تکنیک صندلی خالیتکنیک صندلی خالی, واقعیت هایی خواندنی از تکنیک صندلی خالی, تکنیک صندلی خالی برای کنترل خشم

تکنیک صندلی خالی

 

آشنایی با تکنیک صندلی خالی

در روان‌درمانی شیوه های بسیاری وجود دارند که می‌توانند به‌ طور اثربخش به شما در مهار هیجانات و رفتارهای انفجاری کمک کنند. صندلی خالی یکی از تکنیک‌ های معروف‌ روان‌درمانی است. این تکنیک بسیار مورد استفاده است و می‌تواند در خیلی از موارد کمک کننده باشد. موضوع این نوشته درمورد استفاده از تکنیک صندلی خالی برای کنترل خشم است.  با ما در ادامه همراه باشید تا بیشتر با این تکنیک آشنا شوید.

تکنیک صندلی خالی

گام اول؛ برپایی

در گام اول مشاور به شما کمک می کند که تا احساسات خود را به‌درستی بشناسید و درمورد آن فکر کنید. در این قسمت تمام چیزی که احتیاج دارید، یک اتاق با صندلی خالی و یک صندلی برای شما است.

 

باید تصور کنید فرد موردنظر شما روی صندلی جلو یتان نشسته است و به هر چیزی می‌گویید گوش می‌ دهد. مشاور در این گام از شما می‌خواهد روی صندلی بنشینید و روی حس های منفی درونی‌ خود تمرکز کنید. حالا باید هر چیزی که دوست دارید را به زبان بیاورید و با شخص خیالی حرف بزنید.

 

گام دوم؛ سهم شما

در گام  دوم از اجرای تکنیک صندلی خالی برای کنترل خشم که می توان گفت مهم‌ترین قسمت نیز محسوب می شود، همه‌چیز بر عهده شما می باشد. شما باید صحبت را آغاز کنید. کاری که فقط باید انجام بدهید این است که هرچه به ذهنتان می‌ آید را بازگو کنید.

 

البته بعضی وقتها بازگو کردن چیزهایی که در دل است، دشوار است و برخی از اشخاص نمی‌توانند به‌ راحتی حرف بزنید. نگران نباشید. تنها فکر کنید که فرد موردنظر شما جلویتان نشسته است و با توجه به شما گوش می‌ دهد. شروع کنید و صحبت کنید. اطمینان پیدا کنید هنگامی که جمله های اول را به زبان بیاورید، جملات بعدی درست خواهند شد و از ناخودآگاهتان به سمت زبانتان سرازیر می‌ گردند.

 

روش کار در این قسمت درست مثل وقتی است که در تصورمان با خودمان یا باکسی حرف می زنیم. با این فرق که در این قسمت تلاش می‌کنیم همه آن روند ذهنی را به‌ طور حقیقی زنده کنیم تا تاثیر گذاری شیوه درمانی را احساس کنیم.

 

تکنیک صندلی خالی, واقعیت هایی خواندنی از تکنیک صندلی خالی,تکنیک صندلی خالی در روانشناسی

واقعیت هایی خواندنی از تکنیک صندلی خالی

 

گام سوم؛ مداخلات روانکاو

در صورتیکه بسیار نگران این موضوع هستید که در بین کار نتوانید صحبت کنید یا مسائل را فراموش کنید، باید به شما گفت که روانکاو یا مشاوره شما در طی جلسه از شما حمایت خواهد کرد. مشاورتان هنگام اجرای تکنیک صندلی خالی برای کنترل خشم از شما سوالاتی خواهد پرسید که تصورتان را نسبت به موضوع بازتر خواهد کرد.

 

حتی امکان دارد هنگامی که احساس کند هیچ چیز به‌خوبی جلو نمی‌رود، مسائلی را پیشنهاد کند که دوست داشته باشید درمورد آن صحبت کنید. مشاور در طی مراحل اجرای این تکنیک در کنار شما است تا شیوه درمان به‌خوبی جلو برود و نتیجه مناسب را حس کنید.

 

تجربه مشاور در این قسمت بسیار موثر خواهد بود. هرچه تجربه مشاوران بیشتر باشد، موضوعات بیشتری که برای غلبه بر حس منفی‌ خود اثر بخش تر است را به شما معرفی کنند. حتی بعضی اوقات امکان دارد هیجان و عصبانیت شما از کنترل‌تان خارج شود که مشاور با دخالت می‌تواند به کنترل احساساتتان به شما کمک کند.

 

مرحله چهارم؛ نتیجه

پس از پایان انجام تکنیک صندلی خالی برای کنترل خشم امکان دارد احساسات متفاوتی را تجربه کنید. امکان دارد حس کنید تسکین پیداکرده‌اید. امکان دارد احساس کنید آمادگی آن را پیدا کرده‌اید که با فردی که از دست او عصبانی هستید مواجه شوید. شاید حس کنید خالی شده‌اید و احساستان کامل شده است.

 

امکان دارد مشاور شما مشخص کند که به جلسه های بیشتری برای درمان کامل احساسات افسارگسیخته‌تان احتیاج دارید. همه‌چیز بسته به این است که شما در پایان جلسه چه حسی را تجربه کنید. پس از پایان جلسات، علاوه بر کنترل احساساتتان، چیزهای جدیدی را درمورد خودتان و احساستان تجربه خواهید کرد و نکات جدیدی را یاد می گیرید که در آینده برای تجربه‌های مشابه، کمک بسیاری به شما خواهند کرد.

 

تکنیک صندلی خالی, واقعیت هایی خواندنی از تکنیک صندلی خالی, درد دل با صندلی خالی

تکنیک صندلی خالی برای کنترل خشم

 

چرا روان‌درمانگران از تکنیک صندلی خالی استفاده می‌کنند؟

برای شناختن احساسات به شما کمک می کند

زمانی که آغاز به صحبت با صندلی می‌کنید، امکان دارد ندانید دقیقا چه حسی نسبت به شخص خیالی نشسته بر آن دارید. با گذشت زمانی از گفت‌وگو، یا مشاور با شناخت احساسات شما از درون جملات، حالات چهره یا زبان بدن شما، آنها را به شما می شناساند. با آشنایی با این عواطف حال می‌توانید روی آنها تمرکز و آنها را بررسی کنید.

 

به شما برای ابراز خودتان آزادی عمل می دهند 

ممکن است شما در موقعیتی قرار داشته باشید که نتوانید آزادانه صحبت‌ کنید؛ مثلا، به‌تازگی عزیزی را از دست داده‌اید و چیزهایی ناگفته بسیاری در قلب شما مانده باشد، ولی هراس دارید اگر آنها را با فردی در بین بگذارید قضاوت نادرستی نسبت به شما انجام دهد.

 

از طرف دیگر، بعضی اوقات اشخاص آمادگی شنیدن صحبتهای ما را ندارند. ما را رد می کنند یا نمی‌توانند با ما همدلی کنند. چون صحبت‌کردن با صندلی خالی می توانیم حس امنیت بیشتری کنیم، به‌ آسانی حرف‌های ناگفته را می گوییم و در نهایت بار عاطفی حرف‌های ناگفته را از دوش خود برمی داریم.

 

تکنیک صندلی خالی, واقعیت هایی خواندنی از تکنیک صندلی خالی,از تکنیک صندلی خالی در روانشناسی چه می دانید

از تکنیک صندلی خالی در روانشناسی چه می دانید

 

برای کسب بینش عمیق‌تر نسبت به رابطه به شما کمک می کنند

زمانی که در رابطه هستید، شاید برایتان دشوار باشد که بتوانید نگرشی آشکار و روشن نسبت به موقعیت آن داشته باشید؛ مثلا، شاید بعضی از ما از صداقت در رابطه ترس داشته باشیم. بیان موضوعات مربوط به رابطه با صندلی خالی مجالی به وجود می آورد تا آن موضوعات شناخته شوند و بتوان برای برطرف کردن آنها کاری انجام داد.

 

از طرف دیگر، شما با استفاده از تکنیک صندلی خالی می فهمید که چه حسی نسبت به رابطه‌تان دارید. خوشحال می شوید؟ یا‌ آنکه زمانش رسیده رابطه را ترک کنید؟ با به دست آوردن دید عمیق‌تر تصمیم‌های بهتری می گیرید.

 

در به دست آوردن مهارت‌های ارتباطی کمک می کند

هنگامی که کلمات و عواطف شما موقع صحبت با صندلی به جریان می‌ افتند، شاید متوجه شوید که چه جاهایی کنترل احساسات و افکار خود را از دست می‌دهید. تکنیک صندلی خالی به شما کمک می‌کند مهارت‌های ارتباطی خودتان را تصحیح کنید و بالا ببرید. مشاور هنگام صحبت کردن از شما سؤالاتی می‌پرسد؛ به طور مثال از شما می‌خواهد احساس خاصی را در قالب دقیق‌ترین کلمات نشان دهید یا درمورد حالت‌های چهره شما بازخورد می‌دهد. به این صورت، در گفت‌وگوهای حقیقی بهتر می‌توانید منظور خود را به دیگری برسانید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------