آخرین اخبار جامعه


اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, اسحاق جهانگیری

گزارش هزینه‌کرد یک میلیارد یورو برای کرونا اعلام می‌شود/ تصمیم گیری درباره تعطیلی ادارات بر عهده ستاد کروناست

معاون اول رئیس جمهوری درباره سرنوشت دستور وی به رئیس بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه درباره گزارش هزینه کرد یک میلیارد…


محکومیت شهردار ایذه به یک سال حبس تعزیری



خبار,اخباراجتماعی,شهردارایذه

شعبه دادگاه کیفری۲ اهواز، شهردار وقت ایذه را به اتهام تهدید علیه بهداشت عمومی و دفن غیراصولی زباله شهری به یک سال حبس تعزیری، محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، وکیل اهالی روستاهای راسفند و نوترکی شهرستان ایذه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: حکم بدوی صادر و ابلاغ شده و شهردار وقت ایذه می تواند درخواست تجدید نظرخواهی کند.

محمد داس مه افزود: این پرونده با شکایت اهالی روستاهای راسفند و نوترکی ایذه و فعالان محیط زیست این شهرستان از پارسال در مراجع قضایی به جریان افتاده است.

وی شاکیان این پرونده را ده ها نفر از مردم راسفند و نوترکی ایذه و دهیاران عنوان کرد و گفت: تهدید علیه بهداشت عمومی به دلیل دفن غیراصولی زباله های شهری ایذه در طبیعت این روستاها، سوزاندن زباله و آمیختن زباله های عفونی با عادی، تلنبار کردن زباله و رهاسازی غیراصولی و آلودگی آب های زیرزمینی، اتهامات شهردار وقت در این پرونده بوده است.

دومین پرونده علیه شهرداری ایذه
رئیس حفاظت محیط زیست ایذه نیز در گفت وگو با ایرنا از تشکیل پرونده علیه شهرداری ایذه در مراجع قضایی به دلیل دفن زباله در محل غیرمجاز خبر داد.

عباس سلطانی گفت: بعد از اعتراض و ممانعت روستائیان راسفند و نوترکی از دفن زباله شهری در اطراف این روستاها، شهرداری پسماندها را در محل جدیدی از محدوده شهر ایذه (کوره های آجرپزی) دفن می کند، که این مکان غیرمجاز و تایید نشده است، به همین دلیل برای شهرداری ایذه اخطاریه صادر شد که به دلیل بی توجهی، شکایت علیه شهرداری به مراجع قضایی ارائه شده است.

وی تصریح کرد: شهرداری ایذه مدعی است که با مجوز شورای تامین شهرستان زباله ها را در محل جدید دفن می کند، اما چنین مصوبه ای تا کنون به دست ما نرسیده است.

سلطانی با بیان اینکه روزانه یکصد تن زباله در ایذه جمع آوری و دفن می شود، اضافه کرد: مدفن زباله شهری ایذه در اطراف روستاهای راسفند و نوترکی در گذشته به صورت مشروط مصوب شده اما شهرداری در دفن پسماندها ضوابط را رعایت نکرده است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته ای در فرمانداری ایذه برای تعیین مدفن مناسب پسماند شهری ایذه، اظهار داشت: مقرر شده است که شهرداری در اسرع وقت محلی را به این کمیته پیشنهاد دهد، شهرداری نیز وعده کرده که ظرف ۲ هفته محل مناسبی تدارک ببیند اما با توجه به روند تعیین محل، به نظر نمی رسد طی این مدت مدفن مناسبی به تصویب برسد.

به گفته وی در حال حاضر یک گزینه به عنوان مدفن از سوی شهرداری پیشنهاد شده است که در حال بررسی است.

سلطانی برخورد با تخلفات در حوزه پسماند را مستلزم حمایت قوه قضائیه دانست و تاکید کرد: مطالبه مردم، تلاش مسئولان و تامین اعتبارات نیز می تواند به حل مشکلات این حوزه کمک کند.

براساس این گزارش، اهالی روستاهای راسفند و نوترکی در ایذه، شامگاه هشتم تیر امسال، با مسدود کردن جاده مانع از تخلیه زباله توسط شهرداری در اطراف روستاهای خود شدند. این اقدام در پی اعتراضات اهالی در ماه های اخیر به تخلیه غیربهداشتی زباله از سوی شهرداری ایذه بوده است.

به گفته علی نوروزی رئیس شورای اسلامی روستای راسفند، مدفن پسماند کمتر از یک هزار متر با خانه های روستایی فاصله دارد و مردم روستاهای نوترکی، آبله، راسفند و مال سیدی با بیش از هشت هزار نفر جمعیت ۲۹ سال است که منتظر تحقق وعده مسئولان برای ساماندهی این محل هستند.

بعد از اعتراض روستائیان، شهرداری ایذه به مدت چهار روز زباله های شهری را جمع نکرد و جمع آوری را از ۱۲ تیر دوباره آغاز کرده بود.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------