آخرین اخبار کنکور و دانشگاه


اخبار,اخبار جدید,اخبار

سراب قبولی در رشته‌های پزشکی

سرپرست حوزه تربیت و یادگیری علوم تجربی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره اقبال بسیار زیاد دانش‌آموزان به رشته علوم…


وزارت علوم: کاهش جمعیت دانشجویی تا سال ۱۴۰۱ ادامه دارداخبار,اخبار دانشگاه

به گفته رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در سال ۸۰ پیش بینیِ کاهش جمعیت دانشجویی مطرح شد و این روند تا سال ۱۴۰۱ ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، «نسرین نورشاهی» در هفدهمین مجمع اتحادیه دانشگاه‌های غیردولتی، اظهار کرد: سال ۸۱ بحث پیش بینی کاهش جمعیت دانشجویی مطرح شد، اما متاسفانه جدی گرفته نشد.

 

وی در مورد رصد اشتغال دانش آموختگان، گفت: رصد اشتغال دانش آموختگان سال ۹۳ تا پایان امسال نتایج احصا می‌شود. در بحث رصد اشتغال دانش آموختگان، دانشگاه‌های غیردولتی فعال‌تر از دانشگاه‌های دولتی عمل کردند.

 

نورشاهی تاکید کرد: اگر موسسات غیردولتی در سایت خود نتایج اشتغال دانش آموختگان را به عنوان یک شاخص به اطلاع عموم برسانند، روی پذیرش بدون کنکور تاثیر می‌گذارد.

 

رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، یکسان نگری در مطالعات آموزش عالی را نوعی آفت دانست و گفت: این یکسان نگری سیاست گذاری‌ها را به نتیجه نمی‌رساند و سیاست گذاری‌ها باید متناسب با ویژگی‌های خاص هر حوزه متناسب صورت گیرد. غیردولتی‌ها شاخص‌های خاص خود را دارند و باید با ویژگی خاص خودشان مورد سنجش و مداقه قرار گیرند.

 

این مقام مسئول ضمن تاکید بر پتانسیل‌های دانشگاه‌های غیردولتی به روسای این دانشگاه‌ها تاکید کرد که با جدی گرفتن ماموریت گرایی، تقسیم کار داشته باشند.

 

نورشاهی افزود: غیرانتفاعی‌ها می‌توانند در یک طرح پایلوت برای ماموریت گرایی، پیشگام شوند و سپس این الگو را به وزارت علوم و سایر دانشگاه‌ها ارائه دهند.

 

وی همچنین بر پیشگام شدن غیرانتفاعی‌ها در فعال کردن شبکه کیفیت و اعتبار بخشی تاکید کرد و گفت: اعتبار بخشی باید به نهاد‌های حرفه‌ای و تخصصی واگذار شود و وزارت علوم در این زمینه نباید ورود کند.

 

به گفته رئیس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی، وظیفه وزارت علوم سیاست گذاری را بر عهده دارد. غیردولتی‌ها می‌توانند ظرفیت متنوع ایجاد کنند و یکی از این اقدامات، جذب دانشجوی خارجی است و روی این مسئله سرمایه گذاری کنند.

 

وی اظهار کرد: یکی دیگر از اقداماتی که غیردولتی‌ها پتانسیل اجرای آن را دارند، تمرکز روی آموزش‌های مهارتی است تا ضمن تلورانس بخشی به پتانسیل‌های خود با اقتصاد مقیاس سرپا بمانند تا این دوران را پشت سر بگذارند.


مطالب پیشنهادی,وبگردی
مطالب پیشنهادی,وبگردی

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------