اعتراض کنکوری‌ها: چرا ترمیم نمره از 10 بار به یک‌بار کاهش یافت؟کنکور،اخبار کنکور،خبرهای کنکور
تعدادی از داوطلبان کنکور با ثبت پویشی، نسبت به یک‌بار امکان ترمیم نمره در هر درس گلایه کردند.

به گزارش فارس، یکی از گلایه‌های این روزهای داوطلبان کنکور، موضوع ترمیم نمره است؛ موضوعی که با تأثیر قطعی معدل در کنکور به شدت گره خورده است.

 

در کنکور سال آینده تأثیر معدل در کنکور 50 درصد و آن هم قطعی است که این مسأله موجب شده است، داوطلبان کنکور به فکر ترمیم نمره باشند؛ اما در حال حاضر ترمیم نمره در هر درس فقط یک‌بار امکان‌پذیر است.

 

تعدادی از مخاطلبان خبرگزاری فارس نیز با ثبت پویش‌هایی در سامانه فارس من با عناوینی چون «درخواست افزایش دفعات ترمیم معدل»، «تعداد دفعات ترمیم معدل را افزایش دهید» و «گلایه کنکوری‌ها از کاهش فرصت ترمیم معدل» خواستار پیگیری این موضوع شدند. 

 

* معاون آموزش متوسطه: درخواست برای ترمیم نمره پایان ندارد

مسؤولان آموزش و پرورش می‌گویند که امکان یک‌بار ترمیم نمره برای هر درس، مصوبه قانونی است و از سوی دیگر هر چقدر فرصت ترمیم نمره بیشتر باشد، درخواست افزایش آن باز هم خواهد بود.

 

محمدمهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: درخواست برای ترمیم نمره پایان ندارد یعنی هرچقدر فرصت دهیم باز هم داوطلبان فرصت می‌خواهند.

 

وی ادامه داد: فعلا ترمیم نمره فقط یک‌بار امکان‌پذیر است یعنی یک‌بار داوطلبان و دانش‌آموزان، هر درس را برای ترمیم نمره امتحان می‌دهند.

 

* چه دلیل قانع کننده‌ای برای محدودیت در ترمیم نمره وجود دارد؟

داوطلبان کنکور می‌گویند که وقتی بحث مصوبه کنکوری شورای عالی آموزش و پرورش مطرح شد، اعلام شده بود که امکان ترمیم معدل برای هر داوطلب ۱۰ مرتبه است اما این میزان به یک‌بار کاهش یافته است!

 

یکی از داوطلبان کنکور به خبرنگار فارس گفت: اول اعلام کردند هر داوطلب 10 مرتبه می‌تواند در ترمیم معدل شرکت کند اما در عمل این میزان کاهش یافت و به یکبار رسید.

 

وی اضافه کرد: چرا امکان ترمیم نمره فقط یکبار باید باشد؛ اصلا چرا محدودیتی باید باشد. همانطور که هر فرد می‌تواند هرچقدر که دوست دارد در کنکور شرکت کند باید بتواند در امتحانات نهایی هم شرکت کند. رایگان که برگزار نمی‌شود از افراد هزینه آن اخذ می‌شود.

 

داوطلب دیگری اظهار کرد: ممکن است فرد به هر دلیلی نتواند روز امتحان به خوبی از پس امتحان بر آید، چرا انقدر سخت‌گیری می‌شود. واقعا چه دلیل قانع کننده‌ای برای محدودیت در ترمیم نمره وجود دارد؟

 

* اضطراب و استرس نتیجه پافشاری در یک مصوبه

داوطلبان کنکور معتقدند که امکان یکبار ترمیم نمره، موجب استرس و اضطراب آنها شده است.

 

یکی از داوطلبان کنکور در این خصوص: با توجه به اینکه در کنکور آینده سهم سوابق تحصیلی به ۵۰ درصد می‌رسد، نقش معدل امتحانات نهایی مهم است و اینکه فقط داوطلبان فقط می‌توانند یکبار در ترمیم نمره در هر درس شرکت کنند، اضطراب و استرس ایجاد کرده است. 

 

وی افزود: از نظر روانی هم پیش‌بینی یک‌بار ترمیم نمره، استرس ایجاد می‌کند و فرد با اضطراب سر جلسه امتحان شرکت می‌کند چون فکر می‌کند دیگر فرصت ندارد اما اگر این امکان بیشتر باشد، شاید همان بار اول بتواند نمره خوبی کسب کند و دیگر سراغ مرتبه‌های دیگر نرود.

 

* مافیای معدل و عدالتی که از بین می‌رود

نکته دیگر که داوطلبان کنکور برای ترمیم نمره مطرح می‌کنند، مافیای معدل است. آنها معتقدند افرادی که امکان استفاده از کلاس خصوصی دارند، به راحتی از یکبار ترمیم نمره عبور می‌کنند.

 

یکی از داوطلبان کنکور در این باره اظهار کرد: یکبار ترمیم نمره فقط برای کسانی که می‌توانند از امکان کلاس خصوصی استفاده کنند، خوب است و آنهایی که این امکان را ندارند، عقب می‌مانند. 

 

وی اضافه کرد: مگر مصوبه کنکوری را ایجاد نکرده‌اند که عدالت برقرار شود، پس چرا عدالت را با ایجاد عدم محدودیت برای ترمیم نمره فراهم نمی‌کنند. 

 

* رئیس مرکز ارزشیابی آموزش و پرورش: مصوبه هیچ تغییری نکرده است

محسن زارعی رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش به خبرنگار فارس گفت: امکان ترمیم نمره فقط یک‌بار است و مصوبه هیچ تغییری نکرده است.

 

وی ادامه داد: مرتبه ترمیم نمره بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش و مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو است.

 

هنوز وزارت آموزش و پرورش هیچ درخواستی برای افزایش امکان ترمیم نمره نداشته است اما با توجه به درخواست‌های داوطلبان انتظار می‌رود که در این خصوص بازنگری صورت گیرد و درخواست داوطلبان حداقل بررسی شود.

 


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------