۵ نشانه که می‌گوید ذهنتان خسته استاحساس درونی که طی آن فرد نمی‌تواند بهره وری کامل از ذهن خود داشته باشد‎

 

یک متخصص اعصاب گفت: احساس درونی که طی آن فرد نمی‌تواند بهره وری کامل از ذهن خود داشته باشد، یکی از عارضه‌هایی است که مردم را درگیر خود کرده است.

 

شرفی پور متخصص مغز و اعصاب  درباره خستگی ذهنی و راه‌های مقابله با آن اظهار کرد: این تعریف خستگی ذهنی یک احساس درونی است که در آن فرد حس می‌کند نمی‌تواند به بهره وری کامل از ذهن خود داشته باشد یا حس می‌کند که در حالت بیداری کامل قرار ندارد.

 

وی با اشاره به وجود نشانه‌های تعریف شده برای خستگی ذهنی ادامه داد: وقتی فرد در محیط پر محرک قرار بگیرند مثل وقتی که صدای موسیقی یا هر صدای بلند دیگری فضا را در بر گرفته باشد، بوی ناخوشایندی محیط را پر کرده باشد یا در فضایی که رفت و آمد زیاد است، احساس می‌کند که تمرکز خود را از دست داده است؛ در این گونه موارد فرد باید محرک‌ها را کم کند؛ عامل ایجاد بو را از محل دور کند یا اگر توانایی آن را ندارند از آن فاصله بگیرد یا صداهای اضافی را کم کند مثلاً اگر در ماشین قرار دارد ، ضبط را خاموش کند.

 

این متخصص اعصاب ادامه داد: گاهی اوقات فرد احساس می‌کند که افکار زیادی در ذهن او در حال چرخش است مثلا یک حرف، تایپ نامه‌ای در محل کار و غیره که در ذهن وی می‌چرخد و تکرار می‌شود؛ بهترین راه مقابله با این مشکل این است که افکار اضافی و کم اهمیت را کم و به ترتیب اهمیت، آنها را دسته بندی کنید؛ می‌توان برای این کار از نوشتن آنها روی کاغذ کمک گرفت. گاهی این اختلال به صورت بلوک فکری است یعنی تحت تأثیر عوامل مختلف ذهن تخلیه شده توانایی تصمیم گیری را از دست می‌دهد؛ بهترین راه در این مواقع داشتن استراحت کوتاه مثل یک خواب کوتاه  است تا بتوان فرصتی برای آرام گرفتن و مرتب شدن ذهن ایجاد کرد.

 

شرفی پور افزود: از نشانه‌های بعدی بروز خستگی ذهنی داشتن رفتار تحریک پذیر است؛ یعنی فرد خیلی زود تحریک می‌شود و واکنش نشان می‌دهد که معمولاً با کاهش تعداد فعالیت‌های روزانه و داشتن استراحتی کوتاه مشکل حل می‌شود؛ نشانی بعدی فراموشی چیزهای کوچک مثل جای کلید و تماس گرفتن است؛که نشانه زوال عقلی نیست بلکه از علائم مهم و خستگی ذهنی محسوب می‌شود، همچنین عدم توانایی در مواجهه با سوالات دیگران و فرار از سوال‌های چالشی از دیگر نشانه‌های خستگی ذهنی است که معمولاً با دوری از فشار زیاد و کمک گرفتن از دیگران حل می‌شود.

 

وی بیان کرد: از دیگر علائم مهم خستگی ذهنی فرو رفتن شخص در خود است البته لازم است یادآوری کنیم این حالت می‌تواند از علائم بیماری تشنج هم باشد اما در افراد سالم نشانه داشتن خستگی ذهنی است و با داشتن یک برنامه ریزی درست حل می شود همچنین ممکن است خستگی ذهنی منجر به کاهش یادگیری یا ایجاد اختلال توجه در این افراد شود.

 

یکی از علائم مهم خستگی ذهنی فرو رفتن شخص در خود است‎

 

خستگی ذهنی ارتباطی با کمبود‌های تغذیه‌ای ندارد 

این متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: توجه داشته باشید که خستگی ذهنی هیچ رابطه‌ای با کمبود برخی ویتامین‌ها ندارد و یک اختلال گذرا  است که به راحتی رفع می‌شود اما اگر فرد متوجه همین عوامل زودگذر نشود ممکن است منجر به ایجاد اختلالات ذهنی خلقی و رفتاری شود؛ گاهی این علائم انقدر تکرار می‌شوند که فرد را دچار عوارض جسمانی می‌کند؛ سردرد، مشکلات گوارشی مثل معده درد، یبوست و بی اشتهایی و پرخوری، بی خوابی و پرخوابی از جمله مهمترین نشانه‌های خستگی ذهنی هستند؛ اگر از این مشکلات رنج می‌برید بهتر است به جای مصرف خودسرانه دارو برای رفع بی خوابی یا بی اشتهایی به فکر پیدا کردن راهی برای رفع خستگی ذهنی خود باشید.

 

وی درباره تاثیر خستگی ذهنی در زندگی بیان کرد: کاهش کیفیت زندگی و گرفتن تصمیمات نادرست بزرگترین تاثیر خستگی ذهنی است که می‌تواند عواقب مخرب و طولانی‌ مدت به همراه داشته باشد و حتی منجر به اخراج شدن از کار، کاهش سطح کیفی روابط خانوادگی و ایجاد خطرات رانندگی شود؛ همچنین ثابت شده کسانی که به طور مداوم دچار خستگی ذهنی می‌شوند احتمال بروز پیری زودرس و فشار خون در آنها بالاتر است.

 

شرفی پور تصریح کرد: بهترین راه فرار از خستگی‌های ذهنی داشتن یک بازخوانی ذهنی در انتهای روز و نگاه کردن به مواردی است که ذهن فرد را به خود درگیر کرده است، همچنین باید در هفته زمانی برای  ورزش و تفریح یا وقت آزادی در نظر گرفت که در آن ذهن درگیر نباشد؛ باید برای فکر کردن برنامه‌ریزی داشته باشیم، موارد آزاردهنده را از ذهن‌ها پاک و سعی کنیم با تقسیم وظایف و در حد توانایی خود کارها را به عهده بگیریم.

 

وی یادآوری تاکید کرد: توجه داشته باشید که اگر این علائم به صورت مکرر مشاهده شد می‌تواند ناشی از وجود بیماری‌های مثل افسردگی، گواتر یا همان مشکل تیروئید یا حتی مشکلات کلیه و کبد باشد پس اگر احساس کردید که این موارد طولانی مدت و به صورت مکرر تکرار می‌شود بهتر است از یک مشاور برای درمان آن کمک بگیرید.

 

منبع: شریان نیوز

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------