آخرین اخبار جامعه


اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,هواشناسی

ورود سامانه بارشی جدید به ایران/بیشتر نقاط کشور برفی و بارانی می شود

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور، گفت: این سامانه بارشی که در اکثر…

همه جای جهان مرز برای شهروند فرصت است اما اینجا مصیبت/ نداشتن شناسنامه نقض آشکار حقوق بشر است اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,نماینده مردم تربت جام
نماینده مردم تربت جام گفت: در جهان برای حیوانات هم شناسنامه صادر می‌کنند اما ما در کشور چند صد هزار نفر داریم که مشکل شناسنامه دارند. این افراد باید ساماندهی شوند. چرا که آسیب‌های زیادی از جمله آسیب امنیتی برای کشور خواهند داشت؟ نداشتن شناسنامه نقض آشکار حقوق بشر است. 

به گزارش ایلنا، جلیل رحیمی جهان‌آبادی در جلسه نوبت صبح امروز مجلس در جریان تشریح سوال خود از وزیر کشور گفت: از وزارت کشور و نیروی انتظامی برای تامین امنیت مرزها تشکر می‌کنم، اما سوال اینجاست که در کجای جهان مرز و امنیت پایدار و توسعه پایدار در مرز را بدون مردم تعریف می‌کنند؟ در دهه ۷۰ طالبان در افغانستان ناامنی ایجاد کرد لذا حریم زرد و قرمز در مناطق مرزی مشخص شد، تعدادی از روستاها تخلیه شد و مردم حاشیه‌نشین شهرها شدند و کشاورزی و دامداری خود را از دست دادند.

 

وی افزود: در ادامه این اقدامات چند روستا تخلیه شده که تنها پنج میلیارد تومان خسارت ارزیابی شده؟ که از آن میزان هم سه میلیارد تومان آن پرداخت شده است در کجای جهان کسی با شهروند خود چنین رفتاری می‌کند؟  آیا شما ۶۰۵ خانوار را با سه میلیارد تومان راضی کردید؟ به هر خانواده چقدر رسید؟ مراتع و دام این افراد کجاست؟ اینها کارخانه و درآمد و راهی برای امرار معاش ندارند.

 

نماینده مردم تربت جام گفت: این سوال را در سال ۱۳۹۶ مطرح کرده بودم. شهروند جمهوری اسلامی ایران در نقطه صفر مرزی عامل توسعه پایدار است و اگر شهروند شما گرسنه و بی‌پناه است و اشتغال ندارد چه‌طور می‌تواند امنیت برقرار کند؟

 

وی تاکید کرد: در همه جای جهان مرز برای شهروند فرصت است، اما اینجا مصیبت است. چه‌طور زمینی که از مردم بی‌پناه دامدار و کشاورز گرفته شده به تعاونی ناجا داده شده است؟ ما به شهروند اعتماد نمی‌کنیم ولی می‌گذاریم کس دیگری کشاورزی کند. از دهه ۷۰ شهروندان مرزنشین رها شدند.

 

رحیمی جهان آبادی گفت: خراسان ۴۳۰ کیلومتر مرز دارد اما ببینید مردم چه وضعیتی دارند. حقوق مردم در مناطق مرزی خراسان پایمال شده، زمین و مراتع‌شان را گرفته‌اند و من درخواست دارم هیاتی برای بررسی حقوق کامل مردم تعیین شود.

 

نماینده مردم تربت جام در تشریح سوال دوم خود دررابطه با بلاتکلیفی افراد فاقد شناسنامه، مشکوک التابعیت و ممنوع الخدمت هم اظهار کرد: در جهان برای حیوانات هم شناسنامه صادر می‌کنند اما ما در کشور چند صد هزار نفر داریم که مشکل شناسنامه دارند. این افراد باید ساماندهی شوند. چرا که آسیب‌های زیادی از جمله آسیب امنیتی برای کشور خواهند داشت؟ نداشتن شناسنامه نقض آشکار حقوق بشر است.

 

وی خاطرنشان کرد: این افراد نه می‌توانند معامله کنند، نه می‌توانند کار اقتصادی کنند، نه می‌توانند وام و گذرنامه بگیرند. این چه رفتاری است که با شهروندان می‌شود؟ وزیر کشور می‌گوید تعداد این افراد ۱۲۰ هزار نفر بوده و ۳۰ هزار نفر آنها باقی مانده است. ما این آمار را قبول داریم ولی هنوز هزاران نفر در خراسان و سیستان ممنوع الخدمات هستند. در منطقه ما بیش از ۲۰ هزار نفر با این مشکل مواجه هستند و این مسئله در همه مناطق مرزی کشور است و وزارت کشور و ثبت احوال وظیفه دارند این افراد را ساماندهی کنند زیرا این از ابتدایی‌ترین حقوق مردم است.

 

رحیمی جهان آبادی تصریح کرد: اینها یا ایرانی هستند یا نیستند. اگر مربوط به کهکشان دیگری هستند آنها را به همان جا بفرستید. حقوق قانونی مردم باید به آنها بازگردانده شود. البته حرف وزیر برای ما سند است و احترام ایشان را داریم اما از ایشان می‌خواهیم هیأتی را تشکیل دهند تا هم مشکل زمین‌های مرزی و هم مشکل افراد فاقد شناسنامه حل شود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------