نظریه استرس خانواده چیست و راههای مقابله با آن چگونه است؟استرس خانواده

نظریه استرس خانواده

 

نظریه استرس خانواده

نظریه استرس خانواده چیست و راههای مقابله با آن چگونه است؟ در این مقاله از بیتوته به شما معرفی می‌شود. این نظریه به بررسی تأثیرات استرس خانواده بر افراد می‌پردازد و راه‌هایی را ارائه می‌دهد تا با این استرس‌ها مواجهه و آنها را کاهش دهیم.

تئوری استرس خانواده به بررسی تغییرات درون پویایی خانواده می پردازد که در نتیجه یک رویداد استرس زا رخ می دهد. این نظریه توسط جامعه شناس روبن هیل در سال 1949 ارائه شد. او به ویژه به چگونگی تأثیر خانواده ها از جنگ جهانی دوم علاقه مند بود و به بررسی چگونگی جدایی ها و اتحاد مجدد ناشی از جنگ خانواده ها را تغییر داد.

 

او با توجه به اینکه جدایی‌ها و تجدید دیدارها بحران‌هایی در درون نظام خانواده بود، الگوهایی را مشاهده کرد. او اشاره کرد که چگونه منابع درونی و بیرونی خانواده می‌تواند رویداد استرس‌زا را خنثی یا تشدید کند و بر نحوه تفسیر و معنا بخشیدن خانواده به رویداد تحریک‌کننده تأثیر بگذارد. هر سه این عوامل در کنار یکدیگر - رویداد، منابع موجود خانواده، و درک خانواده از رویداد - برای تأثیرگذاری و تعیین نتیجه بحران با هم تعامل دارند.

 

نظریه استرس خانواده چیست

نظریه استرس خانواده چیست

 

چرا نظریه استرس خانواده مهم است؟

در درون هر خانواده یک سیستم خانواده وجود دارد. این سیستم شامل اعضای خانواده و نقش‌ها، باورها، قوانین، ارزش‌ها، انتظارات، مرزها و پاسخ‌های آنها به محیط است.

 

از والدین انتظار می رود که نقش مراقب را ایفا کنند و فرزندانشان برای ایمنی، بقا و حمایت به آنها تکیه کنند. در یک سیستم خانواده، والدین ممکن است تمام نقش های مراقبتی کودک مانند پخت و پز، نظافت و آماده کردن او را برای مدرسه انجام دهند. در سیستم خانواده دیگری، ممکن است از بزرگ‌ترین کودک انتظار داشته باشد که برخی از مسئولیت‌های مراقبتی را به عهده بگیرد، مانند اینکه وقتی والدینشان بیرون از خانه کار می‌کنند، نقش مراقب و مراقبت از خواهر و برادر کوچک‌ترشان را به او واگذار می‌کنند. این یک نقش متفاوت برای کودک است که بر سیستم خانواده تأثیر می گذارد.

 

علاوه بر این، یک خانواده ممکن است دارای ارزش هایی مبتنی بر استانداردهای شغلی یا آموزشی باشد. به عنوان مثال، ممکن است در برخی از خانواده ها تابو نباشد که در دانشگاه شرکت نکنند، در حالی که خانواده های دیگر ممکن است انتظار داشته باشند که همه اعضا در یک تجارت خانوادگی کار کنند یا به مدرسه بازرگانی بروند.

 

ارزش‌ها، نقش‌ها، باورها، قوانین، انتظارات، مرزها و پاسخ‌های متفاوت به عوامل محیطی به‌طور مستقیم بر آنچه باعث، تشدید و کاهش استرس در سیستم‌های مختلف خانواده می‌شود، تأثیر می‌گذارد.

 

اهمیت نظریه استرس خانواده

استرس خانواده

 

وقتی مشکلی پیش می آید در یک خانواده چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که یک مسئله استرس زا در یک خانواده ایجاد می شود، پاسخ بسته به مهارت های مقابله، مدیریت استرس و مهارت های فرزندپروری متفاوت است. والدین ممکن است فریاد بزنند و متهم کنند، سرزنش کنند و شرمنده کنند، با کنجکاوی و صبر و حوصله برخورد کنند، یا هر تعداد پاسخی که به شدت به منابع داخلی و خارجی آنها بستگی دارد:

 

منابع داخلی: مهارت های مدیریت استرس و خشم، مهارت های حل تعارض، مهارت های ارتباطی، توانایی خودتنظیمی، ذهن آگاهی و خودآگاهی

 

منابع خارجی: منابع مالی، دسترسی به غذا و مراقبت های پزشکی، حمایت اجتماعی و جمعی، کمک های فیزیکی یا عملی، و حمایت عاطفی و روانی از جمله درمان.

درک این نظریه فرصتی برای تصمیم گیری قدرتمندتر در مورد استرس فراهم می کند.

 

مقابله با استرس خانواده

اهمیت نظریه استرس خانواده

 

خانواده درمانی چگونه کار می کند؟

تئوری استرس خانواده بیان می کند که منابع می توانند در نتیجه بحران نقش اساسی داشته باشند. با این حال، برخی از منابع خارج از کنترل خانواده است. به عنوان مثال، وضعیت مالی یک خانواده یا دسترسی به نیازهای اولیه ما همیشه قابل کنترل نیست. در این شرایط، می توانید به منابع داخلی که می توانید پرورش دهید و منابع خارجی که می توانید به آنها دسترسی داشته باشید نگاه کنید

 

مثال سناریوی شماره 1: والدین شغل خود را از دست می دهند

فرض کنید شما والدینی هستید که تامین کننده اصلی خانواده شماست که شغل شما را از دست می دهد. این خانواده شما را بسته به نیازها، پس انداز، محیط و سیستم پشتیبانی شما در سطوح مختلف بحران سوق می دهد. اگر پس انداز زیادی ندارید و برای هر شغلی که می توانید بدون شانس درخواست می دهید، این می تواند استرس قابل توجهی ایجاد کند که بدون حمایت و محدودیت منابع خارجی و داخلی می تواند تشدید شود.

 

متوجه می‌شوید که هنگام فرزندپروری کمتر احساسی در دسترس دارید و با کوتاه شدن خلق و خوی شما، تغییر خلق و خوی، و کشمکش‌ها و استرس بر بقیه اعضای خانواده‌تان، رفتار فرزندانتان شروع به تغییر می‌کند.

 

این نمونه‌ای از زمانی است که با منابع خارجی خود ارتباط برقرار کنید و به حمایت اجتماعی و اجتماعی برسید. فراخوانی از یکی از اعضای خانواده یا جامعه برای کمک به مراقبت از کودک می تواند در ارائه مراقبت از فرزندان شما موثر باشد و در عین حال به شما فرصت و زمان لازم برای تمرکز بر یافتن شغل را می دهد. این ممکن است برای کسانی که روابط دوستانه و اجتماعی محدودی دارند چالش برانگیز باشد و استرس و سختی را تشدید کند.

 

گزینه دیگر برای توسعه و بهره برداری از منابع خارجی، کاوش در منابع جامعه است. برای مثال، ممکن است یک نمایشگاه شغلی وجود داشته باشد که می توانید در آن شرکت کنید، یک برنامه یارانه ای بعد از مدرسه برای فرزندانتان، یا یک برنامه کمکی که از طریق یک موسسه مذهبی یا سازمان اجتماعی ارائه می شود.

 

این همچنین زمانی برای تمرین احضار منابع درونی مانند شناسایی محرک‌ها و تمرکز بر کارهایی است که می‌توانید انجام دهید و کنترل کنید، به‌جای اینکه به فکر فاجعه‌آمیز باشید، مراقب بدن فیزیکی خود با خواب، تغذیه و حرکت باشید، و به خودتان اجازه دهید احساس کنید و پردازش کنید. خشم، ترس، و اندوه بدون اینکه آن را به دیگران منتقل کنید، و تمرینات مدیتیشن یا تجسم.

 

مثال سناریوی شماره 2: والدین می آموزند که فرزندشان کلاس درس را در مدرسه مختل می کند

اگر شما یک والدین هستید و از مدرسه فرزندتان تماسی دریافت می‌کنید مبنی بر اینکه او در طول کلاس در حال بازی کردن است، ممکن است از رفتار او بسیار ناامید شوید و از دریافت چنین تماس تلفنی خجالت بکشید یا خجالت بکشید.

 

شما می توانید از طریق فریاد زدن، کلمات تند و تاکتیک های ارعاب، واکنش نشان دهید و سعی کنید فرزندتان را تنبیه کنید. از طرف دیگر، می‌توانید با کنجکاوی و مهربانی پاسخ دهید، از منابع داخلی خود استفاده کنید، با فرزندتان بررسی کنید که چرا او نیاز به اقدام را احساس می‌کند، و با استفاده از منابع خارجی توسط معلمانشان و همکاری با آنها برای تقویت ابزارهای حمایتی و مثبت برای مقابله و تغییر مسیر.

 

چگونه استرس را در خانواده مدیریت کنیم

مقابله با استرس خانواده

 

مقابله با استرس خانواده

در میان سختی ها، تصور اینکه چگونه می توان استرس را در سیستم خانواده کاهش داد، ممکن است سخت باشد. با این حال، حتی اقدامات کوچک می تواند به نتایج متفاوتی منجر شود.

 

جلسات خانوادگی را برنامه ریزی کنید

ابتدا، اجرای یک جلسه خانوادگی را در نظر بگیرید که در آن هر یک می توانید مدتی را صرف بررسی چگونگی تأثیر استرس های فعلی بر شما و هر یک از اعضای خانواده کنید. قبل از اینکه به گفتگو با یکدیگر بپردازید، زمانی را برای تنظیم توافقات مشترک اختصاص دهید.

 

به عنوان مثال، آیا هر یک از شما می توانید توافق کنید که در مورد یکدیگر صحبت نکنید؟ اگر یکی از شما شروع به بلند کردن صدای خود کند، آیا گروه می‌تواند موافقت کند که برای چند دقیقه از صحبت کردن استراحت کند؟ این می تواند به اطمینان حاصل شود که هر یک از اعضای خانواده احساس امنیت و شنیدن می کند.

 

خانواده درمانی را در نظر بگیرید

اگر به نظر می رسد جلسات خانوادگی می تواند منجر به ناراحتی بیشتر در بین اعضای خانواده شود، شرکت در خانواده درمانی را در نظر بگیرید. در یک جلسه خانواده درمانی، یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده می تواند به هر یک از شما کمک کند تا در عین حل چالش های خود در مسیر خود بمانید.

 

زمان تنهایی را برنامه ریزی کنید

همچنین ممکن است ایجاد یک برنامه خانوادگی که در آن هر یک از اعضای خانواده یک ساعت وقت تنهایی داشته باشند، مفید باشد. در طول این مدت، آن عضو خانواده در آرامش و درگیر شدن در فعالیتی که دوست دارد یا آرامش‌بخش می‌بیند بدون وقفه از سوی دیگران حمایت می‌شود. انجام این کار می تواند فضای بیشتری را برای استراحت و آرامش و پرورش منابع داخلی تجسم یافته تری ایجاد کند.

 

یک گوشه دنج ایجاد کنید

برای ایجاد فرهنگ سلامت روانی در خانه خود، یک گوشه دنج می تواند واقعا مفید باشد. گوشه دنج بخشی از خانه است که برای مدیتیشن تعیین شده است. هنگامی که همه چیز در حال احساس طاقت فرسا است، جایی است که می توانید نفس عمیق بکشید و سیستم عصبی خود را تنظیم کنید. در حالی که آنها اغلب در اتاق کودکان ایجاد می شوند، می توانید یکی را انتخاب کنید که برای کودکان و بزرگسالان به طور یکسان دوستانه باشد.

 

کمک بخواهید

از درخواست کمک نترسید. شاید پیوستن به یک گروه حمایتی، جستجوی درمان، توسعه و تعمیق روابط، یافتن و پیوستن به جوامع حامی، یا درخواست کمک از عزیزانتان باشد. همچنین ممکن است در نظر گرفتن احتمالات و دیدگاه‌های مختلف، به اشتراک گذاشتن بهترین شیوه‌ها با دیگران برای مقابله و مدیریت استرس، یادگیری نحوه بیان و پردازش احساسات خود و در نظر گرفتن اینکه چگونه تجربه استرس‌زا می‌تواند راهی برای یادگیری باشد، مفید باشد. برای عوامل استرس زای آینده بهتر آماده می شوند.

 

تئوری استرس خانواده چیست

چگونه استرس را در خانواده مدیریت کنیم

 

سخن پایانی مقاله درباره نظریه استرس خانواده چیست و راههای مقابله با آن چگونه است؟

لطفاً در طول این فرآیند با خودتان ملایم باشید زیرا تغییر الگوها، دیدگاه‌ها و منابع داخلی و خارجی می‌تواند چالش برانگیز باشد. اشکالی ندارد که مرتکب اشتباه شوید و زمانی را برای پرورش و توسعه مهارت ها و پاسخ های متفاوت به استرس اختصاص دهید. این واقعیت که شما در حال خواندن این مقاله هستید، گواه مراقبت و تلاش شما برای تلاش و انجام کارها به گونه ای متفاوت برای نتایج متفاوت است. تسلیم نشوید و به یاد داشته باشید که تغییر به تلاش مداوم در طول زمان نیاز دارد. به خود صبر و شکیبایی عطا کن و همه چیز را یک روز و یک لحظه در یک زمان انجام بده.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------