استرس تاثیری روی افزایش و کاهش وزن ندارد 

 

استرس تاثیری روی افزایش و کاهش وزن ندارد

 

با وجود آن‌که بسیاری اعتقاد دارند استرس می‌تواند منجر به افزایش وزن شود، اما تحقیقات نشان می دهد تاثیر این فاکتور روی وزن انسان‌ها بسیار اندک است.

 

نتایج این مطالعات شگفت‌آور است. در گذشته تصور می‌شد افرادی که دچار استرس هستند بیش‌تر سراغ غذاهای آماده می‌روند و کم‌تر ورزش می‌کنند.

 

زمانی که محققان 32 تحقیق مختلف را که در این زمینه انجام شده بود جمع‌بندی کردند و نتایج آن را در کنار یکدیگر قرار دادند، متوجه شدند ارتباط بین استرس انسان‌ها و افزایش وزنشان در طول چند سال بسیار کم است.

 

به نقل از خبر آنلاین دکتر اندرو استپتو از دانشگاه کالج لندن در انگلستان در این باره به رویترز گفت: بسیاری از مردم فکر می‌کنند در زمان استرس بیش‌تر غذا می‌خورند و سرعت افزایش وزن آن‌ها بیش‌تر می‌شود. اما زمانی که به این نظریه از دیدگاه علمی نگاه کردیم متوجه شدیم این باور چندان درست نیست.

 

البته این بدان معنا نیست که استرس کاملا در این بین بی‌تاثیر است. در برخی انسان‌ها استرس می‌تواند نقش زیادی در افزایش وزن داشته باشد، اما به طور کلی نمی‌توان یک حکم کلی در این بین صادر کرد.

 

برخی انسان‌ها در هنگام مواجهه با استرس غذای خود را افزایش می‌دهند، در حالی که برخی دیگر در این حالت دست از غذا خوردن می‌کشند. علاوه بر آن انواع مختلفی از استرس که ممکن است مرتبط با کار، رویدادهای زندگی یا اختلافات خانوادگی داشته باشند که هر کدام از آن‌ها تاثیر متفاوتی روی وزن انسان‌ها دارند.

 

در مجموع دانشمندان متوجه شدند در 69 درصد موارد هیچ رابطه مستقیمی بین استرس و افزایش وزن وجود ندارد. در 25 درصد موارد استرس بیش‌تر باعث افزایش وزن می‌شود و در 6 درصد نیز استرس منجر به کاهش وزن می‌شود.

salamatnews.com

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، تست روانشناسی،موفقیت و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------