آنچه باید قبل از انتخاب مشاوره آنلاین بدانیدمشاوره آنلاین به صورت چت صوتی, مشاوره آنلاین یا حضوری, مزایای مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین چیست

 

مشاوره آنلاین روانشناسی جایگزینی برای مشاوره حضوری

مشاوره آنلاین زمانی است که فرایند مشاوره در بستر اینترنت بین مشاور و مراجع انجام شود،مشاوره آنلاین میتواند در موارد خاص که در ادامه مقاله بیتوته توضیح می دهیم ، جایگزینی مناسب برای مشاوره حضوری باشد. 

مشاوره آنلاین یعنی چه؟

هر روش درمانی که در آن روانشناس و مراجع از طریق اینترنت در ارتباط باشند را مشاوره آنلاین یا اینترنتی می گویند. در مشاوره آنلاین ، فرایند مشاوره به جای این که حضوری و رو در رو باشد به روش های غیر حضوری انجام می شود. 

به طور کلی مشاوره آنلاین برای افرادی مناسب است که امکان مراجعه حضوری به مراکز روانشناسی برایشان وجود ندارد. 

 

مشاوره الکترونیک ، مشاوره از راه دور ، وب تراپی و مشاوره اینترنتی نام های دیگر مشاوره آنلاین هستند. مشاوره غیر حضوری حتی در زمان فروید هم مرسوم بود البته در آن زمان از نامه نگاری برای مشاوره استفاده می شده است با گذشت زمان و پیشرفت وسایل ارتباطی ، مشاوره غیر حضوری پیشرفت های چشمگیری داشته است. 

 

از سال 1982 در اینترنت گروههای درمانی مشاوره رایج شد و به مرور طرفداران خاص خودش را پیدا کرد و امروزه با وجود امکانات پیشرفته الکترونیکی و فضای مجازی مشاوره آنلاین بسیار راحت تر از قبل انجام می شود. 

 

انواع مشاوره آنلاین

با توجه به شرایط مورد نظرتان و میزان هزینه ای که میتوانید پرداخت کنید میتونید از یکی از انواع مشاوره های آنلاین بهره مند شوید. برای مشاوره های همزمان صوتی و تصویری در صورت نیاز به جلسات متعدد حتما باید از قبل نوبت رزرو نمایید ولی برای ارسال پیام های نوشتاری یا ارسال ایمیل نیازی به هماهنگی های قبلی وجود ندارد. 

 

مشاوره نوشتاری

مشاوره های نوشتاری معمولا توسط سایت های مشاوره به صورت رایگان به مراجعینشان ارائه می شود. شما میتوانید از طریق ایمیل و با نام مستعار پیام خود را برای مشاور سایت ارسال نمایید . مشاوره نوشتاری برای بدست آوردن اطلاعات اولیه در زمینه مشکلات بسیار مفید است.

 

مشاوره آنلاین به صورت چت نوشتاری 

در گفتگوی نوشتاری شما میتوانید از طریق رباتی که در سایت های مشاوره نصب شده است یا ربات تلگرام یا گفتگوی تلگرام و اینستاگرام یا سایر اپلیکیشن ها به صورت نوشتاری و چت گونه سوالات خود را از مشاور بپرسید و در همان لحظه پاسخ خود را بگیرید. معمولا این روش کم هزینه برترین روش مشاوره است و میتوانید به صورت خصوصی با مشاور صحبت کنید و ارتباط آنلاین داشته باشید و اطلاعات بیشتری در مورد ریشه های مشکل خودتان پیدا کنید و از آنجا که امکان سوال و جواب برای مشاور هم وجود دارد میتواند بهتر از روش ایمیل فرستادن عمل کند.

 

البته از آن جا که در این روش باید سرعت تایپ بالایی داشته باشید و اغلب افراد چنین توانایی ندارند، کارایی مشاوره کاهش پیدا میکند. در مواردی که مراجع تمایل به شناخته شدن نداشته باشد یا توانایی صحبت کردن نداشته باشد از این روش استفاده می شود.

 

اختلالات قابل درمان با مشاوره آنلاین, مشاوره آنلاین خانواده, مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین به صورت تماس تصویری

 

مشاوره آنلاین به صورت چت صوتی 

در این گفتگوها بسته به بستر نرم افزاری که استفاده می شود امکان ارسال پیام های صوتی برای کارآمدتر شدن مشاوره وجود دارد. این روش کارایی بیشتری نسبت به چت نوشتاری دارد ، میتوان گفت بازدهی چت نوشتاری نسبت به چت صوتی یک سوم است. 

 

مشاوره آنلاین به صورت پیام یا تماس صوتی 

رسال پیام صوتی یا برقراری تماس صوتی از طریق تلفن یا اپلیکیشن هایی که این امکان را فراهم میکنند از جمله واتساپ ، روشی کارآمدتر از دو شیوه قبلی برای مشاوره آنلاین است.  معمولا مراکز مشاوره برای افرادی که امکان مراجعه حضوری را ندارند ، این امکان را فراهم میکنند تا به صورت صوتی با مشاور مورد نظرشان در ارتباط باشند و جلسات مشاوره را به صورت منظم ادامه دهند. از آنجا که امکان تعامل در این روش نسبت به چت کردن بیشتر است و لحن صحبت کردن و احساسات قابل درک تر می شود ، میتواند نتیجه ای رضایت بخش داشته باشد. 

 

مشاوره آنلاین از طریق تماس تصویری

ویدئو کال یا تماس تصویری با وجودی که به صورت آنلاین انجام می شود ولی نزدیکترین حس را به مشاوره حضوری ایجاد میکند. مراجع و مشاور میتوانند به صورت همزمان تصویر هم را ببینند و صدای هم را بشنوند و مشاور به خوبی میتواند احساسات و ری اکشن های مراجعش را بررسی نماید و تا حدودی متوجه زبان بدن فرد شود. 

امکان اجرایی کردن و آموزش بسیاری از روشهای درمانی در ویدئوکال وجود دارد و به همین دلیل استقبال از آن بیشتر است. 

 

کدام روش مشاوره آنلاین برای من مناسب است؟

اگر نیاز به جلسات مشاوره غیر حضوری دارید مسلما مشاوره صوتی و مشاوره تصویری بهترین گزینه برای شما است و امکان تعامل بیشتر و بهتر را برای شما و مشاورتان فراهم میکند. استفاده از ایمیل و چت برای زمانی مناسب است که فرد نیاز به دریافت مشاوره سریع دارد و میخواهد نظر مشاوران را هم در آن زمینه جویا شود. 

 

معمولا اولین پیام های مراجعین به مشاور به صورت متنی یا پیام صوتی است که مشاور راهنمایی های اولیه را برای حل مشکل در اخیار مراجع قرار میدهد ولی در صورتی که مسائل مراجع پیچیده و عمیق باشد و امکان مراجعه حضوری برایش وجود نداشته باشد برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی بهتر مشکل از تمام زاویه ها به مراجع توصیه می شود از تماس صوتی یا تصویری استفاده کند . 

 

مشاوره آنلاین بهتر است یا مشاوره حضوری

بهتر بودن مشاوره حضوری و برقراری ارتباط رو در رو بین مشاور و مراجع بر کسی پوشیده نیست ولی امکان مشاوره حضوری برای همه وجود ندارد. 

از سویی ممکن است فاصله مکانی شما با مشاوری که میخواهید با او صحبت کنید بسیار زیاد باشد که در این موارد مشاوره آنلاین میتواند جایگزین مناسبی برای مراجعه حضوری باشد. 

 

 مشاوره آنلاین یعنی چه, انواع مشاوره آنلاین, مشاوره آنلاین به صورت چت

فواید و مزایای مشاوره آنلاین

 

مزایای مشاوره آنلاین

هزینه کم تر: هزینه مشاوره آنلاین معمولا کمتر از مشاوره حضوری است البته این هزینه بسته به نوع بستری که میخواهید برای مشاوره انتخاب کنید و شخص مشاور کاملا متفاوت است و گاهی با مشاوره حضوری برابر می شود.

 

صرفه جویی در وقت : در مشاوره آنلاین شما دیگر نیازی به رفت و آمد به مرکز مشاوره ندارید و زمان انتظار نخواهید داشت. 

 

مشاوره اضطراری : در زمان هایی که به صورت اضطراری نیاز به مشاوره پیدا میکنید نیازی به نوبت گرفتن و معطل شدن ندارید و میتوانید به صورت آنلاین و فوری مشاوره خود را بگیرید.

 

احساس راحتی : از آنجا که در مشاوره آنلاین ، ارتباط به صورت رو در رو نیست احساس راحیت بیشتری دارید و راحت تر می توانید احساساتتان را بیان کنید. 

 

مناسب افرادی که اضطراب اجتماعی دارند : افرادی که مشکل اضطراب اجتماعی دارند ، برقراری ارتباط با دیگران برایشان سخت و تنش زا است و میتونند برای جلسات اول از مشاوره آنلاین استفاده کنند تا شدت استرسشان کاهش پیدا کنید و با مشاور خود صمیمی شود و سپس برای جلسات درمان حضوری مراجعه کنند. 

 

امکان دسترسی به مشاوران در تمام جهان : مهم ترین مزیت مشاوره آنلاین این است که میتوانید از خانه خود با هر مشاوری در هر کجای دنیا صحبت کنید. مثلا اگر در خارج از کشور اقامت دارید و هنوز تسلط کافی به زبان آن کشور ندارید میتوانید به سادگی به صورت آنلاین با مشاوران ایرانی و هم زبان خود ارتباط برقرار کنید. یا اگر در شهر خودتان مشاور دلخواهتان را پیدا نکردید میتوانید به صورت اینترنتی به مشاوران ساکن  در تمام شهر های ایران دسترسی داشته باشید. 

 

مزایای مشاوره آنلاین, اختلالات قابل درمان با مشاوره آنلاین, مشاوره آنلاین خانواده

افراد مناسب برای مشاوره آنلاین

 

مشاوره آنلاین برای چه افرادی مناسب نیست

افرادی که تمایل به خودکشی دارند.

افردی که افکار خود آسیب زنی دارند. 

افرادی که تماس خود را با واقعیت از دست داده اند. 

بیمارانی که اختلال شدید روانی دارند مانند بیماران اسکیزوفرنی ، اختلال دو قطبی شدید  PTSD.

افرادی که برای درمان بیماری نیاز به مصرف دارو دارند. 

افرادی که مواد مخدر مصرف مینمایند. 

 

اختلالاتی که با مشاوره آنلاین قابل درمان هستند

براساس تحقیقات متعددی که درباره اثربخشی مشاوره آنلاین انجام شده است در صورتی که مراجع به درستی انتخاب شود ، اثربخشی مشاوره آنلاین میتوانید به اندازه مشاوره حضوری باشد. 

اختلالاتی که مشاوره آنلاین میتواند برایشان موثر واقع شود ، عبارتند از :

- افسردگی 

- اختلال پانیک

- اختلال اضطراب اجتماعی

- اختلال اضطراب تعمیم یافته

- استرس و اضطراب

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------