کنترل خشم و عصبانیت با این ترفندها به سادگی امکان پذیر استخشم یک رفتار معمول در انسان نیست و موقع ناراحتی ایجاد می شود

 

تقریبا همه این احساس ناراحتی و عصبانیت را حس کرده اند با خواندن این مقاله نکاتی را می آموزید که در کنترل خشم به شما کمک می کند

 

خشم تان را با این ترفندها به سادگی کنترل کنید

خشم احساسی است که در مواقع خاص کنترل شما را به دست می گیرد و مشکلات جدی ای را برای شما و اطرافیانتان بوجود می آورد. تقریبا همه این احساس ناراحتی و عصبانیت را حس کرده اند با خواندن این مقاله نکاتی را می آموزید که در کنترل خشم به شما کمک می کند.

 

خشم بیان بسیاری از احساسات منفی از جمله عصیان، فشار و ناامیدی ست که تحت تاثیر سایر عوامل مرتبط با خشونت قرار می گیرد. خشم یک رفتار معمول در انسان نیست و موقع ناراحتی ایجاد می شود و شناخت نحوه کنترل آن بسیار مهم است چرا که ممکن است باعث افسردگی، فشار خون و پرخاشگری منفعل شود.

  

آیا برخی افرادعصبی تر از دیگرانند؟

بله افرادی هستند که نسبت به دیگران عصبی ترند و اغلب عکس العمل های شدیدتری نشان می دهند و افرادی هم هستند که با وجود ناراحتی، آن را بروز نمی دهند ولی تحریک پذیرند و از جامع دوری می کنند.

 

افرادی که به راحتی خشمگین می شوند تحمل کمی دارند و شرایط نامساعد برایشان دشوار است و احساس مسئولیتی برای مقابله با یان شرایط ندارند.

 

برخی افراد به دلیل ژنتیکی تحریک پذیرند و نمیتوانند با شرایط خاص کنار بیایند مثلا برخی کودکان از روز تولد در مقابل گرسنگی، بی خوابی یا محیط ناآرام، ناراحتی زیادی نشان می دهند.

 

برخی عوامل هستند که باعث ایجاد خشم می شوند

  

ناامیدی عامل بروز خشم 

شرایطی که مانع از دستیابی به هدف می شود می تواند به عنوان یک مانع در نظر گرفته شود. به همین دلیل فرد احساس خشم و عصبانیت پیدا می کند. همین احساس مشابه در صورتی که با رفتار ناعادلانه روبرو شوند و حقوق آن ها نقض شود یا قانونی شکسته شود بوجود می آید. این رفتارها می تواند فرد را عصبانی کند زیرا انسان ها اجتماعی هستند. شاید حتی به دلیل این که نمی توانید کاری انجام دهید، عصبانی شوید.

  

موقعیت های بد عامل بروز خشم

درد احساسی و فیزیکی می تواند عامل تعیین کننده ای در ایجاد خشم باشد. سوء تفاهم با کات کردن بدون توضیح یا خیانت از جمله موقعیت های بدی است که باعث عصبانیت و خشم می شود.

 

وقتی عصبانی هستید نمی توانید هیچ مشکلی را حل کنید

 

برای کنترل خشم گام ها و ترفند هایی وجود دارد که به شما کمک می کند عصبانیت خود و آزاری که دیده اید را کنترل کنید:

 

کنترل خشم و عصبانیت با تکنیک های تنفس و آرامبخش 

آرامش راهی برای کنترل خشم است. شما می توانید با تنفس عمیق و مدیتیشن به مدت 10 دقیقه در حالی که افکار شاد را تجسم می کنید، به خود آرامش دهید. اگر اغلب از این تکنیک استفاده کنید به جهان داخلیتان متصل می شوید و می توانید تحت هر شرایطی خودتان را کنترل کنید و کنترل خشم و عصبانیت با افکار و نگرش مثبت تغییر افکار با فکر کردن به چیزهای مثبت و به دنبال آگاهی بودن می تواند اثر آرام بخش داشته و عصبانیت شما را کم تر کند. زمانی که خشمگین هستید رفتارتان خارج از کنترل بوده و ممکن است به عزیزانتان آسیب بزنید.

  

گوش دادن به دیگران با بلوغ عاطفی

وقتی عصبانی هستید نمی توانید هیچ مشکلی را حل کنید. بهتر است به جای خشمگین شدن روی پیدا کردن راههایی برای حل مشکلتان تمرکز کنید. در طول بحث زمانی را صرف گوش دادن به دیگران کنید و به این نفکر کنید که چطور با آرامش به او پاسخ خوبی بدهید. رسیدن به بلوغ عاطفی باعث می شود از درگیری با افراد مسموم و پرخاشگر اجتناب کنید حتی اگر جزو عزیزانتان باشند.

  

کنترل خشم و عصبانیت احساسات خود را با آرامش بیان کنید

اگر می خواهید در مورد موضوع سنگینی صحبت کنید. بهتر است منتظر موقعیت مناسب باشید. از خودتان بپرسید که آیا می خواهید فلان حرف را برای حل مشکلتان بیان کنید یا از طرف مقابل خجالت می کشید؟ خودتان را آرام کنید در این صورت احتمال این که حرف اشتباهی بزنید بسیار کم خواهد شد و جلوی بدتر شدن اوضاع را می گیرید.

  

کنترل خشم و عصبانیت توهین و دروغ را نادیده بگیرید

همیشه به یاد داشته باشید که خونسردی، آرامش درونی و احساس توانایی برای رویرو شدن با مشکلات به شما کمک می کند احساساتی که برایتان مشکل ایجاد می کند را کنترل کنید. یکی از بهترین راه های کنترل خشم نادیده گرفتن توهین هاست. فقط در صورتی می توانید عکس العمل درست نشان دهید که توهین ها را نادیده بگیرید. گذشته از آن عسبی شدن فقط به خودتان آسیب می زند نه طرف مقابل.

 

علاوه بر راه های بیان شده برای کنترل خشم می توانید به مشاور مراجعه کرده و از راهکارهای مشاور برای خود و دیگران بهره بگیرید. 

  

منبع: seemorgh.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------