درودگر: توپ‌های لیگ برتر در صورت تائید ایرادهایشان از سوی فیفا تغییر می‌کنند/ ۳۰ هزار توپ تقلبی در بازار وجود دارداخبار,اخبار ورزشی,درودگر
رئیس سازمان اقتصادی فوتبال ایران توضیحاتی را درباره احتمال تغییر توپ‌های لیگ برتر و پیراهن تمرینی تیم ملی ارائه کرد.

محمد صادق درودگر رئیس سازمان اقتصادی فوتبال ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، درباره آخرین وضعیت ادامه همکاری سازمان لیگ فوتبال ایران با شرکت دربی استار برای تامین توپ‌های نوزدهمین دوره لیگ برتر بیان کرد: قرارداد ما با دربی استار مدت دار بود و در سال‌های پیش هم این شرکت به تمام تعهداتش عمل کرد، بدون اینکه نارضایتی‌ای وجود داشته باشد. امسال برخی مربیان و بازیکنان نسبت به کیفیت توپ‌ها معترض شده اند و از کارشناسی هم که من نمی‌دانم برای کجا است و بی شک به او مراجعه می‌کنم، گزارشی در یکی از برنامه‌های تلویزیونی پخش شد که او هم توضیحاتی ارائه کرد.

 

فیفا ایراد توپ‌های لیگ برتر را تائید کند، آن‌ها را تغییر می‌دهیم

او ادامه داد: گواهی نامه و شماره کدی که برای توپ‌ها است به فیفا ارسال کرده ایم و قرار شده است پس از بررسی در این هفته به ما جواب بدهند. پس از دریافت جواب‌ سعی می‌کنیم کیفیت توپ‌ها را راستی آزمایی کنیم. اگر توپ‌ها طبق نظر کارشناسان محترم، مربیان و بازیکنان عزیزمان ایرادی داشته باشند، شرکت دربی استار دنبال رفع نواقص می‌رود و اگر مشکلی نباشد با همین توپ‌ها بازی‌های مان را ادامه می‌دهیم. باز هم می‌گویم اگر توپ مشکل داشته باشد اجازه نمی‌دهیم آسیبی به لیگ برسد چرا که کیفیت رقابت‌ها، نظر بازیکنان و مربیان برای ما مهم است.

 

استفاده از توپ‌های فعلی زوری نیست

درودگر افزود: نمی‌خواهیم به زور تیم‌ها را وادار کرده و بگوییم باید با این توپ‌ها بازی کنید. باید کیفیت داشتن یا نداشتن توپ‌ها برای ما ثابت شود. اگر کیفیت نداشته باشند به شرکت دربی استار ابلاغ می‌کنیم تا توپ‌های جدید برای ما ارسال کند و اگر هم کیفیت توپ‌ها ثابت شود، ما حرفی برای گفتن نداریم.

 

آزمایش توپ‌های دربی استار در برنامه تلویزیونی ساده بود

رئیس سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال ایران درباره اینکه حس نمی‌کنید فشار‌ها و تحرکاتی برای جایگزینی توپ‌های تولیدی یک برند خاص جای دربی استار در فوتبال ایران ایجاد شده است، گفت: به هر حال گمانه زنی‌های زیادی وجود دارد و این نکته هم مهم است، اما آنچه مسلم است وقتی می‌خواهید توپ را آزمایش کنید باید میزان باد آن را معلوم کنید و پس از نشان دادن فشار اتمسفری به مخاطبان، از فاصله ۲ متری آن را به زمین پرت کنید. به نظر من آزمایش‌هایی که در برنامه تلویزیونی انجام شد ساده بود و نمی‌توان با رسم یک نمودار خطی توپ را آزمایش کرد. بی شک در تائیدیه‌های فیفا مشخص می‌شود توپ برای کسب استاندارد به صورت مثال هفت مرحله را گذرانده است یا پنج مرحله. از فیفا خواستیم کل استاندارد‌های توپ را به ما گزارش بدهد تا این آمار را برای علاقه‌مندان گزارش کنیم.

 

حدود ۳۰ هزار توپ تقبلی در بازار ایران موجود است

درودگر درباره اینکه به نظر می‌رسد بیشتر تیم‌هایی که با یک تولیدی خاص برای لباس هایشان قرارداد بسته اند نسبت به کیفیت توپ‌های لیگ برتر انتقاد دارند و این انتقاد‌ها از سوی تیم‌هایی که با این تولیدی قرارداد امضا نکرده اند به شکل جدی مطرح نمی‌شود، بیان کرد: اجازه بدهید به این سوال جواب ندهم تا ابتدا فیفا نتیجه بررسی هایش را اعلام کند. البته باندی وجود دارد که هر زمان برای تامین توپ‌های مان با شرکتی قرارداد می‌بندیم پیش از اینکه توپ‌های اصلی به ایران برسد، ۲۰ - ۳۰ هزار توپ تقلبی را وارد می‌کند. مسئولان تمام لیگ‌هایی که در سطح استان ها، ادارات، بانک ها، کارگری و دانش آموزی از ما درخواست کرده اند توپی را در اختیارشان قرار بدهیم که کیفیت آن مانند لیگ برتر باشد تا بازیکنان هم انگیزه داشته باشند. این باند هم همیشه توپ‌های تقبلی را در اختیار داشت و تا لیگ شروع می‌شد، حدود ۳۰ هزار توپ را می‌فروخت. امسال قصدمان این بود جلوی این سواستفاده را بگیریم و پس از صدور اطلاعیه‌ای مبنی بر ممنوعیت وارد کردن توپ‌های فیک و تقلبی، رنگ توپ را تغییر دادیم و این موضوع خیلی‌ها را ناراحت کرد.

 

برای تغییر توپ‌ها نظر فیفا برای ما ملاک است

او افزود: تمام باشگاه‌ها و استان‌ها اکنون تمایل دارند از توپ‌های لیگ برتر استفاده کنند، اما بازهم وارد کنندگان توپ قاچاق و حتی توپ‌های سفید تقلبی دربی استار را به ایران وارد می‌کنند. البته این افراد و نمونه توپ هایشان را هم شناسایی کرده ایم. هر چند خیلی‌ها را متضرر کرده ایم، اما نمی‌توانیم به صحبت مربیان و بازیکنان هم بی توجه باشیم. نظر فیفا برای ما ملاک است. اگر نظر فیفا این باشد که توپ‌ها غیر استاندارد است از دربی استار می‌خواهیم آن‌ها را تغییر بدهد. روز گذشته مدارک خود را به فیفا ارسال کردیم و تا یک هفته دیگر به ما جواب می‌دهند.

 

احتمال دارد پیراهن تمرینی تیم ملی که پشت آن طرحی مانند پرچم کاتالونیا وجود دارد تغییر کند

رئیس سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال درباره کپی کردن طرحی مانند پرچم کاتالونیا پشت پیراهن تمرینی تیم ملی فوتبال ایران گفت: این پیراهن‌ها یکی از نمونه‌های سال ۲۰۱۹ آل اشپورت است و به دلیل محدودیت زمانی برای طراحی لباس بازی و تمرین تیم ملی، از آن‌ها استفاده شده است. طرح‌های اختصاصی پیراهن تیم ملی پس از پایان دور رفت مقدماتی جام جهانی رونمایی می‌شود، اما احتمال دارد در مرحله بعدی اردوی تیم ملی برای بازی با کامبوج، دیگر از چنین طرح‌هایی هم استفاده نکنیم و از شرکت آل اشپورت بخواهیم جای پیراهن‌های سبز بازیکنان و پیراهنی که برای کادرفنی است، پیراهن با طرح دیگری را در اختیار فدراسیون قرار بدهد.

 


    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------