X

آخرین اخبار کنکور و دانشگاه


وزارت علوم, اخبار دانشگاه ,خبرهای دانشگاه

واکیسناسیون اعضای هئیت علمی و دانشجویان تا پیش از سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰/ تزریق واکسن به دانشگاهیان، تضمین‌کننده برگزاری آموزش حضوری نیست

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از واکیسناسیون اعضای هئیت علمی و دانشجویان تا پیش از سال…

تمهیدات بهداشتی برای برگزاری آزمون‌های کلیدی اعلام شد اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی,سازمان سنجش
سازمان سنجش آموزش کشور تمهیدات بهداشتی در نظر گرفته شده برای برگزاری آزمون‌های دکتری، کارشناسی ارشد و کنکور را اعلام کرد. 

به گزارش  فارس به نقل از سازمان سنجش آموزش کشور،  باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تبعات آن برای کشور و به تبع آن نظام آموزش عالی، دستورالعمل‌های بهداشتی با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای اجرا به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مجری آزمون‌های سراسری ابلاغ شده است و مقرر شد این شرایط خاص را مد نظر قرار دهند و تمهیدات لازم جهت ایجاد محیطی امن برای برگزاری مطلوب آزمون‌ها را فراهم کنند.

 

همچنین نظارت بر اجرای موارد بهداشتی با دقت نظر بیشتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد و لازم است داوطلبان نیز با همکاری و رعایت بهداشت فردی، حفظ فاصله فیزیکی و زدن ماسک، این سازمان را در برگزاری مطلوب آزمونها همکاری کنند.

 

بر این اساس زمان های برگزاری آزمون‌های سراسری با هماهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنظیم و توسط ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تصویب و ابلاغ شده است.

 

به منظور مساعدت بیشتر به داوطلبان، تعداد حوزه های برگزاری آزمون ها در سال ۱۳۹۹ افزایش داشته است به طوری که تعداد داوطلبان دکتری از تعداد ۱۹۶ هزار و ۴۳۷ سال ۹۸ به تعداد ۱۷۹ هزار و ۷۰۴ در سال ۹۹ کاهش یافته است اما تعداد حوزه های امتحانی از ۱۰۵ سال گذشته به ۱۴۰ امسال افزایش داشته و برای آزمون کارشناسی ارشد نیز آمار داوطلبان این آزمون از تعداد ۶۵۵ هزار ۴۳۲ داوطلب سال گذشته به ۶۹۴ هزار و ۴۱۷ در سال جاری رسیده که تعداد حوزه های برگزاری این آزمون نیز از ۱۶۴ به ۲۳۶ حوزه رسیده است.

 

جزئیات برگزاری آزمون ارشد

همچنین آزمون تعداد ۳۲۱ هزار ۵۰۴ رشته امتحانی داوطلبان کارشناسی ارشد پنج شنبه دوم مرداد و تعداد ۸۹ هزار ۴۹۹ رشته در بعد از ظهر همین روز و تعداد ۲۸۳ هزار ۴۱۴ رشته نیز صبح روز جمعه سوم مرداد برگزار خواهد شد. 

 

تمهیدات بهداشتی و اجرایی آزمون ها

عوامل اجرایی و حفاظتی در صحت کامل سلامتی در اجرای آزمون همکاری خواهند داشت.

 

عوامل اجرایی در طول زمان برگزاری آزمون با رعایت فاصله بهداشتی و با  ماسک و دستکش به اجرای آزمون خواهند پرداخت.

 

یک نفر به عنوان کارشناس بهداشت و سلامت که تخصص‌های لازم را داشته باشد، تعیین شده است تا برای ارائه مشاوره‌های بهداشتی در حوزه فعالیت نماید.

 

مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده از نوعی است که واکنش آلرژیک داوطلبان و عوامل اجرایی را به دنبال نداشته باشد.

 

انتخاب سالن آزمون، با گنجایش مناسب در نظر گرفته شده و صندلی ها با فاصله ۱۶۰ سانتی متر از هم، چیده شده است.

 

با ملاحظه وضعیت آب و هوا و آلودگی هوا، جهت بهبود وضعیت تنفس افراد، تمهیدات لازم از جمله تهویه مناسب، باز کردن درب و پنجره‌ها  اندیشیده شده است.

 

محل اصلی ورودی داوطلبان به سالن امتحان، به صورت مشخص و به فاصله مناسب از یکدیگر علامتگذاری شده است و داوطلبان می‌بایست روی هر خط و با رعایت فاصله اجتماعی مناسب مشخص شده(حداقل یک متر) برای ورود به سالن امتحان قرار گیرند. حوزه و تمام تجهیزات، قبل از برگزاری هر نوبت از آزمون ضدعفونی می‌شود.

 

استقرار آمبولانس و تیم پزشکی با هماهنگی ستاد مدیریت بیماری کرونا در هر استان و آماده باش مراکز بهداشتی و  درمانگاه های شهرستان‌ها، در روزهای برگزاری آزمون و حوزه‌های رفع نقص کارت داوطلبان پیش بینی شده است.

 

در خصوص بازرسی بدنی داوطلبان، فرد متولی به لباس گان، ماسک سه لایه، شیلد و دستکش لاتکس مجهز خواهد بود.

 

اشیاء و سطوحی که اغلب لمس می‌شود نظیر صندلی‌ها، دستگیره درها و شیرآلات سرویس بهداشتی قبلا تمیز و ضدعفونی شده است  و این عمل در طول برگزاری آزمون در هر نوبت انجام می‌شود.

 

پاکسازی و ویروس زدائی مخازن اصلی و فرعی سوالات در استان‌ها و شهرستان‌ها، از طریق نمایندگان تام الاختیار و با نظارت حفاظت آزمون استانها، حداقل یک هفته قبل از برگزاری آزمون انجام می‌­شود.

 

درصورتی که داوطلبان در داخل حوزه امتحانی، بسته به شرایط محل برگزاری آزمون، با سرویس عمومی (اتوبوس، مینی بوس و یا سواری ون) جابجا شوند، صندلی‌ها و فضای داخلی این وسایل نقلیه در هر نوبت آزمون ضدعفونی شده و برای رعایت فاصله گذاری، از یک سوم تا یک چهارم ظرفیت خودرو استفاده  می­شود.

 

فضای مناسب برای داوطلب دارای معلولیت با رعایت فاصله گذاری در نظر گرفته می‌شود.

 

منشی داوطلبان نابینا، معلول، ناشنوا ضمن رعایت نکات بهداشتی، حداقل یک متر از داوطلب فاصله خواهندداشت و این داوطلبان با فاصله مناسب از یکدیگر امتحان می‌دهند.

 

 به تعداد کافی سطل زباله (ترجیحاً دارای درب پدالی با پا) در قسمت ورودی و خروجی حوزه و همچنین  مسیرهای پرتردد، در سالنه‌ا و یا کلاس‌های محل برگزاری آزمون پیش بینی شده است.

 

به منظور مساعدت به داوطلبان و جلوگیری از ازدحام جمعیت در زمان بازرسی  داوطلبان، درب حوزه‌های امتحانی زودتر و از ساعت ۶:۳۰ صبح  باز می‌شود.ضدعفونی مستمر سرویس‌های بهداشتی در طول آزمون انجام می‌شود.

 

پذیرایی از داوطلبان به صورت سلف سرویس و ضدعفونی شده در فضای مناسبی که باعث تجمع نشود، انجام و وسایل پذیرایی از قبل ضدعفونی می‌­شود.

 

همچنین عوامل اجرایی در هنگام تحویل بسته‌های سوال و پاسخنامه، ازماسک و دستکش استفاده می‌کنند و مرتب دست‌های آنها ضد عفونی می شود.

 

مراقبان ضمن رعایت نکات بهداشتی، از دستکش و ماسک استفاده می‌کنند و فاصله آنها با داوطلبان (حداقل یک متر) خواهد بود.

 

سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد، دفترچه­‌های سوال و پاسخنامه، درجلسه آزمون به داوطلب تحویل داده می‌شود و روی زمین قرار نمی‌گیرد.

 

بر این اساس مسئول اخذ اثرانگشت از داوطلبان، ضمن رعایت نکات بهداشتی از دستکش و ماسک استفاده می‌­نماید و بعد از اخذ اثر انگشت از هر داوطلب یک پد الکی(که توسط سازمان به حوزه ها ارسال شده است) را برای ضدعفونی دست‌ها به داوطلب تحویل داده می‌شود.

 

همچنین بعد از جمع آوری پاسخنامه‌ها و دفترچه‌های آزمون، داوطلبان با مدیریت صحیح زمان و با فاصله مناسب، برای خروج از محل آزمون هدایت و راهنمایی می‌شوند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------