وقتی بوی مازوت از اوضاع هوا می‌آید! اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, بوی مازوت
چرا با وجود تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، دورکاری کارمندان و محدودیت‌های کرونایی، همچنان در شهرهای بزرگ هوای ناسالم داریم؟ 

حتما شما هم این روزها از هوای آلوده ای که استشمام می کنید حس بدی دارید و سردرگم مانده اید که چرا در روزهایی که محدودیت های کرونایی است و طبق گفته مسئولان ،تردد کاهش پیدا کرده همچنان حال هوا بد است!

 

اگر بخواهیم فقط درباره شهر تهران حرف بزنیم از ابتدای امسال تا دیروز، هوایش فقط 15 روز پاک بوده و 185 روز قابل قبول، درعوض 74 روز هوای این شهر برای گروه‌های حساس ناسالم بوده و دو روز هم کلا ناسالم برای همه. حالا این سوال پیش می آید که چرا در سالی که با وجود ممنوعیت تردد شبانه خودروهای شخصی، دورکاری بخشی از کارمندان، تعطیلی برخی کسب و کارها و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و در نتیجه کاهش رفت و آمدها در شهرها باز هم هوای آلوده شهرهای بزرگ را رها نمی کند. امروز قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم.

 

سخت گیری های بیشتر

حسین شهید زاده مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران می گوید: استانداردهای محاسبه کیفی هوای شهر تهران از ابتدای امسال تغییر کرده و محاسبات سخت گیرانه‌تر شده به طوری که اگر غلظت آلاینده ذرات معلق پیش از این تا رسیدن به عدد 15 پاک تلقی می‌شد اکنون این رقم به 12 کاهش یافته، بنابراین دستیابی به روزهای پاک سخت‌تر شده است.

 

متهمان سابق

یک زمانی انگشت اتهام به سمت بنزین‌های غیراستاندارد بود و زمانی هم به سمت خودروهای فرسوده و حتی نو که باز هم آلایندگی دارند و تقریبا این ترجیع‌بند همه اظهارنظرها بود که وقتی هوا سرد می‌شود در شهرهای پرجمعیت چاره‌ای جز به تماشا نشستن وارونگی دما و آلودگی هوا نیست. اما درکنار موتورها، تاکسی ها، خودروهای فرسوده و کامیون ها منابع ثابت هم نقش مهمی در آلودگی هوا دارند؛ منابعی مثل صنایع و نیروگاه‌ها که قادرند تا 30 درصد ذرات معلق کمتر از 5/2 میکرون تولید کنند. این را بگذارید کنار پالایشگاه‌ها و پایانه‌های اتوبوس که به ترتیب 4 و 2 درصد در آلوده کردن هوای تهران نقش دارند.

 اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, بوی مازوت

 

حدود یک هفته پیش هم سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس درباره آلودگی هوای تهران در توئیتر نوشت که «سهم قابل توجهی از ‫آلودگی هوای پایتخت یا ناشی از ‫کارخانه های سیمان و نیروگاه های برق اطراف تهران یا ناشی از ‫فرسودگی ناوگان حمل ونقل است».‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

پای مازوت در میان است؟! 

برخی از کارشناسان و البته تعدادی از اعضای شورای شهر تهران دلیل آلودگی هوا را سوختن مازوت اعلام کرده اند. جام جم به نقل از رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور نوشته است که «چون به دلیل تحریم ها برای مازوت کشور خریداری نداریم و ظرفیت پالایشگاه‌ها از مازوت پر شده، مجبوریم مازوت‌های مازاد را در شهرها بسوزانیم».

  

شاید به همین دلیل هم زهرا نژادبهرام عضو هیئت‌ رئیسه شورای شهر تهران خطاب به مسئولان گفته: «با چه تدبیری به جای ساخت و ایجاد انبارهای جدید برای نگهداری مازوت از ریه‌های شهروندان به ‌عنوان انبار مازوت استفاده می‌شود.» با این حال وزارت صمت، سازمان محیط زیست و شرکت پخش فراورده‌های نفتی تهران در این خصوص اظهار نظری نکرده‌اند.

 

خراسان 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------