوده و نیست.

 

عدم قرنطینه کاشان همانند بی‌تدبیری در مقابل قم، سبب شد اصفهان رتبه یک شیوع کرونا در کشور را با آمار ابتلا در کاشان و آران و بیدگل به خود اختصاص دهد.

 

دبیر خانه کارگر اصفهان با تایید این موضوع به ایلنا گفت: لازم بود از طریق استانداری حداقل رفت و آمد به کاشان کنترل می شد، چرا که آمار ابتلای استان اصفهان تنها با استناد به شهرستان کاشان و آران و بیدگل بسیار بالا رفت و رتبه یک شیوع در کشور به ما اختصاص داده شد.

 

اصغر برشان اضافه کرد: تاکنون اخباری مبنی بر ابتلا نیروی‌های کارگری نداشتیم و امیدواریم واحدهای تولیدی با حفظ بهداشت، سلامت نیروی کار خود را تامین کنند.

 

پلاک های غیر بومی در اصفهان

گزارش‌های میدانی حکایت از حضور پلاک های غیر بومی در سطح شهر اصفهان دارد.

 

رضا طهماسبی قائم مقام حزب آزادی شعبه استان اصفهان در توئیتر خود در این باره نوشته است: به مسافران عزیزی که با پلاک های مختلف 16، 81، 11 ، 33 و 56 و غیره به اصفهان تشریف آورده و راحت می‌چرخند پیشنهاد می‌کنم حداقل غیرت به خرج دهید و برای جلوگیری از سلب آرامش اصفهانی ها با خودروهای‌تان تردد نکنید.

 

شنیده ها حاکی از آن است که بیشتر مغازه های میدان نقش جهان بسته اند و هتل های سطح شهر مانند هتل کوثر در شب های نوروزی در خاموشی به سر می برند. ولی بازهم خبرهایی از تردد خودروهای غیر بومی در سطح شهر به گوش می رسد.

 

این اخبار دو اتفاق مهم را گوش زد می‌کند؛ یکی اینکه دید و بازدید نوروزی درون فامیلی به قوت خود باقی است و دیگر اینکه مسافران جایی برای اسکان در شهر پیدا کرده اند.

 

پلمب 8 مجموعه گردشگری در استان اصفهان

گفته های معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان مبنی بر تعطیلی8 مجموعه جدید خدمات رسان به گردشگران در سومین روز از فروردین ماه 1399 گواه ارائه خدمات به مسافران است.

 

سید علی صالح درخشان گفت: براساس گزارش های موجود این کمیته، در طی روزهای دوم و سوم فروردین ماه بیش از 8 مجموعه شامل یک مهمانپذیر، یک خانه مسافر، 4 خانه استیجاری و 2 بنگاه مشاور املاک که به صورت غیر قانونی به گردشگران ورودی به استان خدمات اقامتی ارائه می دادند شناسایی و مطابق قانون پلمب شدند.

 

وی تاکید کرد: مطابق با مصوبات ستاد مبارزه با بیماری کرونا ، هرگونه ارائه خدمات به گردشگران در پهنه استان اصفهان تا اطلاع ثانوی ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

 

کرونا در کمین مسافران نوروزی به اصفهان است

استاندار اصفهان با اشاره به وضعیت قرمز اصفهان در خصوص بیماری کرونا نیز گفته است: امسال کرونا در کمین مسافران نوروزی به اصفهان است.

 

عباس رضایی اظهار کرد: امسال نه تنها شهر اصفهان بلکه استان اصفهان مقصد گردشگری نیست.

 

وی با تاکید بر اینکه نوروز ۹۹ هیچ مرکز اقامتی مثل هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، مهانپذیرها، مهمانسراها، مراکز اقامتی بوم گردی، کمپ های نوروزی و امثال آن اجازه پذیرش مسافر ندارد، تصریح کرد: در صورتی که کسی اصفهان را مقصدگردشگری انتخاب کند، در خیابان سرگردان خواهد شد.

 

رضایی افزود: فقدان امکانات و تسهیلات در نوروز ۹۹ به واسطه شیوع بیماری کرونا است، زیرا مردم و مسئولان اصفهان سلامت مسافران و همشهریان را بر هر مساله‌ای مقدم می دارند.

 

وی تصریح کرد: ضمن احترام به کلیه هموطنان خواهش و استدعا می کنیم امسال به اصفهان سفر نکنند، زیرا در غیر این صورت هم برای خود و هم مسئولان بهداشتی استان اصفهان مشکلاتی بوجود می آورند، چرا که امکانات و ظرفیت‌های درمانی اصفهان در این شرایط به سختی پاسخگوی نیاز این استان است.

 

پایش سلامت گردشگران در 16 نقطه از مبادی ورودی استان اصفهان

به گفته معاون گردشگری و سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با توجه به اینکه استان اصفهان از یکسو مقصد سفر گردشگران بوده و در عین حال به دلیل مرکزیت این استان، جاده های استان محور اتصال بیش از 10 استان مجاور خود نیز است ما با گردشگرانی مواجه هستیم که مقصد آنها سایر استان های کشور است، لذا بر این اساس بیش از 16 پایگاه امنیت و سلامت در مبادی مختلف ورودی استان استقرار یافته اند.

 

قرنطینه مسافران

استاندار اصفهان هم با اشاره به نقش پایش جاده ای در کاهش سفر به اصفهان اعلام کرد: افراد دارای علائم بیماری کرونا به هیچ وجه اجازه ورود به اصفهان را ندارند.

 

به گفته رضایی طی چند روز فعالیت این ایستگاه‌ها از ورود ۶۷۲ فرد دارای علائم بیماری به اصفهان ممانعت شده است.

 

وی افزود: مراکز غربالگری با هیچ کس از هر استان و هر قشر و هر طبقه ای که باشد، تعارفی ندارند و با جدیت و قاطعیت فعالیت خود را دنبال می کنند.

 

استاندار اصفهان تاکید کرد: افرادی که به سمت اصفهان حرکت می کنند مطلع باشند که در صورت ابتلا یا داشتن علائم بیماری کرونا نه تنها خود بلکه به همراه خانواده ۱۴ روز در قرنطینه نگهداری خواهند شد.

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۴ ایستگاه اصلی و ۵۳ ایستگاه فرعی در نقاط مختلف استان با بهره گیری از ظرفیت و همکاری ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، هلال احمر، شبکه بهداشت و درمان، راهداری، فرمانداری ها و شهرداری های استان ضمن غربالگری و شناسایی بیماران، ‌در خصوص وضعیت قرمز اصفهان به افراد اطلاع رسانی می کنند‌.

 

تعطیلی صنوف

تا اول سال جدید خبری از بسته شدن واحدهای صنفی نبود. اما حالا ستاد پیشگیری از کرونا استان اصفهان در مصوبه ای فعالیت کلیه واحدهای صنفی استان به جز مواد غذایی را تا 15فروردین ممنوع اعلام کرد. این یعنی وخامت اوضاع اقتصادی برای صنوف. مقوله ای که کمترین توجهی به آن شده است. اتفاقی که در کشورهای توسعه یافته شاهد هستیم چیز دیگری است. در آلمان بخشودگی مالیات شش ماه اول سال 2020 و به تعویق افتادن پرداخت مالیات شش ماهه دوم سال به صورت اقساطی در دستور کار قرار گرفته است. در انگلستان کمک مالی به واحد های تولیدی مطرح شده و خلاصه امور اقتصادی مورد توجه دولت ها است. ولی در ایران هیچ خبری جز وخامت اوضاع اقتصادی شنیده و خوانده نمی شود. البته به تازگی برخی نمایندگان از قرنطینه‌های‌شان پیام داده اند که باید بودجه ای برای اقتصاد کرونایی در نظر گرفته شود، همین.

 

قطع زنجیره کرونا

آنچه مسلم است، این است که امکانات پزشکی کشور و استان اصفهان محدود است. سیستم درمان کشور تنها به 150 هزار تخت بیمارستانی مجهز است و اگر روند ابتلا به کرونا را کند نکنیم با بحران عظیمی مواجه خواهیم شد که کمتر کسی توان مدیریت برای خروج از آن را خواهد داشت.

 

همین اتفاق سبب شده تا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان امکان اصفهان‌گردی مجازی را بر روی سایت خود فراهم کند.

 

این سامانه به زبان بی زبانی از گردشگران خواسته تا به اصفهان سفر نکنند و از منزل شان به تماشای مجازی اصفهان بنشینند. پیام دیگری که دست به دست می شود این است که اصفهانی ها مهمان نوازند ولی امسال یک مهمانی طلب شما، به اصفهان نروید. کرونا را جدی بگیریم و در خانه بمانیم.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------