مرد بودن در زندگی نه چندان مردمدیریت زندگی برای مرد

در روابط زوجین ریاست خانواده از خصایص شوهر است

 

دو نفر که ابتدای زندگی را با هم شروع می کنند یک دوره طولانی و پرفراز و نشیب در پیش رو دارند و برای استمرار زندگی با مسائل و مشکلات متعددی روبه رو خواهند شد.بنابراین نباید سرپرستی خانواده به خاطر تعداد کم افراد آن و یا به خاطر دوستانه بودن محیط آن، کم اهمیت تلقی شود.


هر جامعه و گروهی خواه بزرگ و یا کوچک باید سرپرست و مسئولی داشته باشد. حتی اگر دو نفر برای مدت محدودی بخواهند در یک مسیر همراه باشند باید یکی از آن دو مدیریت این گروه دو نفره را به عهده داشته باشند.

همانطور که نبی مکرم اسلام – صلوات الله علیه- برای هر گروهی که برای مسئولیتی مشخص می کردند هر چند این گروه دارای تعداد کمی بود و حتی اگر دو نفر بودند، یک نفر را به عنوان مسئول مشخص می کردند.این مسأله روشن است و یک حکم عقلانی است که در سرتاسر نظام اجتماعی جریان دارد. آنچه مهم است این است که بدانیم خانواده نیز به عنوان یک اجتماعی کوچک تابع این قانون است و باید سرپرست و مدیری داشته باشد.


دو نفر که در ابتدا زندگی را با هم شروع می کنند یک دوره طولانی و پرفراز و نشیب در پیش رو دارند و برای استمرار زندگی با مسائل و مشکلات متعددی روبه رو خواهند شد.بنابراین نباید سرپرستی خانواده به خاطر تعداد کم افراد آن و یا به خاطر دوستانه بودن محیط آن، کم اهمیت تلقی شود.

سرپرست خانواده کیست؟
اکنون که ضرورت وجود یک مدیر در زندگی روشن شد، باید ببینیم که این مسئولیت به عهده چه کسی گذاشته شده است؟
این مسأله دارای اهمیت بالایی است و به همین خاطر در قرآن، کلمات معصومین- علیهم السلام – و سخن اندیشمندان مختلف مورد توجه قرار گرفته که در این مقاله فقط اشاره ای خواهیم داشت.


قرآن کریم می فرماید: مردان سرپرست و نگهبان زنانند به خاطر برتری هایی که خداوند (از نظر نظام اجتماع) برای بعضی نسبت به بعض دیگر قرار داده است و به خاطر انفاقهایی که از اموالشان ( در مورد زنان) می کنند.(سوره نساء آیه 32)
پیامبر گرامی اسلام – صلوات الله علیه -  نیز در روایتی فرموده اند: مرد، مسئول خانواده اش است و هر مسئولی باید به انجام وظایف اهتمام ورزد.(مستدرک الوسایل ،ج 14،ص 248)
قانون مدنی کشور نیز این امر را اینگونه بیان کرده: در روابط زوجین ریاست خانواده از خصایص شوهر است.قانون مدنی .ماده 1105


اثبات مدیریت زندگی، برای مرد، یعنی اثبات یک مسئولیت و وظیفه سنگین نه اثبات حکمرانی مطلق و پیروزی مرد بر زن حتی غربی ها هم به این مسئله اعتراف دارند؛ یک خانم روانشناس به نام کلیو دالسون می گوید:


مردان همیشه عملی تر فکر می کنند، بهتر قضاوت می کنند، سازمان دهنده بهتری هستند و بهتر هدایت می کنند. پس برتری روحی مردان بر زنان چیزی است که طراح آن، طبیعت می باشد هر قدر خانم ها بخواهند با این واقعیت مبارزه کنند بی فایده خواهد بود. خانم ها به علت اینکه حساس تر از آقایان هستند، باید این حقیقت را قبول کنند که به نظارت آقایان در زندگیشان احتیاج دارند.(مجله زن روز ،شماره 101وبه نقل از کتاب نظام حقوق زن در اسلام نوشته شهید مطهری).


علت اینکه همه، مدیریت زندگی را متوجه مرد می دانند این است که مدیریت نیاز به عقلانیت، قدرت و قاطعیت دارد و این ها همه به دست طراح آفرینش در وجود مرد قرار داده شده است و به تبع آن این مسئولیت سنگین هم به عهده او گذاشته شده.البته باید دانست اثبات مدیریت زندگی، برای مرد، یعنی اثبات یک مسئولیت و وظیفه سنگین نه اثبات حکمرانی مطلق و پیروزی مرد بر زن.


اگر مرد نتواند از عهده ی این مسئولیت بر آید، سعادت خود و خانواده اش را به مخاطره انداخته است. روحیه و فطرت زن به گونه ای است که دوست دارد مدیر لایقی بیاید و تحت نظر و مرئوس او قرار بگیرد. در خانواده نیز زن آمادگی دارد تا از مرد تبعیت کند. اگر زن احساس کند همسرش مقتدر و با کفایت است خیلی راحت ریاست او را می پذیرد، از او پیروی می کند.
ویل دورانت می گوید: زن به مردی که فرماندهی بلد است با خوشحالی تسلیم می شود. اگر این روزها فرمانبرداری زن کمتر شده است برای آن است که مردان در قدرت و اخلاق ضعیف تر از پیش شده اند.(لذات فلسفه .صفحه 137)


از سوی دیگر هنگامی که مرد نتوانست اعمال مدیریت کند در نتیجه همسرش با او همراه نخواهد شد، اختلافات بروز می یابد و شیرازه زندگی از هم می پاشد.این نکته بسیار مهمی است و غفلت از آن باعث مشکلات بسیار زیادی در زندگی های امروزی شده است.
منبع :تبیان

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------