سعید آذری: چون اهل کثافت کاری نیستم، استقلال را به من نمی دهند!سعید آذری،اخبار ورزشی،خبرهای ورزشی
سعید آذری که گفته می شود مدت هاست گزینه مدیرعاملی استقلال است، در نهایت سکوتش را شکست.

به گزارش طرفداری، سعید آذری جزو مدیران قدیمی و با سابقه فوتبال ایران است که چند سالی است تصمیم گرفته از فضای فوتبال دور شود و بنا به دلایل شخصی اکنون در آمریکا به سر می برد.

 

از سعید آذری که به همراه فولاد خوزستان و ذوب آهن کارنامه موفقی از خودش به جا گذاشت و فوتبال ایران را ترک کرد، به عنوان یکی از گزینه های مدیرعاملی باشگاه استقلال یاد می شود.

 

هرچند هواداران استقلال از این موضوع استقبال کرده اند ولی سعید آذری می گوید اصلا وزارت ورزش و وزارت اقتصاد و دارایی حتی با او تماس هم نگرفته اند.

 

چند روز پیش سعید آذری در لایوی اعلام کرده بود دوست دارد مدیرعامل استقلال شود و این موضوع باز هم بحث مدیرعاملی او را بیش از پیش داغ کرد. در نهایت امروز سعید آذری سکوتش را شکست و در گفتگو با طرفداری، پرده از ماجراهایی برداشت که خواندن آن ها خالی از لطف نیست...

 

من گزینه هواداران استقلال هستم

این روزها از شما به عنوان گزینه مدیرعاملی استقلال یاد می شود و بعد از لایوتان این موضوع داغ تر هم شده است.

 

من نه گزینه وزارت ورزش هستم، نه گزینه وزارت اقتصاد و دارایی، من گزینه هواداران استقلال هستم. برای خودم نوشابه باز نمی کنم و این حقیقتی است که در فضای هواداری استقلال دیده می شود. به خاطر درخواست عده ای از دوست داران رسانه ای استقلال و هواداران این تیم در آن لایو اعلام کردم دوست دارم مدیرعامل استقلال شوم چون حس می کنم توان انجام این کار را دارم ولی آن ها من را انتخاب نمی کنند.

 

یعنی با قاطعیت از انتخاب نشدن تان مطمئن هستید؟

بله چون من اهل کثافت کاری و لابی نیستم. آقایان دنبال رانت بودند، فقط وضعیت استقلال طی یک دهه اخیر را ببینید و متوجه خیلی چیزها می شوید. کسانی که به هر قیمتی به دنبال مدیرعاملی هستند با رانت و زد و بند خود را به باشگاه ها نزدیک می کنند.

 

پس چرا گفتید دوست دارم مدیرعامل استقلال شوم در حالی که می دانید این اتفاق رخ نمی دهد؟

من حرفه ای هستم و بعد از دوران موفقم در ذوب آهن و فولاد که همه آن را تایید می کند، به دنبال یک فرصت بزرگتر به عنوان پاداش برای خودم هستم. من تجربه و آموزه های دانشگاهی دارم و الکی نمی گویم می خواهم استقلال را هدایت کنم، این توانایی را در حال حاضر دارم و نمی خواهم وعده های الکی و پوچ بدهم. به عنوان یک حرفه ای، استقلال فرصت بسیار خوبی برای من است و دوست دارم هم من و هم استقلال پیشرفت کنیم. استقلال را از این وضعیت نجات می دهم چون توانایی اش را دارم.

 

چرا دست از سر استقلال و پرسپولیس برنمی دارید؟

فعلا حتی وضعیت هیات مدیره دو باشگاه هم مشخص نیست و وزارت ورزش درخواست تنفس کرده تا در جلسه روز یکشنبه هیات مدیره دو باشگاه مشخص شود.

 

آقایان من یک سوال دارم؛ با روح خصوصی سازی و حرفه ای گری چه می کنید؟ دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟ حسین قربان زاده مصاحبه کرده و می گوید لیست 28 نفره ای که با آن ها مصاحبه کردند، با هماهنگی وزارت ورزش بوده است. بعد این تنفس داده می شود! اگر وزارت اقتصاد و دارایی واقعا به دنبال خصوصی سازی دو باشگاه است، چرا تلاش می کند بیشترین نفرات را در هیات مدیره داشته باشد؟ یا وزارت ورزش چرا دست از سر این دو باشگاه برنمی دارد؟ من به شما می گویم، چون آن ها ابزار بزرگی برای وزارت خانه در زمینه های مختلف هستند.

 

یعنی شما فقط به خاطر هواداران استقلال می خواهید مدیرعامل این باشگاه شوید؟

من آدم صادقی هستم، رک و پوست کنده به شما می گویم، جایی می روم که درآمد خوبی داشته باشم و در ازایش کار خوبی تحویل می دهم. من یک حرفه ای هستم و به مدیرعاملی استقلال به چشم یک موقعیت حرفه ای نگاه می کنم. من اگر به استقلال بیایم کاری می کنم فردا، پس فردا که رفتم هوادار نگوید سعید آذری لابی و زد و بند کرد و کلی بدهی روی دست باشگاه گذاشت.

 

با وجود همه این حرف ها شایعه شده سعید آذری در لیست وزارت اقتصاد و دارایی برای هیات مدیره استقلال حضور داشته است.

این حرف ها از کجا می آید؟ حسین قربان زاده گفته از 28 نفر رزومه خواستیم، کسی از من چیزی نخواسته مگر اینکه به سراغ همسایه ام بروند و از او گرفته باشند که عقلانی نیست. مثلا کسی رزومه خود شما را بخواهد آقای باقرشاهی، می آید سراغ من؟ مگر خودتان بهتر از هر کسی نمی دانید چه کردید؟ همین موضوع برای من هم هست. کسی رزومه ام را بخواهد می آید سراغ من که نیامدند. من نه به وزارت ورزش وکالت دادم، نه به وزارت اقتصاد و دارایی و نه به هیچ جای دیگری.

 

پس حداقل در مقطع فعلی شما مدیرعاملی استقلال نمی شوید، درست است؟

نه تنها در مقطع فعلی بلکه در آینده هم نخواهم شد چون نمی گذارند. صرفا در لایو آن موضوع را بیان کردم چون توانایی اش را دارم و هواداران استقلال هم به من لطف داشتند و بارها گفتند به استقلال بیا. رک می گویم، جایی می روم که بیشترین پول را بگیرم چون می خواهم بیشترین راندمان را ارائه دهم.

 

به نظر شما چه کسی مدیرعامل می شود؟ خبر دارید؟

الان یک جنگی بین وزارت ورزش و وزارت اقتصاد و دارایی در حال برگزاری است که اصلا خوب نیست و با روح خصوصی سازی تناقض دارد ولی عده ای با لابی ها فراوان دنبال مدیرعاملی هستند. حالا خودم هم دوست دارم مدیرعامل استقلال بشوم ولی نمی دانم چطور باید به جایی بروم که از همین حالا عده ای با دغل بازی و دروغ می خواهند کارشکنی کنند.

 

در این مدت که از فوتبال دور بودید، از جای دیگری پیشنهاد مدیرعاملی داشتید؟

بله، سه باشگاه به من پیشنها دادند که همه را رد کردم.

 

علتش چه چیزی بود؟

من روزی که فولاد را ترک کردم هم گفتم، نیاز بود کنار خانواده ام باشم و این وظیفه من هم بود. 20 سال هر بلایی خواستم سر خانواده ام آوردم، بی موقع و بد موقع ترک شان کردم و به جاهای مختلف رفتم و حالا کنارشان خواهم بود. همسرم مشکل سلامتی دارد و تا زمانی که کامل خوب نشود، ترکش نمی کنم و کنارش می مانم. خانواده مهم ترین چیز برای من است. به دلیل بیماری MS همسرم به آمریکا آمدم و متاسفانه اخیرا به خاطر یک بیماری جدید یعنی سرطان تیرویید هم تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

 

عده ای می گفتند سعید آذری را منع کار کرده اند. پس به خاطر مشکلات شخصی رفتید؟

اصلا نمی دانم این حرف ها از کجا می آید. نه منع کار هستم و نه کسی به من گفته حق کار کردن نداری و برو. خودم به خاطر خانواده ام رفتم. البته نبودن من به نفع عده ای است چون یک شلوغ کار کمتر است. من ابایی از گفتن حقیقت ندارم و این برای عده ای بد است سر ماجراهای اساسنامه و انتخابات فدراسیون فوتبال شما دیدید چه شد و چه چیزهایی گفتم و بعدش به نفع آقایان بود نباشم. افسوس می خورم برای فوتبال مان وقتی می بینیم چه کسانی الان مدیر شده اند و مدیریت باشگاه های بزرگ را برعهده دارند. از چاپلوسی متنفرم و همیشه فقط حقایق را گفتم.

 

حتی اگر الان به عنوان مدیرعامل استقلال هم انتخاب شوید، نمی آیید؟

اولویت برای من خانواده ام است. وقتی من بتوانم خانواده ام را خوب مدیریت کنم، از پس مدیریت باشگاه هم برمی آیم چون آنجا را به چشم خانواده بزرگ تر می بینیم. همسرم بهتر است و اگر دکترها تایید نهایی را بدهند، آماده پذیرش چالش جدید هستم و خودم هم دوست دارم به استقلال بیایم چون همانطور که چندین بار هم گفتم، توانایی نجات این باشگاه را دارم. من قهرمان ملی بودم، قهرمانی آسیا دارم و انواع مدال ها را برای ورزش این کشور به دست آوردم، زمانی مربی بودم و از سال 1383 هم وارد عرصه مدیریت شدم. ببینید من دینم را به ورزش این کشور ادا کردم ولی حضور یک سری آدم ها برایم واقعا عجیب است. عده ای که با زد و بند مدیریت باشگاه ها و فدراسیون های ورزشی را به دست می گیرند. یک نفری را می شناختم که رییس تربیت بدنی یک شهر کوچک بود، بعدها به هیات مدیره یک باشگاه رفت و هر جا رفت را نابود کرد. حالا او را مدیرکل ورزش یک استان کردند که کل ورزش آن استان را هم یک جا نابود کند. واقعا باورم نمی شود.

 

چرا مدیران باشگاه ها درباره قوانین نقل و انتقالات صحبت نکردند؟

درباره قوانین جدید نقل و انتقالات هم حتما شنیدید. یکی از مدیران سازمان لیگ پیشنهاد داده بود حتی دستمزد مربیان و بازیکنان خارجی به شکل رمز ارز پرداخت شود. قوانین جدید را خواندم و نقد هایی را هم بر آن در صفحه شخصی خودم اعمال کردم. جای تعجب داشت که هیچ یک از مدیران باشگاه ها به آن واکنشی نشان ندادند. یا اینکه شاید به اصل آیین نامه اشراف نداشتند چه برسد به الحاقیه و قوانین خلق الساعه جدید. برای مثال در ارتباط با قانون پرداخت نکردن حق الزحمه دلاری که در آیین نامه بیان شده است یکی از عزیزان گفتند مشکل را با عقد قرارداد به صورت رمز ارز حل خواهیم کرد. اولین مدیری که در ارتباط با استفاده از رمز ارز در فوتبال صحبت کرد من بودم ولی نه به این صورت که شما یک‌ قرارداد بلند مدت و حداقل یک ساله را با وجه رمز ارز بپردازید. این کار نشدنی است زیرا نوسانات بازار رمز ارز بسیار وحشتناک و دارای ریسک پذیری بالایی است و هیچ مربی خارجی زیر بار آن نمی رود. رمز ارز را نهایتا می توان برای تسویه حساب‌های جاری و حد اکثر روزانه و هفتگی آن هم در حداقل زمان استفاده کرد.

 

صحبت پایانی؟

باز هم می گویم که هواداران استقلال به من لطف داشتند و بنا به درخواست آن ها در لایو گفتم دوست دارم مدیرعامل استقلال شوم و دوباره تاکید می کنم توانایی مدیرعاملی این باشگاه را دارم. این ها را می گویم که فردا وزارت نگوید ما می خواستیم سعید آذری بیاید ولی خودش اعلام آمادگی نکرد. یک دوره می خواستم به استقلال بیایم، وزارت هیچ کاری نکرد، یادم است آن زمان هم هواداران استقلال می گفتند به استقلال بیا. پیش داورزنی رفتم و گفتم من از فولاد پیشنهاد دارم ولی هواداران استقلال می گویند به تیم ما بیا. او گفت بگذار موضوع را مطرح کنم و جوابش را می دهم. یعنی آن زمان هم وزارت کاری نکرد و خودم دست به کار شدم. بعد داورزنی که از دوستان خوبم است گفت برنامه وزارت ورزش این است یکی از خودشان را مدیرعامل کنند که چند روز بعد هم احمد مددی مدیرعامل استقلال شد. یادم است بعدش سلطانی فر یک حرف بسیار زشتی زد و گفت مدیرعاملی یکی از باشگاه های لیگ برتری که صد هوادار هم ندارد، برای خودش نوشابه باز می کند. به نظرم حرف ایشان به عنوان وزیر ورزش بسیار زشت بود و بعد هم دیدیم چه نتایجی به همراه جواد نکونام عزیز در فولاد گرفتم. من به زودی اگر شرایط مهیا باشد به فوتبال برمی گردم، با قدرت هم برمی گردم چون نمی خواهم فعالیت چند دهه ای من در عرصه مدیریت نادیده گرفته شود.

 


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------