نکات ضروری برای مواجهه با ترسترس, غلبه بر ترس, درمان ترس

غلبه بر ترس

 

از قدیم گفته اند که از هرچه بترسید بر سرتان می آید. شاید ترس های روزانه، زندگی بعضی اشخاص را به جهنمی تبدیل نموده باشد که آن ها به هیچ وجه توان مبارزه با آنرا ندارند. راه هایی وجود دارد که میتوانند نگرانی های روزانه ی این دسته از اشخاص را کم نموده تا آن ها بتوانند بدون ترس به زندگی روزانه شان بپردازند.

همه ما در زندگی مشکلاتی را تجربه می کنیم و حس می کنیم که به بن بست رسیده ایم. هرچه فکر می کنیم هیچ راهکاری به ذهنمان نمی رسد. احساس می کنیم ديگر نمی توانیم به زندگی ادامه دهیم.

 

یک سری راهکار هایی هم به ذهن مان میرسد ولی می ترسیم.

 

می ترسیم که کاری را انجام دهیم و به نتیجه نرسیم. می ترسیم که شکست بخوریم. می ترسیم ریسک کنیم.

 

در لحظات دشوار و سخت حس می کنیم نمی توانیم تصمیم درستی بگیریم و حس می کنیم نمی توانیم قدم های درستی برداریم.

 

هر اشتباهی که ما انجام می دهیم، و می ترسیم که شکست بخوریم؛ در واقع می توانیم از آن بعنوان فرصتی برای سعی بیشتر استفاده کنیم.

 

 

راههای مقابله با ترس:

رفتار و تفکر مثبت داشته باشید

کتاب قدرت اعتماد به نفس اثر برایان تریسی، یک اثر فوق العاده در رابطه با روشها و راههای زندگی مقتدرانه است. در این کتاب سوالی از خواننده پرسیده می شود و ان این است که “اگر موفقیت شما تضمینی بود چه کاری انجام می دادید؟” آیا باز هم سعی شما ادامه داشت؟ آیا باز هم شب ها دیر می خوابیدید و صبح ها زود بیدار می شدید؟ تنها افردی که دید مثبتی به آينده دارند میتوانند برای آینده کوشش کنند و افردی که چیزی برای کشف کردن و به دست آوردن در آينده دارند. روی این افکار خویش کار کنید.

 

به دنبال یک نمونه باشید

داستان کسانی را که به خواسته هایشان رسیده اند دنبال کنید. شما متوجه خواهید گردید که این اشخاص هم با همان ترس ها و شک ها آغاز نموده اند.

 

هنگامی که نمونه های زيادي در ذهن داشته باشید، ديگر از انجام کاری برای غلبه بر ترس هایتان خجالت نخواهید کشید.

 

ترس, غلبه بر ترس, درمان ترس

درمان ترس

 

منابعی الهام بخش داشته باشید

با خواندن کتاب هایی که شما را با انگيزه نگه می دارد، به خودتان الهام دهید.

 

ایمان تان را تقویت کنید

ایمان خویش را تقویت کنیم.بررسی ها و پژوهش های دقیق حاکی است که ایمان یک عامل قدرتمند در مبارزه با ترس است. شخص با ایمان هیچگاه دچار ترس نشده و هراسی را به دل راه نمی دهد.همچنین در مبارزه با پیچیدگی های زندگی هیچگاه دچار ترس نمی شود.

 

پژوهش های تاریخ اسلام نشان می دهد که سرباز با ایمان آنچنان قوی و با صلابت است که از نظر نیرو با 10 سرباز ديگر برابری می کند. شهامت رزمندگان در جبهه های جنگ هشت ساله نیز هرگز از صفحه ی تاریخ حذف نخواهد شد.

 

ایمان به خدای خود، ایمان به خود ، ایمان به نیروی شگفت آور درون به شما نیرویی دو چندان خواهد داد تا تمام هراس را از دل پاک کنید.کافی است بخواهید تا انجام شود.

 

تصویرسازی و صحبت کردن با خودتان، ترس شما را کاهش می دهد

مارجی کر در جریان تحقیقاتش، راه رفتن بر روی لبه بلند یک ساختمان در تورنتو را امتحان کرد. او می گوید که در ابتدا ترس زيادي از این کار داشت؛ ولی پس از آن تصویر سازی را امتحان کرد و با خودش تکرار کرد که وی هیچوقت نخواهد افتاد و به جای افتادن پرواز خواهد کرد. وی می گوید:

 

احساسی شبیه به سواری روی یک سورتمه را داشتم و قلبم خالی شده بود. اما با خودم تصور کردم که من هیچوقت نمی افتم و پرواز خواهم کرد. دستانم را با قدرت باز کردم و با تکرار این جمله که من پرواز می کنم، به آسانی این کار را انجام دادم. تصویرسازی و صحبت کردن ، برای غلبه بر ترس به من کمک کرد.

 

ترس, غلبه بر ترس, درمان ترس

راههای غلبه بر ترس

 

بدترین نتیجه را تصور کنید

تلاش کنید بدترین نتیجه را بعنوان سرانجام کارتان در نظر بگیرید. به عنوان مثال فکر کنید هر لحظه امکان دارد تحت‌تأثیر اضطراب بالا سکته کنید. بعد از آن خواهید دید که چیزی برای از دست دادن نخواهید داشت و به آسانی میتوانید کارهایتان را انجام بدهید

 

نفس عمیق بکشید

کاری که تصمیم انجامش را دارید ممکن است خیلی دشوار یا خیلی ترسناک به نظر آید و باید زمانی را برای آرامش در اختیار داشته باشید.

 

چند بار نفس عمیق بکشید. تا احساسات شما در مورد آنچه پیش رو دارید تخلیه شود. سپس آماده ادامه راه شوید.

 

برای غلبه بر عامل ترس یک نقشه عملی طراحی کنید

کلید مواجه و غلبه بر ترس، برداشتن قدم های کوچک در یک بازه زمانی مشخص است. عجله کردن و انجام کاری که به ترس شما شدت ببخشد سبب می شود که نتیجه معکوس بگیرید. با این همه حرکت به جلو امری مهم و ضروری است. در این میان یک مقدار عصبی و مضطرب شدن هم طبیعی است. بهترین راه برای ایجاد یک برنامه عملی، ایجاد یک سلسله مراتب ترس است که از مراحل کوچک و آسان تشکیل شده است. در ادامه نحوه مواجه قدم به قدم فردی که از سخنرانی در جمع هراس دارد را مشاهده می کنید:

 

۱.جلوی یک آینه بایستید و دو دقیقه صحبت کنید.

۲.از این حرکت خود فیلم بگیرید و دوباره آن را تماشا کنید.

۳.این کار را جلو همسر خود هم تکرار کنید.

۴.دوباره برای همسر و اعضای خانواده این کار را تکرار کنید.

۵.سخنرانی را جلو همسر، اعضای خانواده و یک دوست تکرار کنید.

۶.حالا جلو همسر، اعضای خانواده و دو دوست دوباره تکرار کنید.

۷.حالا در یک جلسه کاری این سخنرانی تکرار کنید.

 

اگر نمی توانید به صورت عملی غلبه بر ترس را تمرین کنید این کار را به صورت ذهنی انجام دهید. به عنوان مثال درصورتی که از پرواز با هواپیما می ترسید، خودتان را روی صندلی هواپیما تصور کنید و به این فکر کنید که در لحظه بلند شدن هواپیما از روی زمین چگونه می توانید احساس خودتان را کنترل کنید.

 

میتوانید به فروگاه بروید و لحظه پرواز و فرود هواپیماها را تماشا کنید یا در این زمینه فیلم ببینید. در مورد هواپیماها بیشتر مطالعه کنید و به آن ها نزدیک شوید. احتمالا این کار میتواند به غلبه بر ترس شما کمک کند.

 

ترس, غلبه بر ترس, درمان ترس

چگونه بر ترس غلبه کنیم

 

فعالیتی انجام داده و آنرا تکرار کنید

ترس فقط با انجام فعالیت درمان می شود. یک برنامه عملی طراحی کرده و آن را پیاده کنید و بعد با اضافه کردن شدت و تکرار، آن را بهبود دهید.

 

اگر شما کاری را بار ها و بار ها انجام دهید، غیرممکن است که دیگر از آن بترسید.تکرار مهارتتان را بهبود داده و سبب می شود حس خاصی از نتیجه مثبت داشته باشید.

 

  بیشتر بخوانید: ذکر و دعای رفع ترس و وحشت

 

تمرکزتان را در هر شرایطی نگه دارید

باید متمرکز باشیم. آشکارا است که تمام ترس ها قابل پیش بینی نیستند و وقتی سگی از پشت دیوار و یا خرسی از داخل بیشه ناگهان به شما حمله می کند و کسی هم نیست که به شما کمک کند خود را نبازید و چه بسا که به شما آزاری نخواهد رسید. ولی باید بدانید که چه بکنید. اغلب مردم درهنگام ترس شدید، تمرکز خویش را، به آنچه که فکر می کردند، یا انجام می دادند از دست میدهند و مضطرب می شوند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------