با 10 نکته آسان عصبانیت تان را کنترل کنیدچگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم, چگونه اعصاب خود را کنترل کنیم, چگونه خشم خود را کنترل کنیم

چگونه عصبانیت را کنترل کنیم

 

چگونه اعصاب خود را کنترل کنیم؟

آیا روزهایی وجود دارد که حس میکنید عصبی هستید؟ بعضی از این تغییرات امکان دارد سبب از بین رفتن بدنتان شود همه هورمون هایی که در بدنتان وجود دارد امکان دارد سبب به وجود آوردن تغییرات خلقی و احساسات اشتباه شوند. بعضی از آن امکان دارد باعث استرس شوند، کسانی که در فشار زیادی هستند، آسان تر عصبانی می شوند.

عصبانیت امکان دارد قسمتی از شخصیت شما باشد: شما امکان دارد فردی باشید که به شدت احساسی باشید و خیلی زود با هر عامل تحریک کننده ای از کوره در بروید .

 

قسمتی از آن امکان دارد الگوی نقش شما باشد: شاید عصبانیت شما به صورت یادیگری در خانواده و نقش آموزی اتفاق افتاده باشد.

 

همه بعضی اوقات عصبانی می شوند و خشم عاطفی تا اندازه ای عادی است ولی اینکه چگونه آن را کنترل کنیم خیلی مهم است.

 

چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم, چگونه اعصاب خود را کنترل کنیم, چگونه خشم خود را کنترل کنیم

چگونه اعصاب خود را کنترل کنیم

 

چطور عصبانیت خود را کنترل کنیم؟

 

پیش از اینکه چیزی بگویید فکر کنید

در هنگام عصبانیت خیلی راحت امکان دارد چیزهایی را بگویید که سپس از گفتن آنها خیلی پشیمان شوید. چند دقیقه صبر کرده، چیزی به زبان نیاورید و تمرکز کنید و بگذارید طرف‌مقابلتان نیز همین کار را بکند.

 

دلیل را پیدا کنید

چه چیزی باعث عصبانیت شما می شود؟ مثلا، وقتی خسته هستید، ناراحت هستید، شب خوب نخوابیده اید، یا فردی که با شما رفتار گستاخانه ای کند؟ عوامل خارجی مثل دوست بی ادب و عوامل داخلی مثل خود خسته شما، وجود دارند که باعث عصبانیت می شود. شما باید از این محرک ها آگاه باشید تا بفهمید چه شرایطی شما را به طرف عصبانیت می کشد. در مرحله اول لازم است که تا اندازه ای از آنچه در حال اتفاق افتادن است آگاه باشید و تشخیص دهید که چه چیزی شما را آرام می کند.

 

هنگامی که آرام‌تر شدید، عصبانیتتان را نشان دهید 

زمانی که توانستید روشن و آشکار فکر کنید، ناراحتی‌تان را به روشی قاطع ولی نه هجومی نشان دهید. نگرانی‌ها و نیازهایتان را به روشنی و آشکاری کامل بدون اینکه باعث ناراحتی طرف‌ روبرویتان شوید، برای او توضیح دهید.

 

به موسیقی گوش دهید

گوش دادن به موسیقی می تواند اعصاب به هم ریخته را آرام کند و شما را تسکین دهد. این کار با کمک به شما برای کم کردن احساسات خشم و ناامیدی به روشی سازنده کار می کند.

 

چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم, چگونه اعصاب خود را کنترل کنیم,چگونه عصبانیت را کنترل کنیم

چگونه خشم خود را کنترل کنیم

 

قدری ورزش کنید

ورزش کردن برای  آرامش اعصاب خیلی موثر است. فعالیت جسمی به خالی کردن استرس‌هایی که باعث عصبانیت می‌شود کمک می‌کند. چنانچه حس می‌کنید عصبانیتتان در حال زیاد شدن است، برای پیاده‌روی بروید یا زمانی را برای انجام فعالیت فیزیکی موردعلاقه‌تان طی کنید.

 

به خودتان استراحت دهید

استراحت کردن تنها برای بچه‌ها نیست. در طول ساعت‌هایی از روز که خیلی برایتان استرس‌زا است به خودتان زمان هایی را برای استراحت دهید. چند دقیقه زمان آرام و بی‌سروصدا به شما کمک خواهد کرد حس بهتری پیدا کرده و برای کنار آمدن با مشکلات پیش رو آماده‌تر شوید.

 

تمرین تنفس عمیق انجام دهید

به جای اینکه بگذارید عصبانیت خود از کنترل شما خارج شود ، هر بار که حس عصبانیت می کنید، برای آرام کردن بدن و ذهنتان، تمرین تکنیک های تنفس ساده انجام دهید.

 

تمرین تنفس عمیق

- آهسته نفس بکشید، اما نفس های عمیق بکشید تا واکنش استرسی که اغلب همراه با عصبانیت همراه است را خنثی کنید.

 

- یک کلمه یا عبارت آرامش بخش را تکرار کنید، که می تواند این موارد باشد " آرام باش"، "بی خیال" یا "من کنترل خشم خود را در دست دارم".

 

- بر روی عضلات خود فشار وارد کنید و آنگاه آن ها را رها کنید.

 

ماهیچه های سخت را آرام کنید

نکته دیگر که می تواند به شما کمک کند به سرعت آرام شوید، ماساژ آرام مناطق تنشی است که اغلب شانه ها، گردن و پوست سر هستند. برای شانه ها، به آسانی آن ها را بچرخانید تا آرام شوند. برای خلاص شدن از تنشی که در قسمت گردن و سر شما به وجود می آید، یک ماساژ ساده را انجام دهید تا گردش خون را بهتر کنید و در نتیجه ذهن خود را آرام کنید.

 

چگونه عصبانیت خود را کنترل کنیم, چگونه اعصاب خود را کنترل کنیم, کنترل اعصاب

وقتی عصبانی هستیم چه کنیم

 

از ضمیر من استفاده کنید

برای پیشگیری از انتقاد کردن یا مقصر دانستن کسی، که تنها فشار میان شما را بیشتر خواهد کرد، برای توضیح مشکل جملاتتان را با ضمیر من آغاز کنید. تلاش کنید تا جایی که می‌توانید به طرف‌مقابل احترام بگذارید. به طور مثال به جای "تو هیچوقت در کارهای خانه کمک نمی‌کنی" بگویید، "من ناراحت شدم که بدون اینکه به من برای جمع کردن میز شام کمک کنی گذاشتی رفتی."

 

کینه به دل نگیرید

بخشش وسیله ای خیلی قدرتمند است. چنانچه اجازه دهید که عصبانیت و دیگر احساسات منفی بر احساسات مثبت شما چیره شود، خواهید دید که با تلخی و ناعدالتی خودتان نابود شده‌اید. ولی چنانچه بتوانید فردی را که اذیتتان کرده است را ببخشید، هر دو شما می‌توانید از آن شرایط درس بگیرید. منطقی نیست که از همه آدمها انتظار داشته باشید در همه شرایط همانگونه رفتار کنند که شما دوست دارید.

 

برای کم کردن خشم، شوخ‌طبعی کنید

شوخی و خنده به مقابله با فشارعصبی کمک می‌کند. از شوخ‌طبعی برای روبرو شدن با چیزی که عصبانیتان کرده است و انتظارات و توقعات غیرواقع‌بینانه‌ای که داشته‌اید استفاده کنید. البته از طعنه و ریشخند دوری کنید چون امکان دارد باعث جریحه‌دار شدن احساسات دیگران شده و همه چیز را بدتر کند.

 

بدانید چه موقع احتیاج به کمک دارید

آموختن کنترل عصبانیت برای همه افراد دشوار است. چنانچه به نظرتان عصبانیت شما اصلا قابل کنترل نیست و سبب می‌شود دست به کارهایی بزنید که بعداً پشیمان شوید یا به اطرافیانتان صدمه برسانید، حتماً از متخصص کمک بگیرید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------