آشنایی با خورشید گرفتگی 

مراحل خورشید گرفتگی

 

گرفتگی خورشید هنگامی اتفاق می افتد که ماه بین خورشید و زمین حرکت می کند، پرتوهای خورشید را مسدود می کند و سایه هایی را روی قسمت هایی از زمین می اندازد.

خورشید گرفتگی چیست؟

خورشید گرفتگی یک منظره دیدنی و یک رویداد نادر نجومی است. هر یک فقط از یک منطقه محدود قابل مشاهده است.

 

خورشید حلقوی حلقوی نادر

در سال 2020، بسیاری از مکان ها همان روز مهلت ژوئن خورشید حلقوی حلقوی نادر را مشاهده کردند. این اتفاق فقط دو بار در این قرن، در سال 2020 و در 21 ژوئن 2039 رخ خواهد افتاد.

 

اگر نمی توانید این گرفتگی را از شهر خود ببینید، ناامید نشوید. ما می خواهیم یک جریان زنده از ماه گرفتگی را با اطلاعات فراوان، تصاویر و حقایق در مورد این و سایر گرفتگی ها پخش کنیم.

 

ماه خورشید را گرفتار می کند

گرفتگی خورشید هنگامی اتفاق می افتد که ماه بین خورشید و زمین حرکت می کند، پرتوهای خورشید را مسدود می کند و سایه هایی را روی قسمت هایی از زمین می اندازد.

 

سایه ماه به اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند کل سیاره را درگیر کند، بنابراین سایه همیشه محدود به یک منطقه خاص است. این منطقه در طول ماه گرفتگی تغییر می کند زیرا ماه و زمین در حرکت ثابت هستند: زمین به طور مداوم به دور خورشید روی محور خود می چرخد و ماه در مدار زمین می چرخد. به همین دلیل به نظر می رسد گرفتگی های خورشیدی از یک مکان به مکان دیگر سفر می کنند.

 

نحوه ی خورشید گرفتگی

 

انواع خورشید گرفتگی

4 نوع مختلف خورشید گرفتگی وجود دارد. که با توجه اینکه چه مقدار از قرص خورشید گرفته است متفاوت است، میزان گرفتگی آن بستگی به این دارد که کدام قسمت از سایه ماه روی زمین قرار می گیرد.

 

1- گرفتگی جزئی خورشیدی هنگامی رخ می دهد که ماه فقط قرص خورشید را به طور جزئی تاریک می کند و فقط سایه ی کمرنگ خود را روی زمین می اندازد.

 

2- گرفتگی های خورشیدی حلقوی زمانی اتفاق می افتد که قرص ماه به اندازه کافی بزرگ نباشد که کل قرص خورشید را بپوشاند، و لبه های بیرونی خورشید برای ایجاد حلقه نورانی در آسمان قابل رویت است. یک خورشید گرفتگی حلقوی خورشید می گیرد وقتی که ماه به نقطه ی اوج نزدیک است، و ماه antumbra بر روی زمین بیفتد.

 

3- کل گرفتگی خورشیدی وقتی اتفاق می افتد که ماه کاملاً خورشید را بپوشاند، و تنها می تواند در مکان هایی از کره زمین که به خط واصل مرکز خورشید و مرکز کره ماه خیلی نزدیک هستند، این اتفاق بیفتد. شما در مسیری هستید که ماه تاریک ترین سایه خود را می گذارد، می توانید تمام گرفتگی خورشید را مشاهده کنید.

 

4- گرفتگی خورشیدی ترکیبی، همچنین به عنوان گرفتگی کلی حلقوی شناخته می شود، نادرترین نوع آن است. آنها زمانی اتفاق می افتند که در طول مسیر گرفتگی، گرفتگی از حلقوی به کل گرفتگی خورشیدی تغییر می کند و یا برعکس.

 

انواع خورشید گرفتگی

 

عمدتا خورشید گرفتگی های جزئی به نظر می رسند

خورشید گرفتگی فقط از مناطقی روی زمین قابل مشاهده است که سایه ماه در آن می افتد، و هرچه به مرکز مسیر سایه نزدیکتر باشید، گرفتگی بزرگتر به نظر می رسد.

 

خورشید گرفتگی ها معمولا با توجه به میزان تاریکی یا بیشترین نقطه ی تاریک شدن آن ها نامگذاری شده اند.

 

تاریک ترین نقطه خورشیدگرفتگی فقط از یک ناحیه کوچک قابل مشاهده است. در اکثر مکان ها و بیشتر مدت زمان، گرفتگی کل، حلقوی و ترکیبی مانند یک خورشید گرفتگی جزئی به نظر می رسد.

 

فقط در حوالی ماه نو

حدود 30 روز طول می کشد تا ماه یک گردش کامل به دور زمین انجام دهد و در هر بار گردش، یک بار ماه نو رخ خواهد داد.

 

اگر صفحه مداری گردش ماه به دور زمین همان صفحه مداری گردش زمین به دور خورشید می بود، در هر ماه یک بار خورشید گرفتگی رخ می داد. اما وجود ۵ درجه انحراف زاویه ای بین این دو صفحه، باعث می شود که در بسیاری از ماه ها، ماه از بالا یا پایین قرص خورشید بگذرد.

 

بنابرین تنها دو یا سه بار در هر سال، ماه در هنگام عبور از فاصله میان زمین و خورشید به اندازه کافی به خط واصل بین زمین و خورشید نزدیک می شود و در این هنگام گرفتگی خورشید رخ می دهد.

 

برای وقوع یک خورشیدگرفتگی، خورشید، ماه و زمین باید در یک خط کامل تراز شوند. این اتفاق در اطراف ماه نو هر ماه قمری رخ می دهد.

 

تراز وسط قرار گرفتن سه بدن سیاره ای هر ماه قمری، در ماه نو اتفاق می افتد.

 

گره های قمری زمان وقوع خورشید گرفتگی

 

گره های قمری مکان هایی هستند که ماه از هواپیمای مداری زمین عبور می کند.

 

هواپیمای مسیر ماه در اطراف زمین با زاویه ای تقریباً 5 درجه به هواپیمای مداری زمین در اطراف خورشید خلج مسطح است. نقاطی که هواپیمای مسیر مداری ماه با ماه گرفتگی برخورد می کند، گره های قمری نامیده می شوند.

 

یک تراز کامل یا تقریباً کامل از خورشید، ماه و زمین تنها زمانی ممکن است رخ دهد که ماه نو نزدیک یک گره قمری باشد. این تنها در دوره هایی اتفاق می افتد که کمی کمتر از 6 ماه با هم فاصله دارند و به طور متوسط ​​در حدود 34.5 روز طول می کشد. تنها در این مدت، که به عنوان دوره ماه گرفتگی نیز شناخته می شود، ممکن است گرفتگی ها رخ دهد.

 

وقتی یک ماه کامل در طول ماه گرفتگی وجود دارد، ما شاهد یک گرفتگی ماه هستیم.

 

عینک مخصوص مشاهده ی خورشید گرفتگی

 

از چشمان خود محافظت کنید!

چه در زمان گرفتگی یا در غیر این صورت، بدون عینک محافظ هرگز مستقیماً به خورشید نگاه نکنید. اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند شبکیه چشم شما را سوزاند و منجر به آسیب دائمی یا حتی کوری شود.

 

بهترین راه برای ایمن تماشای یک خورشیدگرفتگی کامل، زدن عینک محافظ خورشیدگرفتگی یا تهیه تصویر از خورشید گرفتگی با استفاده از یک پروژکتور سوراخ دار است.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------