علت استرس روز اسباب کشی چیست و چگونه میتوان این استرس را کاهش داد؟اسباب کشی , کارتن برای اسباب کشی , اسباب کشی منزل

اسباب کشی آسان

 

استرس روز اسباب کشی براي همه افردی که تجربه بارکشی اثاث خانه و جابه‌جایي اثاث را داشته اند پیش آمده است. اسباب کشی هم از نظر فیزیکی و هم از نظر احساسی یکی از چالش برانگیزترین مسایل زندگی است. گاهی وقت ها اثاث کشی به قدری فشار و استرس به شخص وارد ميکند که براي تجدید قوا به چند روز استراحت لازم دارد.

دلایل استرس در باربری و جابجایی

نومیدی در پیدا کردن منزل مناسب

اضطراب و استرس ناشی از قرار گرفتن در محلی جدید

تغيير روزمرگی ها و عادتها مانند تغيير مسیر هرروزه براي رفتن به سر کار

انتخاب و پیدا کردن یک منزل جدید و مناسب

فکر کردن در خصوص چگونگی بسته‌بندي اثاثیه

ترس از ناشناخته ها

حس عدم امادگی براي جابه‌جایي

تنها بودن

 

اسباب کشی , کارتن برای اسباب کشی , اسباب کشی منزل

اسباب کشی منزل

 

شیوه های کاهش اضطراب در اسباب کشی 

 

برنامه ریزی کنید

بدون برنامه اقدام به بسته‌بندي اثاث خویش نکنید. یکی از موثرترین شیوه های بسته‌بندي این است که این کار را اتاق به اتاق انجام دهید. به عنوان مثال تمامی وسایل اتاق پذيرايي را جمع کرده بعد به سراغ اتاق های خواب بروید.

 

براي هریک از اشخاص خانواده یک کیف یا کوله پشتی در نظر بگیرید که وسایل ضروری مثل لباس زیر تمیز، حوله، جوراب، مسواک و... در آن قرار گرفته باشد. با این کار ديگر لازم نیست پس از رسيدن به خانه جدید نگران پیدا کردن وسایل ضروری مورد نیازتان در میان انبوه جعبه ها باشید. نخست یک کیف از وسایل ضروری تهیه کنید سپس شروع به قراردادن وسیله ها در جعبه ها نمایید.

 

هر جعبه را به صورت واضح و براساس این که از کدام اتاق جمع اوري شده اند برچسب گذاری کنید. با این روش بعد از پروسه باربری و در زمان خالی کردن اثاث، کاملاً مي دانيد هر جعبه را باید در کدام اتاق بگذارید - اتاق خواب- اشپزخانه و...

 

گفت و گو با اعضای خانواده هنگام اسباب کشی !

روانشناسی اسبابکشی و هر آنچه که در مورد آن تا به حال متوجه شدیم به ما مي گويد که نقل مکان و جابجایی احساسات مثبت و منفی زيادي براي شما در پی خواهد داشت، درصورتی که این احساسات را با کسی شریک شوید و در بین بگذارید، حال بدتان خوب و حال خوبتان خوب تر مي شود. گفتگو با اعضای خانواده را بعنوان یک ترفند و نکته روان شناسی اسباب کشی خوب بدانید. صحبت کردن با دوستان هم به نظر خوب می رسد، دوستانتان می توانند تجربه های جابه جایی و نقل مکان خویش را براي شما بازگو کنند و این تجربه ها براي مدیریت حس شما در اسباب کشی می تواند موثر و مفید باشد. ( بیشتر بخوانید: ترفند هایی برای اسباب کشی )

 

ساختن خاطرات جدید در خانه جدید!

براي این که به منزل جدیدتان همان احساس های خوب خانه قبلی را داشته باشید باید خاطرات قشنگ بسازید، باید با تمام وجود احساس کنید که منزل جدید اکنون نقطه امن شما در دنیاست و می توانید از بودن در آن جا و استراحت کردن لذت ببرید، شب ها را به دیدن فیلم با اشخاص خانواده اختصاص بدهید، همچنين می توانید دوستانتان را دعوت کنید و باهم ديگر پیتزا سفارش دهید، با این کار پیتزا محله جدید را هم امتحان کرده اید . همین قدم های کوچک در نهایت منجر مي شود شما احساس خوبی به خانه جدید خویش پیدا کنید.

 

از برنامه اسباب کشی خویش جلوتر باشید

براي اسباب کشی باید هر چه سریعتر دست بکار شوید. می توانید از چند هفته قبل و با ارامش کامل لوازم خانه خویش را جمع اوري و بسته‌بندي کنید تا آماده جا به جایی شوند. در اسرع وقت شروع به جمع اوري اقلام مورد نیاز اسباب کشی مثل کارتن، چسب، بابل رپ، سلفون و …کنید. با دوستان و اشنایان خویش از قبل هماهنگ کنید تا در روز اسباب کشی به شما کمک کنند. لوازم خرد و ریز خود را در درون کارتن گذاشته و در گوشه ای قرار دهید تا در روز جا به جایی از آشفتگی و اضطراب به دور باشید.

 

کاهش هزینه در اثاث کشی 

یک تصوری که بین مردم وجود دارد این است که اثاث کشی هزینه زيادي دارد در حالیکه با رعایت بعضی نکات می توان هزینه های آنرا تا حد چشمگیر کاهش داد. در موقع جا به جایی وسایل خانه هزینه های خویش را دقیقا کنترل کنید.

 

اثاثیه خویش را حتماً بسته‌بندي کنید

احتمال آسیب دیدن اثاث خانه از عوامل اصلی اضطراب به هنگام اثاث کشی است. قطعاً براي شما مهم است که اقلام خانه شما با ایمنی کامل جا به جا شوند. براي اینکار حتماً اثاثیه خانه خویش را بسته‌بندي کنید. ممکن است اثاثیه شما حین جا به جایی به جایی برخورد کند یا به زمین بیافتد که در این مواقع بسته‌بندي از آسیب دیدن اقلام خانه شما جلوگيري ميکند .

 

به دنبال کمک باشید

انجام اسباب کشی قطعاً احتیاج به کمک و همراهی دارد. تا میتوانید از دوستان و اشنایان خویش براي جا به جایی لوازم منزلتان کمک بخواهید. معمولاً در خانواده های ايراني رسم و رسوم پسندیده ای وجود دارد که اقوام و دوستان در هنگام اسباب کشی به کمک هم می آیند.

 

روی نکات مثبت تمرکز کنید

یک راه ساده براي مقابله با حس استرس و کنترل اضطراب در اسباب کشی ، مبارزه با افکار منفی و تمرکز بر جنبه های مثبت جابه‌جایي است.

 

اسباب کشی , کارتن برای اسباب کشی , اسباب کشی منزل

اسباب کشی

 

این جنبه های مثبت میتواند مواردی مانند:

داشتن فرصت تازه براي تزیین اتاق نشیمن/ اتاق خواب/ اشپزخان

دریافت نور بیش تر در منزل جدید

داشتن خانه ای بزرگتر و یا دل بازتر

نزديک بودن به دوستان, خانواده و بستگان

پیدا کردن دوست های جدید

کوتاه تر شدن مسیر حرکت شما به طرف محل کارتان

شانس آغاز دوباره

 

باشد که براي هر کسی متفاوت است کافیست آنها را پیدا کنید. تمرکز خویش را روی آنها بگذارید .

 

جابه جایی در زمان دشوار

همان طور که گفته شد، اثاث کشی به نوبه خویش سخت و دشوار است، ولی گاهی ممکن است که این جابجایی به علت مسائلی، چون طلاق، تغيير شغل و... باشد که عالی این وضعیت، آنرا به مراتب سخت تر هم ميکند . در چنين موقعیتی شما باید این تفکر و احساس را به خودتان القا کنید که شما تنها تصمیم به داشتن یک منزل جدید ندارید، بلکه قرار است که زندگی جدیدی را آغاز کنید، بنابراين انگيزه داشته باشید و با قدرت ادامه دهید.

 

براي آغاز بهتر است که وسایل غیرضروری را کنار بگذارید و احساساتتان را درگیر آنها نکنید. هر ابزار ای را که میتواند خاطرات قبل را در ذهنتان مجسم کنید  کنار بگذارید و بسوی تغییراتی جدید پیش بروید. با عجله و یا عصبانیت تصمیم گیری نکنید تا در نهایت پشیمان هم نشوید. بهتر است که با دادن ارامش ذهنی و روحی به خودتان، شرایط را براي ساخت یک زندگی جدید فراهم سازید.

 

پاک سازی کنید

بهم ریختگی، خویش یکی از عوامل مهم در تولید استرس است. گذشته شروع بسته بندی و فرآیند باربری تمام وسایل اضافه ای که کمدهای شما را اشغال نموده اند دور بریزید. میتوانید لباس‌های قدیمی و سلامت خویش را به مرکزها خیریه تقدیم کنید. سه شیوه براي خلاصی یافتن از وسایل اضافه موجود است .

 

وسایل ارزشمندي که نیازی به آن ها ندارید را بفروشید

وسیله ها قدیمی ولی سالم و قابل استفاده را اهدا کنید

و یا درنهایت لوازم غیرقابل استفاده را دور بریزید

 

عملیات پاک سازی یکی از مراحل مهم در اسباب کشی است که سبب ميشود از استرس های شما کم شود و اجازه دهد کمی نفس راحت بکشید.

 

وقت خویش را خالی کنید

بهترین راه براي ازبین بردن استرس ناشی از اسباب کشی و بسته‌بندي وسیله ها این است که زمانی را کاملاً به این امر اختصاص دهید و برروی پروسه های باربری و فرآیند اثاث کشی تمرکز کنید. در صورت امکان از اشنایان و اقوام بخواهید از فرزندان خردسال شما براي مدتی نگهداری کنند، از محل کار خویش یک روز مرخصي بگیرید یا براي تمام پایان هفته وقت خویش را کاملاً ازاد کنید. هرچه تمرکز بیشتری بر فرآیند بسته‌بندي اثاث خویش داشته باشید با راندمان بیشتری این کار را انجام خواهید داد و از نگرانی های اضافه دوری خواهید کرد.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------