تغییرات کنکور ۱۴۰۰ به روایت رئیس سازمان سنجش | بالاخره تکلیف نظام‌قدیمی‌ها روشن شداخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۰ توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایرنا، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ گفت: محتوای درسی کنکور نظام جدید ساده‌تر از نظام قدیم است و داوطلبان یک سال برای مطالعه دروس و منابع مهلت دارند.

 

وی که در حاشیه جلسه نقشه جامع علمی کشور سخن می‌گفت درباره انتقاد تعدادی از داوطلبان نسبت به برگزار نشدن کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ توضیح داد: این موضوع به صورت مفصل در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنین شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با انتقاد از انتشار اعداد و ارقام متفاوت در خصوص تعداد داوطلبان نظام قدیم از سوی برخی افراد افزود: در عدد و ارقامی که اعلام شده تشکیک می‌شود و افرادی که به اطلاعات واقعی دسترسی ندارند این اطلاعات را ارائه نکنند تا ذهن داوطلبان و جامعه مغشوش نشود.

 

وی درباره تعداد داوطلبان شرکت کننده نظام قدیم در کنکور سراسری ۹۹ گفت: امسال، ۲۵۹ هزار نفر داوطلب نظام قدیم شرکت کردند که از این تعداد، ۶۳ هزار نفر با توجه به اختیاری شدن انتخاب نظام کنکور، به سوالات نظام جدید جواب دادند.

 

خدایی با بیان اینکه تعداد سوالات چاپ شده نظام جدید برای کنکور ۹۹ برای ۱۹۶ هزار نفر بود، افزود: از این ۱۹۶ هزار نفر، ۵۳ هزار نفر داوطلبان دانش آموخته مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند؛ همچنین۱۴۳ هزار نفر باقیمانده داوطلبانی بودند که حداقل سه بار در کنکور شرکت کرده اند.

 

به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، از این۱۴۳ هزار نفر ۱۱۷ هزار نفر داوطلب علوم تجربی بودند که قصد قبولی در سه رشته دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی داشتند؛ در سایر رشته‌ها زیر ۸ درصد داوطلبان، نظام قدیم هستند.

 

وی درباره سابقه برگزاری کنکور نظام قدیم گفت: براساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، داوطلبان ۲ سال پیاپی و در سال‌های ۹۸ و ۹۹ حق شرکت در کنکور نظام قدیم داشتند و از یک سال گذشته به همه داوطلبان اعلام شد کنکور ۹۹ آخرین دوره برگزاری آزمون برای داوطلبان نظام قدیم است و از سال ۱۴۰۰ کنکور فقط در نظام جدید برگزار می‌شود.

 

معاون وزیر علوم با اشاره به اصل مشکلات داوطلبان نظام قدیم کنکور توضیح داد: نظام آموزش متوسطه ما از سال ۹۴ تغییر یافت و همزمان سازمان سنجش آموزش کشور سه سال پیاپی در کنکور، سوالات مشترک نظام قدیم و جدید منتشر کرد. برای همتراز شدن سختی سوالات، بر بخش‌های مشترک سوالات هر ۲ نظام قدیم و جدید تاکید کردیم.

 

خدایی افزود: بنابراین از مباحث جدید نظام آموزش متوسطه سوال کمتر دادیم تا با سوالات نظام قدیم همتراز شود. 

 

به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، دانش‌آموز و معلم به تغییرات نظام آموزش متوسطه که از ۶ سال پیش آغاز شده است، توجه نمی‌کنند؛ تغییرات نظام آموزش متوسطه براساس سند بنیادین تحول آموزش و پرورش است و ما این سند و سند نقشه جامع علمی کشور را به خاطر بخش مشترک سوالات کنکور نظام قدیم معطل نگه داشته‌ایم.

 

وی گفت: سیستم آموزش یک کشور که نمی‌تواند معطل عده‌ای شود تا آنها شانس قبولی در رشته‌های پزشکی داشته باشند. این تغییرات در کنکور از قبل به افراد اعلام شده و شورای سنجش و پذیرش دانشجو انتقادات و حرف‌های متقاضیان برگزاری کنکور نظام قدیم را شنیده است.

 

خدایی ادامه داد: شورای سنجش و پذیرش دانشجو هفته گذشته برای همین موضوع تشکیل جلسه داد، بنابراین برای کنکور نظام قدیم ۱۴۰۰ هیچ دستور کاری وجود ندارد.

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی