اعلام ضوابط پذیرش داوطلبان رشته‌های هنر و علوم ورزشی کنکور ۱۴۰۳رشته‌های هنر و علوم ورزشی کنکور ۱۴۰۳ ،اخبار کنکور،خبرهای کنکور
سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور در اطلاعیه‌ای، ضوابط پذیرش دانشجو در رشته‌ علوم ورزشی و رشته‌های دارای آزمون عملی هنر در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، سازمان ملی سنجش به اطلاع داوطلبان نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۳ که متقاضی انتخاب رشته و پذیرش در رشته علوم علوم ورزشی و همچنین تعدادی از رشته‌های گروه آزمایشی هنر که دارای آزمون عملی هستند رساند که :

 

«طبق بند ۱ ماده ۲ مصوبه سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) و اصلاحیه آن، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمره‌کل آزمون اختصاصی حداکثر برای دو سال برای همان گروه آزمایشی معتبر است. برای رشته‌های دارای آزمون عملی (رشته‌ علوم ورزشی و تعدادی از رشته‌های گروه هنر)، آزمون عملی به عنوان یک درس تخصصی با ضریب ۱۲ در نمره‌کل آزمون اختصاصی مربوط به آن رشته دارای آزمون عملی، لحاظ می‌شود و این نمره‌کل آزمون اختصاصی با احتساب درس عملی برای آن رشته، دو سال اعتبار دارد. بر این اساس پذیرش دانشجو در رشته‌های دارای آزمون عملی (علوم ورزشی و تعدادی از رشته‌های گروه هنر) در سال ۱۴۰۳ از میان داوطلبان ذیل انجام می‌شود:

 

۱- داوطلبانی که حداقل در یکی از نوبت‌های اول یا دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در جلسه آزمون گروه مربوطه حضور یافته و در آزمون عملی رشته مورد نظر در سال ۱۴۰۳ شرکت کنند. برای این داوطلبان «نمره‌کل آزمون اختصاصی با احتساب درس عملی در رشته مربوط به آزمون عملی برای سال ۱۴۰۳» محاسبه می‌شود.

 

۲- داوطلبانی که حداقل در یکی از نوبت‌های اول یا دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ در جلسه آزمون گروه مربوطه حضور یافته و در آزمون عملی رشته مورد نظر در سال ۱۴۰۲ شرکت کرده‌اند. برای این داوطلبان «نمره‌کل آزمون اختصاصی با احتساب درس عملی در رشته مربوط به آزمون عملی برای سال ۱۴۰۲» محاسبه شده است.

 

توجه: آزمون عملی هر رشته در هر سال برای اعمال در نمره‌کل آزمون اختصاصی آن رشته در همان سال لحاظ می‌شود.

 

بر اساس اعلام سازمان ملی سنجش، برای داوطلبانی که در هر دو سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ در آزمون سراسری گروه آزمایشی مربوطه حاضر شده و در هر دو آزمون عملی سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ رشته مورد نظر شرکت کرده‌ و نمره آزمون عملی دارند، برای محاسبه نمره‌کل نهایی آن رشته‌ دارای آزمون عملی، بین دو «نمره‌کل آزمون اختصاصی با احتساب درس عملی سال ۱۴۰۳» و «نمره‌کل آزمون اختصاصی با احتساب درس عملی سال ۱۴۰۲»، بیشترین نمره، به عنوان نمره‌کل آزمون اختصاصی با نمره‌کل سابقه تحصیلی ترکیب می‌شود.

 

به عنوان مثال؛ برای داوطلبی که در سال ۱۴۰۲ در جلسه آزمون گروه آزمایشی هنر حاضر جلسه بوده و در آزمون عملی رشته طراحی صنعتی نیز شرکت کرده، نمره‌کل آزمون اختصاصی رشته طراحی صنعتی سال ۱۴۰۲ محاسبه شده است. اگر این داوطلب در سال ۱۴۰۳ نیز در جلسه آزمون گروه آزمایشی هنر و آزمون عملی رشته طراحی صنعتی حاضر شود، نمره‌کل آزمون اختصاصی رشته طراحی صنعتی سال ۱۴۰۳ برایش محاسبه خواهد شد. برای محاسبه نمره‌کل نهایی رشته طراحی صنعتی (ترکیب نمره کل آزمون اختصاصی با نمره کل سابقه تحصیلی)، بیشترین نمره‌کل آزمون اختصاصی رشته طراحی صنعتی سال ۱۴۰۲ و سال ۱۴۰۳ با نمره کل سابقه تحصیلی ترکیب می‌شود.

 

سازمان ملی سنجش درباره داوطلبان پذیرش در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان که هم‌زمان به پذیرش در رشته علوم ورزشی و رشته‌های هنر (دارای آزمون عملی) نیز علاقه‌مند هستند توضیح داده است:‌

 

تذکر مهم ۲: با توجه به اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی (مصوبه جلسه ۸۹۴ به تاریخ ۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۲) فرایند پذیرش در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان که از طریق آزمون اختصاصی دانشجو - معلم انجام می‌شود، به صورت مستقل از آزمون سراسری است، امور مربوط به آزمون عملی در رشته‌های آموزش تربیت بدنی و آموزش هنر به صورت مستقل و جدا از آزمون سراسری و در ارزیابی شایستگی معلمی، توسط وزارت آموزش و پرورش برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود. بر این اساس اگر فردی هم متقاضی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو - معلم و هم آزمون سراسری بوده است و برای شرکت در آزمون عملی رشته‌های آموزش تربیت بدنی و آموزش هنر (در مرحله پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه فرهنگیان) ثبت‌نام کرده، در صورتی که علاقه‌مند به پذیرش در رشته علوم ورزشی و رشته‌های هنر (دارای آزمون عملی) در آزمون سراسری برای پذیرش در سایر دانشگاه‌هاست، باید علاوه بر ثبت‌نام و شرکت در ارزیابی شایستگی معلمی مختص رشته‌های آموزش تربیت بدنی و آموزش هنر، (شرکت در آزمون‌های عملی رشته‌های دانشگاه فرهنگیان)، بر اساس مندرجات بندهای ۷ و ۸ اطلاعیه ‌تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۴۰۳ (موضوع پرینت‌ کارت شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳) نسبت به ثبت‌نام در این رشته‌ها برای آزمون سراسری اقدام کند.

 

آزمون سراسری نوبت دوم سال ۱۴۰۳ در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی صبح پنجشنبه ۲۱ تیر ماه، هنر و زبان‌های خارجی عصر همان روز و گروه آزمایشی علوم تجربی صبح روز جمعه ۲۲ تیر برگزار خواهد شد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------