3 روش برای آرامش در هنگام شیوع کرونا ویروسکرونا,ویروس کرونا,کروناویروس

ویروس کرونا

 

با خبرهای پر از داستانهای ترسناک درباره کرونا ویروس جدید ، COVID-19 ، اضطراب زیادی دارید . اگرچه طبیعی است که از هرگونه شیوع بیماری عمده نگرانی داشته باشید ، ولی نگرانی بیش از حد می تواند ضررداشته باشد. خوشبختانه کارهایی وجود دارد که می توانید ترس های خود را برطرف کنید.

اطلاعات خود از منابع معتبر دریافت کنید، مانند سازمان بهداشت جهانی،  همچنین می توانید از اقدامات احتیاطی مناسب برای جلوگیری از ابتلا به بیماری استفاده کنید ، مانند شستن مرتب دست ها. اگر چیزی به شما کمک نمی کند احساس بهتری داشته باشید ،  به پزشک یا یک درمانگر مراجعه کنید.

 

ذهنیت واقع گرایانه داشته باشید

اطلاعات خود را از منابع معتبر دریافت کنید. داستان ها در اخبار و رسانه های اجتماعی غالباً خطر ابتلا به بیماری هایی مانند ویروس کرونا را زیاد نشان می دهند. اطلاعاتی که آنها ارائه می دهند غالباً نادرست یا منسوخ هستند. برای اطمینان از اطلاعات دقیق و معقول ، به منابعی مانند مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها و سازمان بهداشت جهانی مراجعه کنید. 

 

به آمارها نگاه کنید تا دیدگاهی به دست آورید. هنگامی که هر روز داستان های ترسناکی در مورد coronavirus در خبرها می شنوید ، می توانید به راحتی یک درک تحریف شده از اینکه چقدر واقعاً خطرناک است ، به راحتی دست پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که از بیش از 82000 مورد تأیید شده ویروس COVID-19 تاکنون ، تنها 3.4٪ از مبتلایان به عوارض مربوط به این بیماری جان خود را از دست داده اند. coronavirus برای بیشتر افرادی که سالم هستند ، کشنده نیست. 

 

برای مقایسه ، آنفولانزا 45 میلیون نفر را آلوده می کند و هر سال منجر به مرگ و میر 61000 نفر در ایالات متحده می شود.

 

اکثر افرادی که کروناویروس دریافت می کنند علائمی مانند آنفولانزا مثل تب ، سرفه و درد بدن ایجاد می کنند. عفونت کرونا در کودکان نادر است و معمولاً این علائم در کودکان خفیف تر از بزرگسالان است. 

 

استفاده بیش از حد از داستانهای رسانه ای در مورد ویروس خودداری کنید. حتی اگر بیش از حد به آن توجه کنید ، خبرها از منابع معتبر می توانند احساس نگرانی کنند. اگر احساس نگرانی زیادی دارید ، سعی کنید از خواندن ، تماشای یا گوش دادن به خبرهای در مورد آن دوری کنید.  برای خودتان محدودیت تعیین کنید که چقدر زمان را صرف جستجوی اخبار مربوط به شیوع آن کنید.

 

به عنوان مثال ، شما ممکن است خود را محدود به چک کردن وب سایت سازمان بهداشت جهانی برای به روزرسانی یک بار در هفته ، یا صرف بیش از 15 دقیقه گوش دادن به اخبار در صبح کنید.

 

اطلاعات مفید را با دوستان و خانواده در میان بگذارید. شما می توانید با به اشتراک گذاشتن هرگونه اطلاعات مفیدی که پیدا کرده اید ، به خودتان و دیگران کمک کنید که در مورد شیوع ویروس آرام باشند. اگر از یک منبع معتبر خبری یا وب سایت دولتی به روزرسانی مفیدی از ویروس کرونا مشاهده کرده اید ، در رسانه های اجتماعی ارسال کنید و یا آن را برای دوستان یا اعضای خانواده که نگران ویروس هستند ، از طریق ایمیل ارسال کنید.

 

اگر آرام باشید و در به اشتراک گذاشتن اطلاعات واقعی خود را حفظ کنید ، می توانید به دیگران از جلوگیری از هراس و اضطراب کمک کنید.

 

اگر کسی را می شناسید که اطلاعات نادرست را پخش می کند ، آنها را بدون قضاوت تصحیح کنید. مثلاً بگویید: "من می دانم که افراد زیادی می گویند که نمی توان بسته های چین را استفاده کرد ، اما سازمان جهانی بهداشت می گوید که ویروس به سرعت روی اشیاء مانند قطعات پستی می میرد." 

 

کرونا,ویروس کرونا,کروناویروس

آرامش در هنگام شیوع کرونا ویروس

 

مدیریت احساسات شما

احساسات خود را با عزیزانتان به اشتراک بگذارید. اگر علی رغم اقدامات احتیاطی هنوز از احساس نگرانی دارید ، ممکن است صحبت در مورد نگرانی هایتان مفید باشد. با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود تماس بگیرید و در مورد احساس خود با آنها صحبت کنید. شاید متوجه شوید که هر دو بعد از مکالمه در مورد آن احساس بهتری پیدا می کنید!

 

از صحبت کردن با هر کسی که در مورد ویروس وحشت دارد یا انتشار اطلاعات نادرست و حساس پرهیز می کند ، خودداری کنید. با فردی آرام صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند تا از طریق نگرانی های خود به روشی واقع بینانه برخورد کنید.

 

چیزی مثل این بگویید ، "بابا ، من فقط نمی توانم از نگرانی در مورد این ویروس دست بردارم. آیا وقت برای گفتگو در مورد آن دارید؟ "

 

برای کمک به خود در آرامش ، فعالیت هایی را کاهش دهید. تمرینات و فعالیتهای کاهش استرس می تواند به شما کمک کند احساس آرامش و کنترل بیشتری در کنترل احساسات خود داشته باشید وقتی که نگران چیزی هستید. آنها همچنین می توانند به ترس ذهن شما کمک کنند. هنگامی که شروع به نگرانی از کورو ویروس می کنید ، سعی کنید کاری انجام دهید که به شما کمک کند احساس آرامش و آرامش کنید ، مانند: 

 

مراقبه

انجام یوگا

رفتن به پیاده روی یا راه رفتن

گذراندن وقت با دوستان و خانواده از طریق تلفن یا اینترنت

خواندن کتاب یا تماشای یک برنامه تلویزیونی جالب

کار بر روی یک سرگرمی یا پروژه خلاق

 

احساسات خود را یادداشت کنید . نگرانی ها به صورت کلمات می تواند به شما در درک بهتر آنها کمک کرده و احساس بهتری داشته باشید. افکار خود را در مورد coronavirus در یک ژورنال ، دفترچه و یا یک سند رایانه ای روشن کنید. درباره افکار و احساسات خود قضاوت نکنید ، فقط آنها را یادداشت کنید. 

 

به عنوان مثال ، شما ممکن است چیزی شبیه این را بنویسید ، "من همیشه به آن داستان خبری که امروز صبح در مورد کرونا ویروس خوانده ام ، فکر می کنم و می ترسم. من می ترسم این ممکن است در شهر من گسترش یابد. "

 

برای بدست آوردن ترسهای خود ، بدترین حالت را تصور کنید. کارشناسان اضطراب می گویند تصور کردن بدترین ترسها می تواند به آنها کمک کند احساس کنترل بیشتری داشته باشند. بدترین چیزی که  مربوط به کرونا را که می توانید به آن فکر کنید بنویسید ، یا آن را با صدای بلند بگویید و آن را بر روی تلفن خود ضبط کنید. آن را بخوانید . به زودی خواهید فهمید که این موضوع کمتر از آنچه فکر کرده اید نگرانی دارد (و یا ترسناک تر). 

 

به عنوان مثال ، ممکن است چنین چیزی را بگویید ، "من می ترسم که کسی که مبتلا به کروناویروس است به مدرسه من بیاید و همه را آلوده کند ، و همه ما به شدت بیمار شویم."

 

اگر اضطراب شما باعث اختلال در زندگی روزمره شده است ، با یک مشاور صحبت کنید. اگر شما فقط نمی توانید اضطراب خود را در مورد ویروس رها کنید ، یک مشاور یا درمانگر می تواند کمک کند. آنها می توانند راهکارهای مقابله با ترس را به روش سالم یاد دهند و یا حتی داروهایی را برای کاهش اضطراب شما تجویز کنند. 

 

کرونا,ویروس کرونا,کروناویروس

محافظت از خود هنگام ویروس کرونا

 

محافظت از خود در برابر ویروس

دستان خود را مرتباً با آب گرم و صابون بشویید. یکی از بهترین راه های محافظت از خود در برابر هر بیماری مسری شستن دست ها است. هر زمان که به حمام می روید دست های خود را بشویید ، در مکان های عمومی با اشیاء برخورد کنید یا برای خوردن یا آماده سازی غذا آماده شوید. از آب گرم و صابون دست ملایم استفاده کنید و دستان خود را حداقل 20 ثانیه بشویید. حتما کف دست ، پشت دست و بین انگشتان خود را بشویید. 

 

هنگامی که کار خود را با شستن تمام کردید ، دستان خود را دستمال کاغذی خشک کنید.

 

اگر به صابون و آب دسترسی نداشتید میتوانید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

 

هشدار: برخی از افراد ادعا می کنند که استفاده از خشک کن برقی می تواند کرونا ویروس را از بین ببرد ، اما این درست نیست. اشکالی ندارد که پس از شستن دست ها از سشوار گرم استفاده کنید ، اما توجه داشته باشید که خود خشک کن شما را از هرگونه ویروس محافظت نمی کند. 

 

دستان خود را از چشم ، بینی و دهان خود دور نگه دارید. بسیاری از ویروس ها از جمله ویروس COVID-19 از طریق غشاهای مخاطی در چشم ، بینی و دهان وارد بدن شما می شوند. از لمس صورت خود به جز هنگام شستشو یا استفاده از محصولات مراقبت از پوست خودداری کنید و همیشه ابتدا دستان خود را با آب و صابون بشویید. 

 

اگر نیاز به لمس صورت خود دارید و به صابون و آب دسترسی ندارید ، دستان خود را با مقداری ضد عفونی کننده دست الکل ماساژ دهید.

 

از افرادی که بیمار هستند دور بمانید. اگر کسی در اطراف شما سرفه ، عطسه می کندفاصله خود را حفظ کنید. سعی کنید حداقل یک متر از آنها در همه زمان ها دور باشید. در صورت سرفه یا عطسه در نزدیکی شما ، این احتمال از استنشاق قطرات آلوده به ویروس را کاهش می دهد. همیشه بعد از تعامل با فرد بیمار ، دستان خود را کاملاً بشویید.

 

بخاطر قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن ، خوب بخوابید و خوب بخورید. مراقبت از سلامت کلی شما می تواند احتمال ابتلا به بیماری را کاهش دهد. با خوردن وعده های غذایی متعادل و مغذی با مقدار زیادی میوه ، سبزیجات ، غلات سبوس دار و منابع سالم چربی (مانند ماهی ، روغن گیاهی و آجیل و دانه) از سیستم ایمنی بدن خود حمایت کنید. اگر بزرگسال هستید ، 7-9 ساعت خواب حتماً بخوابید ، یا اگر نوجوان 8-10 ساعت. 

 

فعال بودن از نظر جسمی همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. سعی کنید حداقل 30 دقیقه در روز را برای انجام فعالیت بدنی متوسط ​​مانند پیاده روی یا انجام کارهای حیاط بگذرانید.از مسافرت در مناطق آسیب دیده خودداری کنید. 

 

اگر باید در منطقه آسیب دیده سفر کنید ، از تماس با افراد بیمار خودداری کنید و مرتباً دستان خود را با صابون و آب گرم بشویید. اگر صابون و آب در دسترس نیست ، از یک ضدعفونی کننده دست استفاده کنید که 60٪ -95٪ الکل است.

 

در صورت بروز علائم شبه آنفلوانزا ، فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر علائمی مانند سرفه ، تب ، حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال یا دردهای بدن ایجاد کرده اید ، با پزشک خود تماس بگیرید. به آنها بگویید که چه علایمی دارید و از آنها بخواهید که چه کاری انجام دهند. آنها ممکن است به شما توصیه کنند که برای آزمایش و درمان مراجعه کنید. اگر این علائم را تجربه کردید ، وحشت نکنید.

 

به پزشک خود اطلاع دهید که آیا اخیراً مسافرت کرده اید یا اگر با کسی که احتمالاً در معرض کرونا قرار گرفته است در تماس بوده اید.

 

اگر احساس بیماری دارید ، با ماندن در خانه تا حد امکان از دیگران محافظت کنید ، مرتباً دست خود را بشویید ، و هنگام سرفه یا عطسه ، بینی و دهان خود را با یک دستمال یا کج بازوی خود بپوشانید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

 مطالب بیشتر برای زندگی بهتر

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------