آخرین اخبار ورزشی

اخبار،اخبار جدید،اخبار روز

قلعه‌نویی: قرار نیست همه من را تایید کنند | کارپین: می‌خواهیم خودمان را با فوتبال آسیا تطبیق دهیم

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: قرار نیست همه من را تایید کنند و به مخالفانم هم احترام می‌گذارم. به گزارش فارس، امیر…

چه کسی سکاندار تیم ملی می شود ؟ | ارزیابی ویسی، پیوس و چراغپور از گزینه های جانشینی کی روش تیم ملی ,اخبار ورزشی ,خبرهای ورزشی
انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال بعد از مسابقات جام جهانی قطر یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که مدیران فدراسیون فوتبال و در راس آن مهدی تاج را در گیر خودش کرده است. اهالی فوتبال هم اعم از بازیکنان ، مربیان ، پیشکسوتان و هواداران پیگیر هستند تا ببیند در نهایت چه کسی سکان هدایت تیم ملی را بر عهده می گیرد. 

به  گزارش همشهری؛  جام ملتهای ۲۰۲۳ دی ماه سال آینده در قطر برگزار خواهد شد. در ظاهر هنوز به طورقطع مشخص نیست مربی آینده تیم ملی ایرانی است یا خارجی اما مهدی تاج به همراه چند مشاور امین خود به جمع بندی هایی رسیده اند. گرچه این موضوع را در مصاحبه های خود عیان نمی کنند. اعضای هیات رییسه فدراسیون هم هیچ صحبت خاصی در این ارتباط نمی کنند و هر ازگاهی فقط احسان اصولی، سخنگوی هیات رییسه سربسته حرفهای تکراری را بیان می کند که تا کنون هیات رییسه در مورد انتخاب سرمربی تیم ملی به جمع بندی نرسیده است. 

 

در بین کاندید های داخلی نام امیرقلعه نویی و فرهاد مجیدی بیشتر از سایر نفرات مانند یحیی گل محمدی و جواد نکونام به گوش می رسد. در بین گزینه های خارجی نیز مربیانی مانند هروه رنار و حتی ژوزه مورایس سرمربی سپاهان نامشان پررنگ تر از بقیه است. البته خود کارلوس کی روش هم نامش بالقوه جزو کاندیدهای مربیگری برای جام ملتها وجود دارد. 

 

او با وجود کسب دو شکست مقابل انگلیس و آمریکا و یک پیروزی مقابل ولز در جام جهانی در داخل کشور مخالفان و موافقانی برای ادامه حضور در تیم ملی دارد . 

 

برخی او را تمام شده می دانند و برخی نیز همچنان تاکید دارند با توجه به شرایط موجود و فضای فوتبال کشورمان بهترین گزینه خود کی روش است. 

 

حمایت مدیران فدراسیون و در راس آن مهدی تاج ، نبی و ساکت از ادامه حضور کی روش در تیم ملی آنهم بلافاصله بعد از بازگشت از جام جهانی مشهود بود اما در این بین میرشاد ماجدی  به همراهی تنی چند از اعضای هیات رییسه مانند براتی و افشاریان خواهان تغییر کی روش و انتخاب یک سرمربی ایرانی (نظر این گروه روی امیرقلعه نویی است) هستند . 

 

البته نفراتی مانند اصولی و حیدری هم در هیات رییسه هستند که در اصطلاح میانه رو هستند و در برخی مواقع با نظرات گروه تاج موافق هستند و در برخی مواقع هم با تیم میرشاد ماجدی همراهی می کنند .  در نهایت بنا به نفوذ و قدرت مهدی تاج به عنوان رییس فدراسیون فوتبال هر تصمیمی که بگیرد با کمی تعامل با هیات رییسه انجام خواهد شد. ام تاج اینروزها دیگر به مانند گذشته حمایت قاطعی از کی روش ندارد. شاید جوسازی های رسانه ای به ویژه برخی برنامه های ورزشی تلوزیون باعث این موضوع است . 

 

با بررسی شرایط کاندیدهای مطرح شده در رسانه های مختلف برای سرمربیگری تیم ملی آیا انتخاب تیم ملی سورپرایزی خواهد داشت یا نه که تاکنون نامی از او در رسانه ها مطرح نشده باشد؟ به نظر بعید است اما امکانش صفر نیست. 

 

در نهایت نام سرمربی تیم ملی چه زمانی اعلام خواهد شد؟ پیش از این اعلام شده بود تا بعد از تعطیلات ژانویه این اتفاق خواهد افتاد و حالا روزهای پایانی این تعطیلات را سپری می کنیم و به نظر می رسد مدت زمان بیشتری طول بکشد که سرمربی تیم ملی انتخاب شود. ضمن اینکه روز گذشته خبری در برخی از رسانه ها منتشر که یکی از مدیران فدراسیون با کارلوس کی روش تماس گرفته و اعلام کرده فعلا با فدراسیون قطر قرار داد نبندد. این یعنی اینکه مدیران فدراسیون به ادامه حضور کی روش امیدوار هستند. 

 

آنچه که پرواضح است اینکه مدیران فدراسیون باید خیلی زود تصمیم نهایی خود را برای انتخاب سرمربیگری تیم ملی بگیرند چراکه تیم ملی اواخر اسفند و اوایل فروردین، یک فیفا دی مهم را پیش رو دارد و اگر تعلل کنیم این فیفا دی را هم خیلی راحت از دست خواهیم داد . آنهم در شرایطی که برای آماده سازی تیم ملی برای حضور پرقدرت در جام ملتهای آسیا فرصت زیادی نداریم.

 

درادامه نظرات برخی کارشناسان را درمورد سرمربی تیم ملی می‌خوانید: 

چراغپور: کی روش بماند باید جوانگرایی و تیم را نو کند

جلال چراغپور از کارشناسان مجرب کشورمان است. او که زمانی حامی کارلوس کی روش بود حالا اعتقاد دارد نباید با این مربی تمدید کرد. 

 

او در تشریح دلایل خود به همشهری آنلاین گفت: اگر منطقی هم نگاه کنیم، یک مربی را حالا هر کسی می خواهد باشد چند بار می شود آزمایش کرد؟! کی روش 5 بار آزمایشش را پس داده است. 3 جام جهانی و 2 جام ملتها در کل 5 تورنمنت مربی ما بوده است. آیا در این 5 تورنمنت قبول شده؟ نشده است. یعنی هیچ اثری در نتایج نداریم.

 

وی ادامه داد: شاید برخی ها بگویند فقط نتیجه ملاک نیست. فوتبال تیمی ملاک است . دراین شرایط چند نفر از اهالی فن در فدراسیون فوتبال بنشینند و بررسی دقیق کنند که تیم ملی از لحاظ کار تیمی چه دستاوردهایی داشته است. به غیر از سال اول که با آرژانتین، بوسنی ، نیجریه و بعداز آن مقابل اسپانیا، پرتغال و مراکش داشتیم و پر انرژی ظاهر شدیم اما در بار دومی کیروش به ایران آمد دستاورد خاصی نداشتیم.

 

این کارشناس فوتبال کشورمان با اشاره به اقداماتی که کی روش در فوتبال کشورمان داشت تاکید کرد: نمی توان همه کارهای کی روش را نفی کرد . او تیمی را درست کرده بود اما با وضعیت فعلی که در جام جهانی اخیر دیدیم، بازیکنان زیر فشار بودند. به نوعی فرسوده شده بودند. امید ابراهیمی، احمد نورالهی ، سردار آزمون مصدوم شدند و به نوعی درروند بازی سردرگم بودیم. در همان مرحله مقدماتی حذف شدیم.  باید تصمیم دیگری درباره استخدام مربی جدید گرفت. مسوولان فدراسیون هم باید براساس این داده ها تصمیم بگیرند.

 

چراغپور افزود: اگر براساس همین داده در مورد عملکرد کی روش انسان هم نتواند تصمیم گیری کند، می توان این داده‌ها را به کامپیوتر داد و براساس اطلاعات کامپیوتر به این نتیجه رسید که با توجه به عملکرد 8 ساله کی روش، آیا باید با او تمدید کرد ؟! اگر جوابش بله باشد باید ان ربات را خرد کرد. این داده ها می گوید به پایان کی روش رسیدیم. خودم طرفدار کی روش بودم. به نظرم در مقطعی ثبات را به درون فوتبال ما آورد. در کارهای دفاعی خوب شدیم. حمله سریع را یاد گرفتیم و حتی در سبک بازی تیم ملی طمعه گذاری برای حریفان را هم شاهد بودیم . بازیکنان به خصوص بعداز جام جهانی 2018 ترانسفر شدند و بازیکنانی مانند وحید امیری، مجید حسینی، طارمی و... همگی ترانسفر شدند. پس کی روش کارایی داشته است؟! مطمئنا بله ...تیم ملی مقابل حریفانی مانند آرژانتین ، پرتغال ، اسپانیا و .. خوب بازی کرد جواب بله است .

 

وی افزود:  اما الان شرایط تفاوت دارد سن بازیکنان بالا رفته است . اگر کی روش بخواهد بماند باید جوانگرایی کند و تیم را از نو بسازد. این موضوع هم زمانبر است. سن خود کی روش هم بالا رفته است.

 

ویسی: کی روش یک زمانی دنبال خدمت به فوتبال ما بود الان اینطور نیست

عبدالله ویسی مربی باسابقه فوتبال کشورمان که سابقه قهرمانی در لیگ برتر همراه تیم استقلال خوزستان را دارد در خصوص اینکه این احتمال وجود دارد کارلوس کی روش قراردادش را با تیم ملی تمدید کند به همشهری آنلاین گفت: هیچ دلیل قانع کننده ای برای مردم نمی تواند باشد که بخواهند قرارداد کی روش را تمدید کنند. کی روش 8 سال مربی تیم ملی بود . سال های اول بسیار خوب کار می کرد. حتی من خودم به سر تمرینات تیم ملی می رفتم و نکته برداری می کردم اما فقط انگیزه های مالی برایش مهم است. 

 

وی ادامه داد: وقتی هم که در فوتبال ما بود هر کاری می خواست می کرد. نظراتش را به مدیران، بازیکنان و مربیان ما تحمیل می کرد . در مجوع هم قهرمانی برای ما کسب نکرد. نتایجی که با تیم ملی ایران کسب کرد توجیه پذیر نیست. حالا می خواهند او را دوباره به عنوان مربی تیم ملی انتخاب کنند.

 

این مربی فوتبال کشورمان در خصوص اینکه در برهه ای بنا به چه دلایلی از کی روش حمایت می کرد،  تاکید کرد: به هرحال مربی بزرگی بود که انگیزه زیادی هم برای کار کردن داشت . من هم به تمرینات او می رفتم تا کار یاد بگیرم و می دیدم با تمام وجود کار می کند . دنبال خدمت کردن به فوتبال ایران بود و شغلش را دوست داشت اما الان یکسری چیزها را در مورد او نمی توانم بگویم.

 

 ویسی خاطرنشان کرد: کی روش دو تیم کلمبیا و مصر را در راه رساندن به جام جهانی حذف کرد . اما ما او را به جام جهانی بردیم و دستاوردی هم نداشت. دو شکست و یک پیروزی کسب کردیم. الان هم معتقدم تمدید قرارداد با او کمکی به ما نمی کند. اگر قرار است هزینه هنگفت را برای یک مربی خارجی داشته باشیم مربی ایرانی بهترین گزینه است. ژاپن و مراکش از مربی داخلی استفاده کردند و دیدید در جام جهانی چه عملکردی داشتند . ما نباید مثل کشورهای حوزه خلیج فارس عمل کنیم چراکه اینطوری هر روز یک داستان درست می شود. ما مربیان داخلی خوبی داریم که می توانیم به انها اعتماد کنیم و قهرمان شویم.

 

پیوس: یک مربی بزرگ خارجی باید سرمربی تیم ملی شود

فرشاد پیوس کارشناس باسابقه فوتبال کشورمان در خصوص اینکه مربی تیم ملی ایرانی باشد یا خارجی به همشهری آنلاین گفت: به نظر من برای تیم ملی باید یک مربی بزرگ خارجی استخدام کنیم اما در کنارش یک مربی جوان داخلی بگذاریم که این مربی جوان چند سال بعد خودش این توانایی را داشته باشد سرمربی تیم ملی شود. یعنی به نوعی آینده نگری و آینده سازی در مورد مربیگری کشورمان داشته باشیم . این موضوع باعث خواهد شد در بومی سازی نیز برای آینده فوتبالمان حرکت کرده باشیم.

 

وی ادامه داد: مربی داخلی اگر چند سال در کنار یک مربی خارجی بزرگ قرار بگیرد و از او آموزش های لازم را ببیند، مطمئنا 4-5 سال آینده این توانایی را خواهد داشت هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد. البته مربی جوان و به نامی باشد که استعداد خوبی در مربیگری داشته باشد . کسی که مردم هم او را دوست داشته باشند و مربی کاربلدی باشد.

 

این کارشناس فوتبال کشورمان درباره اینکه مهدی تاج به عنوان رییس فدراسیون فوتبال درصدد بود از جواد نکونام به عنوان دستیار کارلوس کی روش استفاده کند اما خود نکونام نپذیرفت تاکید کرد: من در جریان این موضوع نسیتم و فقط از برخی رسانه ها شنیدم اما معتقدم فدراسیون فوتبال باید با برنامه پیش برود و این پروسه را طی کند تا ان شاءالله در چند سال آینده دیگر نیاز به مربی خارجی نداشته باشیم و از پتانسیل های داخلی استفاده کنیم. ان شاءالله در آینده اتفاقاتی خوبی بیفتد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023