نماز شب، آثار و فضائل آننماز شب,طریقه خواندن نماز شب,نماز شب چگونه است

نماز شب، باعث نزول رحمت خداوند است

طریق خواندن نماز شب

نماز شب دارای فضیلت‌های بسیاری است و در احادیث و روایات مختلف به آن تاکید بسیاری شده است.

طرز خواندن نماز شب

تعداد رکعات نماز شب 11 رکعت است:  8 رکعت آن( چهار نماز دو رکعتی) نافله شب و دو رکعت ديگر به نیت شفع و یک رکعت به نیت وتر خوانده می شود نمازهای دو رکعتی آن( که مجموعا ده رکعت می شود) مانند نماز صبح خوانده می شود و یک رکعت وتر پس از خواندن حمد و سوره به رکوع و سجده و تشهد و سلام تمام می شود. (البته قنوت آن هم مستحب است که پس از خواندن سوره قنوت گرفته و اوراد ذیل در قنوت نماز وتر مستحب هستند:

 

الف: دعا برای چهل مؤمن به عنوان مثال 1 – اللهم اغفر لامام الخمینی 2 – اللهم اغفر لاراکی 3 – اللهم اغفر لمطهری 4 – اللهم اغفر لطباطبایی و... 

ب: 70 دفعه استغفر الله ربی و اتوب الیه بگوید. 

ج: 300 مرتبه الهی العفو بگوید. 

سپس  بعد به رکوع رفته و نماز را تمام کند.

میتوان به همان شفع و وتر هم اکتفا کرد و درصورتی که فرصت کم باشد حتی وتر تنها را هم خواند. 

 

فضائل نماز شب

فضائل نماز شب در قرآن کریم: 

خداوند متعال در آیه هفتاد و نهم سوره اسراء فرموده است قسمتی از شب را بیدار و متهجد باش و نماز شب مخصوص توست. باشد كه خدایت به مقام محمود( شفاعت) مبعوث گرداند. 

سوره مزمل آیه 1: ای جامه خواب بخود پیچیده به هنگام شب بر خیز.

سوره فرقان آیه 64: آنان كه در حال قیام و سجده شب را سحر كنند.

سوره سجده آیه 16: پهلوهایشان از رختخوابها جدا می گردد پروردگارشان را در حال خوف و امید می خوانند.

سوره ذاریات آیه 18: مقدار كمی از شب را می خوابند و سحرها استغفار می كنند.

 

فضائل نماز شب در کلام ائمه معصوم علیه السلام:

1- رسول اكرم صلی الله علیه و آله درباره نماز شب فرمودند: زمانی كه بنده ای از بستر خواب نوشین خویش در حالی كه چشمانش خواب‌الود است بر می خیزد تا خدای خویش را با نماز شب گذاردن خشنود كند خدایش به او بر ملائکه خود مباهات می كند و می فرماید آیا این بنده مرا می بینید كه از بستر خود برای نمازی كه بر وی واجب نكرده ام برخاسته است گواه باشید كه او را آمرزیدم و همان حضرت فرموده اند آن كسی كه نماز شب می خواند درصورتی که تصور كند روز گرسنه و بدون روزی می ماند یاوه پنداشته است.

 

حضرت محمد صلّی الله عليه و آله و سلّم در وصایای خویش به امام علی (ع) فرمودند:

« تو را به اموری سفارش می کنم، همه را حفظ کن؛ سپس فرمود:خداوندا! وی را بر انجام این وظایف یاری فرما؛ تا آن جا که فرمود: بر تو باد به نماز شب! بر تو باد به نماز شب! بر تو باد به نماز شب!».

 

امام جعفر صادق علیه السلام در خصوص فضیلت نماز شب فرمودند: یكی از اموری كه خداوند آنرا وسیله شادمانی روح و نشاط قلبی مؤمن قرار داده است نماز شب می‏ باشد.

 

حضرت علی علیه السلامدر خصوص فضیلت نماز شب فرمودند: نماز شب باعث خشنودي خداوند و محبت فرشتگان و نسبت پیامبران و نور معرفت و پایه ایمان و راحت ابدان و خشم شیطان و اسلحه بر علیه دشمنان و استجابت دعاها و قبولی اعمال و بركت روزی و شفاعت نزد ملك الموت و چراغ قبر و زیرانداز انسان در قبر و پاسخگویی نكیر و منكر و انیس و مونس انسان در قبر میباشد و در قیامت حائل بین او و آتش و وسیله سنگینی ميزان اعمال و حكم عبور بر صراط و كلید بهشت می باشد.

 

امام جعفر صادق علیه السلام در خصوص فضیلت نماز شب فرمودند: به سلیمان دیلمی فرموده است. ای سلیمان دست از شب خیزی بر مدار كه مغبون آن كسی است كه از قیام به هنگام شب محروم بماند.

 

رسول اكرم صلی الله علیه و آله: چون آخر شب فرا رسید خداوند سبحان فرماید آیا دعا كنندای هست تا اجابتش كنم؟ آیا سوال كننده و خواهنده ای هست كه خواسته اش را بدهم؟ آیا استغفار كننده ای هست تا او را بیامرزم؟ آیا توبه كننده ای هست تا توبه اش را بپذیرم؟

 

امام جعفر صادق علیه السلام: بر شما باد به گزاردن نماز شب كه سنت پیامبر شما و آئین نیكوكاران قبل از شما و ابزار بیرون کردن بیماری از تن شماست.

 

نماز شب, نحوه خواندن نماز شب, خواندن نماز شب

نماز شب، غم و اندوه و ناراحتی را رفع می کند

 

امام محمد باقر علیه السلام در خصوص فضیلت نماز شب فرمودند: محرومیت از نماز شب در اثر گناه است. 

 

رسول اكرم صلی الله علیه و آله فرمودند: بزرگواران امت من حاملان قرآن و شب زنده داران هستند.

 

رسول اكرم صلی الله علیه و آله: هركس نماز شب بگذارد چهره اش در روز زیبا و درخشان است.

 

رسول اكرم صلی الله علیه و آله: دو ركعت نماز در وسط شب از دنیا و مافیها نزد من محبوب تر است.

 

آثار معنوی نماز شب در روایات

نماز شب، سبب نابودي گناهان در روز است. 

 نماز شب، باعث نزول رحمت خداوند است.

 نماز شب، غم و اندوه و ناراحتی را رفع می کند.

 نماز شب، باعث رفع فقر و ناداری است.

 نماز شب سبب به استجابت دعا ها می شود.

 

آثار جسمی نماز شب

- نماز شب، نور چشم را زیاد می کند.

 

- امام صادق علیه السلام می فرماید:« صلوه الیل تطیب الریح؛ نماز شب انسان را خوشبو می کند» 

بر مبنای تحقیقاتی که انجام شده مقدار ترشح ملاتونین در شب هیچ احتیاجی به داروی خاصی جز نیایش و عبادت صبحگاهی ندارد که این امر سبب می شود انسان از معاصی دور باشد و آرامش روحی و روانی کسب کند باید بدانید بيش ترین درصد بیماری های قلبی از ساعت 5 تا 9 صبح اتفاق می افتد که با بیدار شدن برای نماز صبح و ترشح قابل توجه ملاتونین از عوارض قلبی جلوگیری می شود.

 

هورمون ملاتونین در پيش‌گيري و درمان بعضی از سرطان ها به خصوص سرطان های وابسته به این هورمون مانند سرطان سینه و سرطان پروستات نقش بسیار مهمی را ایفا می کند بدین ترتیب نماز شب با داشتن اجر و بار معنوی با افزایش هورمون ملاتونین از پیدایش سرطان هم جلوگیری می کند.

 

نماز شب,آثار نماز شب, وقت نماز شب,نماز شب چند رکعت است

نماز شب، باعث رفع فقر و ناداری است

 

چطور برای نماز شب بیدار شویم؟

شبها غذای سبک و مختصری بخورید.

 

 زودتر بخوابید و یا در روز اندکی استراحت نمائید تا در شب بتوانید راحتر برای نماز برخیزید.

 

 موقع خوابیدن با وضو باشید، از تلاوت قرآن، دعا و تسبیحات حضرت زهراسلام الله علیها و تلاوت کردن آیة الکرسی و سوره توحید غافل نشویم و از خدا و ائمه اطهار علیه السلام بخواهیم به ما توفیق بیدار شدن را بدهد.

 

 هرکس می خواهد برای نماز شب بلند شود، درهنگام خوابیدن بگوید: « اللّهمّ ابعَثْنی مِن مَضْجَعی لِذِکرک وَ شُکرِک وَ صَلواتِک و اِسْتِغْفارِک وَ تَلاوَةِ کتابِک و حُسْنِ عِبادَتِک یا اَرْحَمَ الرّاحمین.» ( بحار، ج 84)

 

وقت نماز شب

خواندن نماز شب هر چه به اذان صبح نزدیكتر باشد بهتر است به عنوان مثال یك ساعت پیش از اذان صبح و درصورتی که انسان شبی موفق به خواندن نماز شب نشد میتواند در روز و یا پس از نماز صبح قضا كند همان ثواب را خواهد برد چنانچه پیامبراكرمصلی الله علیه و آله می فرماید كه خدا مباهات می كند به بنده ای كه نماز شب را در روز قضا كند و می فرماید ای فرشتگان من بنده من قضا می كند چیزی را كه بر او واجب نكرده ام، گواه باشید كه من او را آمرزیدم. 

 

پس ان شاءالله از امشب ساعتها را كوك كرده و هیچ گاه نخواهیم گذاشت ابلیس این توفیق بزرگ را از ما بگیرد و همچنين از دعا برای فرج مولایمان امام زمان( عج) فراموش نخواهیم كرد.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------