«با كلاس» هستید؟ یا «با كلاس نما»؟باكلاس‌های واقعی

سالم بودن جزء اصول اولیه به قول امروزی‌ها باكلاس بودن است

 

علم روانشناسی می‌گوید خانم‌ها بیشتر از آقایان به نمایشگری علاقه‌مندند و شاید با دانستن این نكته بشود تمركز زنان دنیا و به‌خصوص كشورمان بر ظاهرشان را علمی‌تر درك كرد اما با همه اینها بدون هیچ شكی زیباترین زنان دنیا هم اگر به رفتار و اندیشه‌ای خوب و قابل توجه آراسته نباشند، معمولی و حتی بی‌اصالت به نظر می‌رسند.

اگر می‌خواهید بدرخشید باید لایق درخشش باشید و خوشبختانه یا متاسفانه نمی‌شود تنها با داشتن سر و ظاهر زیبا، در نظر مردم باهوش، لایق، دیدنی و باكلاس جلوه كرد. ما این‌بار با حضور دكتر دهقان، پزشك، نویسنده و مدرس مهارت‌های زندگی به بررسی‌ها ویژگی‌های خانم‌های باكلاس واقعی و با كلاس‌نماها می‌پردازیم. شما چطور هستید؟ «با كلاس» یا «با كلاس نما»؟

روی ظاهر متمركز نشوید
این روزها بعضی از خانم‌های با كلاس نما برای متفاوت به نظر رسیدن درحال آزار بی‌وقفه خودشان در سالن‌های زیبایی زیر سشوارهای داغ یا تغییر رنگ و موج موها و انجام آخرین طرح‌های روز روی ناخن‌های‌شان هستند؛ البته كفش‌هایی كه حفظ تعادل روی آنها به مهارت یك سیرك‌باز نیاز دارد و لباس‌هایی تنگ و عذاب‌آور هم به پكیج باكلاسی‌شان اضافه می‌شود تا بلكه بتوانند ظاهری چشمگیر بسازند.

این پروسه متفاوت‌نمایی از راه دستكاری ظاهر، اغلب در جامعه ما جواب می‌دهد اما یك «خانم باكلاس واقعی» هیچ‌وقت برای به چشم آمدن، تمام تمركز و وقتش را روی ظاهرش نمی‌گذارد. اگر بهترین ساعات زندگی‌تان در آرایشگاه و سالن مد بگذرد در نهایت یك مانكن معمولی هستید كه نگاه‌تان می‌كنند، نه آن بانویی كه باید باشید.

رژگونه كم‌خونی را درمان نمی‌كند!
خوب است بدانیم هرچند با كمك لوازم آرایشی مرغوب می‌شود به‌راحتی زیبا و حتی جذاب شد اما این ابزار رنگین‌كننده نمی‌تواند به شما سلامت و شادابی واقعی ببخشد. اگر كم‌خون باشید قاعدتا رنگ و روی‌تان كمرنگ می‌شود و هرچند با استفاده از كرم پودر و رژگونه، سرخ و سفید شدن آسان است و می‌توان به عوارض ظاهری كم‌خونی غلبه كرد اما بی‌توجهی به كم‌خونی بالاخره روزی پای باكلاس‌نماها را به مطب دكتر باز می‌كند.

بنابراین بیشتر از اینكه سعی در زیبا شدن داشته باشید، روی سلامت‌تان حساس باشید، به دندان‌های‌تان برسید، به اندازه كافی بخوابید و با یك برنامه منظم ورزش كنید، به‌طور كلی سالم بودن جزء اصول اولیه به قول امروزی‌ها باكلاس بودن است. نكته بسیار مهم‌تر بعدی هم اینكه همیشه تمیز باشید، هر روز دوش بگیرید، به‌طور مرتب مسواك كنید، به سلامت و آراستگی موهای‌تان به دقت برسید و در مورد نظافت شخصی‌تان سختگیر باشید.

زنان باكلاس فضولی نمی‌كنند
باكلاس‌های واقعی افرادی شاد، مثبت‌اندیش و واقع‌بین هستند كه درك درستی از زندگی با انسان‌های دیگر و زیست مسالمت‌آمیز اجتماعی دارند؛ بنابراین می‌توانند احساسات زنانه مثبت و منفی‌شان را با توجه به آگاهی كافی از مسائل، به خوبی كنترل كنند. آنها هیچ‌وقت برای تسكین درد ناشی از حسرت‌ها و نداشته‌های‌شان به غیبت، بدگویی و حسادت مبتلا نمی‌شوند.

باكلاس‌های واقعی شاید پولدار نباشند اما طبعی بلند داشته و همواره دست و دلبازند. این دسته از زنان با كشف عیب‌ها و رازهای دیگران ذوق زده نمی‌شوند و هرگز كنجكاوی منفی یا فضولی ندارند؛ یعنی غیر ممكن است برای فهمیدن وضعیت سلیقه صاحبخانه‌ای كه در خانه‌اش ‌مهمان هستند در كشوها و كابینت‌ها را باز كنند.

عجقم! لوس بودن‌های بی‌كلاس. . .
همه می‌دانند كه زنان بیشتر از مردان به صحبت كردن علاقه‌مند هستند؛ بنابراین بیشتر هم حرف می‌زنند. یك خانم باكلاس همان‌طور كه خوب حرف می‌زند سكوت به‌موقع را نیز خوب بلد است؛ ضمن اینكه به لحن و چیدمان كلماتش دقت دارد. برای نمونه اگر با همسر یا نامزدش لوس حرف می‌زند، عین همان بازی را وسط واگن مترو برای مردم اجرا نمی‌كند!

ضمن اینكه ناگفته پیداست ادب كلامی داشتن برای خانم‌های ایرانی، یك ویژگی مهم است؛ پس حواس‌تان باشد كه فحش دادن، تعریف كردن جوك‌های ركیك، مسخره كردن افراد با اصوات و اشاره‌های كلامی یا استفاده از اصطلاحات و ادبیات مردانه، گاف بزرگی است كه اگر تمام شرایط یك خانم واقعی را هم داشته باشید به سادگی هر چه رشته‌اید، پنبه می‌كند.

برای زیبا شدن باید آموزش ببینید
باكلاس‌نماها برای داشتن ظاهری زیبا و جذاب گاهی میلیون‌ها تومان خرج می‌كنند اما برای باكلاس بودن واقعی تنها كافی است كه باسلیقه باشید و البته اولین قدم آنكه عیوب بدن‌تان را شناخته و با توجه به آنها لباس بپوشید؛ یعنی به‌طور مثال اگر خانمی هستید كه شكمی تخت ندارد از لباس‌هایی كه كمربندشان روی شكم بسته می‌شود، دوری كنید.

داشتن دانش در مورد رنگ‌شناسی برای ست كردن لباس‌ها، خوش‌پوشی، خودآرایی و رفع نواقص ظاهری اگر از داشتن پول در این امر مهم‌تر نباشد، كم‌اهمیت‌تر هم نیست. به علاوه خوب است همیشه از عطرهای ملایم و باكیفیت استفاده كنید تا رایحه‌ای خوب و دلپذیر یادآور حضور شما برای دیگران باشد. از دیگر مواردی كه باید برای شیك‌پوشی در نظر داشت كیفیت كیف و كفش است چون شما می‌توانید با ست كردن درست رنگ‌ها، لباسی معمولی اما برازنده به تن داشته باشید و با در دست گرفتن كیف دستی باكیفیتی از برندی مناسب كه به تیپ‌تان بیاید، كاملا شیك باشید.

آرایش‌های سنگین، زنانگی‌های سبك!
این روزها متاسفانه باكلاس‌‌نماها باافراط در آرایش كردن آن هم در همه‌جا از سوپرماركت‌ها گرفته تا سمینارهای علمی، از مترو تا جلسه كنكور و سالن دفاعیه پایان‌نامه در دانشگاه‌های معتبر، گاهی باعث می‌شوند زنان و دختران بیشتر از آنكه آراسته و زیبا به نظر بیایند در مواردی خنده‌دار و عجیب جلوه كنند.

با این مقدمه باید بگوییم اولین نكته مهم در مورد آرایش برای خانم‌های باكلاس این است كه آنها به خوبی می‌دانند چه نوع و چه میزان آرایش و آراستگی برای هر موقعیتی مناسب است؛ بنابراین قبل از آرایش كردن به این فكر كنید كه می‌خواهید به كجا بروید و آن فضا چقدر رسمی و علمی یا شاد و خودمانی است.

تواضع، فوت كوزه‌گری است!
اگر شما از آن دسته باكلاس‌نماهایی هستید كه فكر می‌كنند برای متفاوت بودن باید یك جوری به همه حالی كرد، آنها بال مگس بوده و شما قطب عالم امكان هستید (!) سخت در اشتباهید.

غرور و تكبر بیجا نه‌تنها از شما فردی متفاوت و قابل اعتنا نمی‌سازد بلكه باعث می‌شود تا درجه آدم متوهمی كه می‌شود به توهماتش خندید، پایین بیایید؛ بنابراین همیشه متواضع باشید و هرگز در هیچ جمعی از زیبایی، هوش، شغل و موقعیت، امكانات مالی و خانواده یا اصل و نسب خودتان با آب و تاب تعریف نكنید. باوركنید برای زیبا به نظر رسیدن در جوامع انسانی، تواضع بیشتر از خودستایی به كارتان می‌آید.

اعتماد به نفس از زیبایی مهم‌تر است
گفتنی‌ها را گفتیم اما مهم‌ترین نكته اینجاست كه برای باكلاس بودن، داشتن اعتماد به نفس از زیبایی بسیار مهم‌تر است. اگر خودتان را دوست داشته باشید و از آن مهم‌تر نسبت به توانایی‌ها و زیبایی‌های درونی‌تان آگاه بوده و روی آنها متمركز شوید، ناخودآگاه مردم را نیز بدون زحمت ظاهرسازی جذب خواهید كرد؛ بنابراین روی خودتان كار كنید و با خودسازی، كسب عزت نفس و داشتن رفتاری سالم اما زنانه، باكلاس و قابل توجه به نظر بیایید.

 

باكلاس‌های واقعی

باكلاس بودن واقعی یعنی سرآمد بودن در همه‌چیز

 

آشپزی، ننگ و عار نیست. . .
این روزها دختران جوان و خانم‌های مایل به شیك بودن برای اینكه متفاوت به نظر برسند سعی می‌كنند هرچه زنان قدیمی بلد بودند یاد نگیرند! برای مثال بلد بودن خیاطی، گلدوزی و به‌خصوص آشپزی برای با‌كلاس بودن‌شان ننگ و عار است اما حتما در كلاس‌های فشرده زبان آن هم تا ترم سه و چهار یا یوگا و تای‌چی شركت می‌كنند.

باكلاس بودن واقعی یعنی سرآمد بودن در همه‌چیز و خوب است بدانید داشتن هنرهای خانگی برای یك خانم نه‌تنها بی‌كلاسی نیست بلكه نشان‌دهنده هوش، استعداد و مهارت بالای او در زندگی است. خیلی جذاب است كه ضمن شیك بودن، دستپخت بیستی داشته باشید و از هر انگشت‌تان یك هنر بریزد!

زبان بدن شیك داشته باشید
زبان بدن هر كسی یكی از اولین و موثرترین تصویرها را در معرفی شخصیت او به دیگران می‌دهد؛ برای همین بهتر است همیشه به عنوان یك خانم باكلاس به نكات زیر دقت داشته باشید:

- درست بایستید و بنشینید. نوع راه رفتن شما میزان اعتماد به نفس‌تان را نشان می‌دهد؛ بنابراین برای ایستادن و نشستن موزون و درست تمرین كنید.

- هیچ‌وقت در مهمانی‌ها یا اماكن عمومی به كسانی كه به هر دلیلی متفاوت هستند زل نزنید. این كار زننده، شما را از جمع باكلاس‌ها به‌راحتی بیرون می‌كند.

- در گوشی حرف زدن با دوستان صمیمی یا همسرتان حركت زشتی است كه عدم آشنایی شما به آداب معاشرت را نشان می‌دهد؛ پس از آن دوری كنید.

- موقع غذا خوردن صحبت نكنید و برای بیشتر خوردن عجله نداشته باشید.

- موقع صحبت با تلفن همراه یا دوستان و خانواده‌تان هیچ‌وقت صدای‌تان را بالا نبرید.

- به گفتن كلمات و جملات احترام‌آمیزی مثل «لطفا» و «متشكرم» در خانه و اجتماع عادت كنید.

رازدار باش حتی اگر مد نباشد!
رازداری یكی از ویژگی‌های مهم برای افرادی است كه رموز خاص بودن را بلد هستند. یك خانم محترم هرگز و هرگز اسرار زندگی شخصی دیگران را برای نزدیك‌ترین كسان خودش هم تعریف نكرده و هیچ‌وقت هم اسرار محرمانه بین خود و نزدیكانش را برای افراد دیگر بازگو نمی‌كند.

نكته اینجاست برای اینكه باكلاس باشید قطعا باید قابل اعتماد باشید و بدون هیچ تردیدی زنی كه رازدار نیست، قابل اعتماد هم نیست. در تمامی جوامع، وفاداری یك ارزش انسانی پراهمیت است و در پیشرفته‌ترین‌شان هم دیده نشده كه زنی به خاطر عدم وفاداری مورد ستایش و تحسین قرار گیرد؛ پس نسبت به روابط‌تان متعهد و مسوولیت‌پذیر باشید تا بشود گفت بانویی محترم و باكلاس هستید.

با كلاس‌های متاهل این‌گونه‌اند
وقتی ازدواج می‌كنید باید بدانید عموم مردان، زنانی را دوست دارند كه علاوه بر داشتن شخصیت قوی و احترام‌برانگیز، دارای ظرافت‌های رفتاری و شخصیت زنانه باشند؛ بنابراین برای امروزی بودن، لازم نیست خودتان را مسلط و مردانه نمایش دهید بلكه بهتر است طبعی آرام و همراه داشته باشید و از قبل چند نكته را بدانید:

-  یكی از بی‌مایه‌ترین رفتارها اشاره كردن به ضعف‌ها و ناتوانی‌های همسرتان در ‌مهمانی‌های فامیلی یا جمع‌های دوستانه است.

-  بد بودن روابط شما با خانواده همسرتان و استفاده از اصطلاحات از مد افتاده برای مسخره كردن جایگاه‌شان یك رفتار سطحی است كه می‌تواند نشان‌دهنده ضعف شما در مدیریت روابط‌تان باشد؛ بنابراین روی آن مانور ندهید.

-  شیرین رفتار كردن فراتر از لوس حرف زدن و صدا نازك كردن در جمع‌های خانوادگی و رسمی است؛ پس با وجود شوخ‌طبعی و خوش‌اخلاق بودن سعی كنید مقتضیات زمانی و مكانی را به‌درستی درك و متناسب با آن رفتار كنید.

-  فریاد كشیدن و سلطه‌جویی شما روی همسرتان، نشان‌دهنده امروزی بودن‌تان نیست؛ پس لطفا الگوهای غلط رسانه‌ای را فراموش كنید. زن باكلاس كسی است كه با استفاده ظریف و هوشمندانه از هنر زن بودنش كمترین تنش را در زندگی شخصی‌اش داشته باشد.

عقل داشتن كلاس است!
اگر می‌خواهید زنی دوست‌داشتنی و قابل احترام به نظر برسید باید نشان بدهید كه فكر، هوش و عمق وجود شما هم به اندازه لباس‌ها و سر و ظاهرتان زیبا و دیدنی است. همنشینی با خانم شیك‌پوشی كه از هیچ مساله‌ای در جامعه مطلع نیست و اطلاعات عمومی ناقص و ذهنی سطحی و خاموش  دارد با وجود جذابیت اولیه‌اش، در نهایت كسالت‌بار خواهد بود.

برای همین خوب است به‌طور پیوسته مطالعه كنید، در شبكه‌های اجتماعی به جز گروه‌های حرف‌های زنانه و جوك حتما در گروه‌هایی كه بار علمی یا اخبار عمومی دارند، شركت كنید. مهارت‌های تازه‌ای یاد بگیرید و همیشه در حال یادگیری و به روز شدن باشید.

 

منبع : مجله زندگی ایده آل

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------