رئیس سازمان محیط زیست: اخیراً کلک می‌زنند؛ باید حواستان به تالاب‌ها باشد رئیس سازمان محیط زیست,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی
رئیس سازمان محیط زیست گفت: سند هیچ تالاب و کوهی نباید به نام کسی غیر از منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها شود؛ حتی سازمان حفاظت محیط زیست هم می‌تواند زمین را بفروشد،باید حواستان به تالاب‌ها باشد.

به گزارش مهر، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست، در نشست مدیران کل محیط زیست استان‌ها که به صورت آنلاین برگزار شد، خطاب به مدیران گفت: منابع طبیعی نداشته باشیم چگونه می‌خواهیم محیط زیست را حفظ کنیم؟ اخیراً کلک می‌زنند؛ باید حواستان به تالاب‌ها باشد.

 

وی تصریح کرد: دستگاهی به نام سازمان جنگل‌ها و مراتع داریم که بر اساس قانون موظف به حفظ منابع طبیعی است و مالکیت را این سازمان باید داشته باشد. دستگاه اجرایی وارد شده و در حال ثبت کردن اسناد به نام خود است. آن دستگاه اجرایی دستگاه منتفع و دلالی است و می‌تواند زمین تالاب را بفروشد ولی سازمان جنگل‌ها حق فروش ندارد. وزارت نیرو می‌تواند اگر سند به نامش شد زمین را بفروشد. مدیران کل حفاظت محیط زیست باید آگاه باشند؛ تالاب فروختنی نیست اما اگر سند آن به نام وزارت نیرو ثبت شود، فروختنی می‌شود.

 

وی افزود: سند هیچ تالاب و کوهی نباید به نام کسی غیر از منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها شود؛ حتی سازمان حفاظت محیط زیست هم می‌تواند زمین را بفروشد.

 

وی خطاب به مدیران با تاکید بر اینکه مسؤولین حفاظت محیط زیست باید آگاه باشند و تقاضای هر ارگانی برای ثبت منابع طبیعی را اطلاع دهند، گفت: استراتژی ما توسعه پایدار است؛ در گذشته سازمان در سیاست‌های کلان، برای انجام وظایف خود از اختیاراتی که داشت محروم بود. به دلیل کج سلیقگی‌ها و به دلیل عدم تحمل سازمان در خارج از پیکره سازمان، یک سازمان فلاکت زده به نظر می‌رسید.

 

دیگر هیچ پروژه ملی شروع نمی‌شود مگر با تأیید سازمان محیط زیست

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: حالا مسائل زیربنایی متحول شده است. در دولت دیگر هیچ پروژه ملی شروع نمی‌شود مگر با تأیید سازمان محیط زیست و با ارزیابی زیست محیطی. وقتی وارد سازمان شدم دیدم در مواردی یک کارشناس در استانداری بر محیط زیست حاکمیت دارد.

 

کلانتری تاکید کرد: اختلاف بین دستگاه دولتی وجود دارد، آن هم زمانی است که تکلیف قانونی را انجام دهید و اختلاف بر سر یک موضوع باشد، تکلیف قانونی باید انجام شود و نباید به دلیل اینکه دو دستگاه دولتی با هم روبرو هستند، از انجام تکلیف قانونی گذشت. در برابر وظایف قانونی تنها در برابر دادگاه باید پاسخگو باشید. هیچ استانداری و حتی رئیس جمهوری هم نمی‌تواند شما را از انجام تکلیف قانونی منع کند.

 

وی ادامه داد: سازمان تسلیم اداره برنامه ریزی و مدیریت استان شده بود. کم کم به حق و حقوق خود برمی گردیم. متاسف می‌شنوم گاهی استاندار می‌گوید به مدیر کل اداره محیط زیست دستور دادم، انجام نداد!؛ نباید تقاضای خلاف قانون از مدیرکل کرد، اگر مدیرکل انجام می‌داد حتماً برکنارش می‌کردم. در عین حال که کار فراقانونی نباید انجام دهیم، باید وظایف قانونی را انجام دهیم.

 

وزارت نیرو باید حقابه محیط زیست را به صورت سیلابی بدهد

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با تاکید بر اینکه مدیران کل باید پیگیر حقابه تالاب‌ها باشند، گفت: وزارت نیرو باید حقابه محیط زیست را به صورت سیلابی بدهد؛ مسلم است که با دادن پنج متر مکعب آب طی سال، حتی پنج لیتر آب هم به تالاب نمی‌رساند. حقابه محیط زیست باید ۸۰ یا ۱۰۰ متر مکعب در ثانیه باشد. دو – سه متر مکعب آب در ثانیه به درد خود وزارت نیرو می‌خورد.

 

وی با تاکید بر اینکه زاینده‌رود دیگر زنده رود نیست، گفت: زندگی زاینده رود اکنون بستگی به سد زاینده رود دارد. وضع طبیعت وخیم‌تر شده است. امروز اثر ۲۰۰ میلیمتر بارش کمتر از اثر ۱۷۰ میلی متر در سال‌های پیش است.

 

تنها ارگانی که در کشور موظف است علیه چالش آب بجنگد، ما هستیم

 

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه طبیعت کشور به سمت مردن پیش می‌رود و توان این همه فشار را ندارد، اظهار کرد: چالش آب بیشتر می‌شود و تنها ارگانی که در کشور موظف است علیه چالش آب بجنگد، ما هستیم.

 

وی با تاکید بر اینکه طبیعت در پی عملکرد ما به سمت مرگ می‌رود، گفت: حق سکوت نداریم و نباید خلاف قانون نیز رفتار کنیم. تکالیف قانونی مشخص است، باید اولویت‌ها را تشخیص دهیم.

 

کلانتری با اشاره به اینکه اگر ضریب ۵۰ درصد را سال گذشته اعمال نمی‌کردیم دیگر هیچ وقت اعمال نمی‌شد. امسال سازمان مشکل بودجه‌ای نباید داشته باشد، بودجه جاری بیش از ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده است و بودجه عمرانی نیز بیشتر شده است. تکالیف قانونی را باید انجام دهید. با مردم و استانداران هماهنگ باشید اما قانون را نمی‌توانید زیر پا بگذارید.

 

مناطق حفاظت شده را نمی‌فروشیم

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اخیراً استانداران با تحریک وزیر صمت می‌نویسند، وارد مناطق شوید و منابع را کشف کنید. هر جا مغایر قانون است باید محکم بایستید؛ ما اما نت دار نسل‌های بعد در کشور هستیم. یک معدن کشف شود و به تولید برسد، مزایای زیادی دارد اما حق نداریم منابع نسل‌های بعد را بفروشیم. مناطق حفاظت شده برای چه حفاظت می‌شوند؟ برای اینکه از منابع ژنتیکی نسل‌های بعد حفاظت شود. ژن‌هایی که امروز نمی‌توان از آن استفاده کنیم را باید حفظ کنیم.

 

کلانتری هم چنین با بیان این جمله که از مناطق چهارگانه باید حفاظت کرد، گفت: در مناطق حفاظت شده تنها حفاظت از گونه‌های حیات وحش مهم نیست بلکه گیاهان به ویژه گیاهان وحشی و دست نخورده، مهم هستند. در حالی که می‌گویند اجازه دهیم که وارد شوند سنگ و.. حتی طلا استخراج شود.

 

کلانتری خطاب به مدیران کل گفت: غصه نخورید که باران کم آمد، غصه این را بخورید که به دلیل انجام ندادن وظایف قانونی منبعی را از دست دادیم. سازمان محیط زیست تنها سازمانی است که تکلیف حفظ منابع را دارد.

 

وی افزود: آب‌ها تجدید ناپذیر شدند و حالت تجدید پذیر را از دست دادند. خاک نیز به همین صورت. اصلاً مهم نیست یک هکتار زمین در مازندران تبدیل به ویلا شده است. مهم‌تر این است که اگر این یک هکتار زمین ۲۲ سانتیمتر خاک زنده داشته باشد، چهار هزار تن خاک تبدیل به ویلا شده است.

 

کلانتری با تاکید براینکه در حال از دست دادن خاک هستیم و کسی توجه نمی‌کند، در ادامه گفت: کلان را قربانی می‌کنیم. شما در مقابل جامعه نباید قرار بگیرید و اذهان عمومی باید حامی شما باشد. نباید نسبت به خشک شدن میانکاله و از بین رفتن انزلی بی‌تفاوت باشید. نباید تالاب بختگان را به تولید اضافی برنج در بالادست بفروشید. دریاچه ارومیه به دلیل سیب و انگور و چغندر اضافی نباید قربانی شود. با آب دریاچه چغندر تولید می‌کنیم و چغندر را در استانی دیگر تبدیل به شکر می‌کنیم. هزینه حمل و نقل چغندر ارومیه برای تبدیل شدن به شکر در اصفهان و خراسان، ۱.۵ برابر قیمت بین المللی شکر تولیدی است!

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: ۴۰ میلیون دلار فقط باید صرف سوخت کنیم، حال فشار بر حمل و نقل، تصادفات و … را نیز حساب کنید که باید هزینه کنیم برای ۳۰ میلیون دلار شکر! حتی در کشورهایی مانند امریکای لاتین یا همسایه‌های ما چنین کاری نمی‌کند! حوزه محیط زیست باید در مقابل این مساله بایستد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------