دلیل مرگ میلیون ها انسان در تاریک ترین دوران تاریخ جهانزمانی که فاتحان اروپایی به سمت جهان جدید سفر کردند،‌ فتح آنها به صورت نامحسوس با همکاری متحدی نامرئی و مرگبار و به شکل یک بیماری به موفقیت رسید.

 

مرگبارترين بيماری همه گير,بیماری های مرگبار

شناسایی بیماری که منجر به آغاز مرگبارترين بيماری همه گير در فصل تاريک از تاريخ شده است

 

براساس گزارش CNN،‌ اكنون دانشمندان موفق به شناسايی بيماری شده اند كه منجر به آغاز مرگبارترين بيماری همه گير در اين فصل تاريک از تاريخ شده است، بيماري كه 80 درصد از جمعيت بوميان مكزيک را، نزديک به 15 ميليون نفر،‌به كام مرگ كشاند.

 

DNA استخراج شده از دندان قربانيان بيماري همه‌گير سال‌هاي 1545 تا 1550 اولين مورد ابتلا به سالمونلا در آمريكا را نشان مي‌دهد. اين نامي است كه امروز روی اين بيماری گذاشته شده‌است، در زماني كه بيماري در مكزيک و گواتمالا شيوع پيدا كرد، بوميان آن را cocoliztli (به معنی مورچه) می ناميدند.

 

در دوران اين همه‌گيري يكي از فاتحان جهان جديد به نام فري خوان دي توركومادا درباره بيماري نوشته‌است: تب واگيردار، سوزنده و مداوم بود، زبان خشک و سياه می شد و تشنگي تمامي نداشت. افرادي كه به اين بيماري مبتلا می شدند نشانه هايی مانند هذيان،‌ بی خوابی،‌ تشنج، خونريزی و استفراغ شديد از خود نشان می دادند.

 

تا پيش از تحقيق جديد،‌ برای تمامی اين نشانه ها دليل طبيعی ديگری متصور می شد،‌اما اكنون محققان ماكس پلانك در آلمان براي اولين بار نشانه مستقيم ژنتيكی را از بيماری سالمونلا از بقايای قربانيان اين همه گيری وسيع به دست آورده اند. بيش از 30 اسكلت انسان از شهر اوآكساكا در مكزیک از زمين بيرون كشيده شد،‌ محلی كه قربانيان اين بيماری همه گير صدها سال پيش در آن دفن شده‌ بودند.

 

محققان با استفاده از تكنيک تشخيص DNA جديدي به نام ابزار تحليل گر هم تراز متا ژنوم، يا MALT، موفق به كشف رشته ای از باكتری به نام Paratyphi C از خانواده سالمونلا انتريكا شدند كه احتمالا توسط اسپانيايی ها به جهان جديد منتقل شده است. 

 

منبع : hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------