آهن ربا چیست و از چه موادی ساخته می شود؟آهن ربا,آهن ربا چیست,آهن ربا چیست چهارم دبستان

قطب آهن ربا چیست؟

 

درباره آهن ربا چه میدانید؟

آهنربا چیست؟ آهن ربا به این صورت تعریف می شود؛ جسمی که توانایی تولید میدان مغناطیسی و جذب برخلاف قطب ها را دارد و مانند قطب ها دفع می شود. فرزندان شما با انواع آهنربا کلاس چهارم آشنا می شوند. در ادامه تحقیق در مورد آهن ربا کلاس چهارم آورده ایم.

آهن ربا چیست؟

قطب نما، فن و قطارهای پرسرعت چه اشتراک هایی دارند؟ همه آنها از آهن ربا برای کار کردن استفاده می کنند. آهن ربا سنگ ها یا فلزاتی هستند که یک میدان نامرئی (میدان مغناطیسی) در اطراف خود ایجاد می کنند. این میدان آهن رباهای دیگر و فلزات خاصی را به خود جلب می کند. وجود یک میدان مغناطیسی به همین دلیل است که می توانید یک درب یخچال فلزی را با آهن ربا بپوشانید.

 

یک میدان مغناطیسی در اطراف انتهای آهن ربا متمرکز شده است. به این انتها قطب گفته می شود. همه آهن ربا دو قطب دارد: قطب شمال و قطب جنوب. اگر دو آهن ربا را نگه دارید تا قطب های آنها نزدیک به هم باشد، می توانید نیروی مغناطیسی را احساس کنید. اگر قطب ها روبروی هم قرار داشته باشند ( قطب های غیر همنام شمال و جنوب)، احساس جاذبه ای بین آهن ربا خواهید داشت. اگر قطب ها یکسان باشند ( قطب های همنام شمال و شمال یا جنوب و جنوب)، احساس می کنید آهن ربا یکدیگر را دفع می کند. به این اعمال جاذبه و دافعه "مغناطیس" و فضای مغناطیسی اطراف آهنربا "میدان مغناطیسی" گفته می شود.

 

بعضی از مواد به طور طبیعی مغناطیسی هستند. لودستون، سنگی که غنی از آهن است، یک نمونه از این موارد است. و فلزات خاصی می توانند مغناطیسی شوند. اینها شامل آهن ، کبالت و نیکل است. اگر میخ آهن غیر مغناطیسی را از طریق میدان مغناطیسی عبور دهید، می توانید آن را به آهنربا تبدیل کنید. این فرآیند مغناطش نامیده می شود.

 

زمین یک آهن ربا غول پیکر است. دلیلش این است که هسته این سیاره بیشتر از آهن تشکیل شده است. میدان مغناطیسی زمین به اطراف و اطراف سیاره کشیده شده است. به آن مگنتوسفر گفته می شود. این میدان در نزدیکی قطب های شمال و جنوب زمین قوی ترین است.

 

تا به حال فکر کرده اید که چرا یک قطب نما همیشه به سمت شمال حرکت می کند؟ دلیل آن این است که قطب نما آهن ربایی است که روی یک محور قرار می گیرد. این آهنربا را اغلب سوزن می نامند. از آنجا که قطب های مخالف جذب می شوند، قطب جنوب سوزن قطب نما، به قطب شمال مغناطیسی زمین جذب می شود.

 

زمین یک آهن ربا غول پیکر است زیرا شامل مواد مغناطیسی به شکل سنگ مذاب است. میدان مغناطیسی زمین، یا مغناطیس کره، در اطراف قطب شمال و جنوب این سیاره قوی ترین است.

 

آهنربا چیست,همه چیز درباره ی آهنربا,کاربردهای آهنربا

کره ی زمین دارای میدان مغناطیسی می باشد

 

از چه موادی در ساخت آهنربا استفاده می شود؟

مواد خام موجود در آهن رباها

در هنگام ساخت آهن ربا، مواد اولیه اغلب از فرآیند تولید مهم ترند. مواد مورد استفاده در آهنرباهای دائمی با مواد مورد استفاده در الکترومغناطیس ها متفاوت اند. (مواد مورد استفاده در آهن رباهای دایمی گاهی اوقات به نام مواد سخت شناخته می شوند. این نام بازتاب کاربرد اولیه فولادهای آلیاژی برای ساخت آهن رباهای دایمی است. مواد مورد استفاده در الکترومغناطیس ها بعضی مواقع به عنوان مواد نرم شناخته می شوند که این نام بازتاب استفاده از آهن نرم و چکش خوار در آهن رباهای الکترومغناطیسی است.)

 

مواد تشکیل دهنده در آهنربای دایمی

آهن رباهای دایمی حاوی مگنتیت (آهن مغناطیسی) هستند که یک ماده معدنی فریت آهن کریستالی سخت است و اثر میدان مغناطیسی اش از تأثیر حوزه مغناطیسی زمین بر روی آن ناشی می شود. آلیاژهای مختلف فولاد هم می توانند مغناطیسی باشند. اولین و بزرگ ترین گام در ایجاد مواد آهنرباهای دایمی مؤثرتر در دهه 1930میلادی با ایجاد آهن رباهای آلیاژ آلنیکو برداشته شد.

 

این آهن رباها نامشان را از نمادهای شیمیایی عناصر سازنده آلیاژ یعنی آلومینیوم- نیکل- کبالت گرفته اند. هنگامی که آهن رباهای آلنیکو مغناطیسی می شوند، بین 5 تا 17 برابر نیروی مغناطیسی مگنتیت را دارند.

 

آهنرباهای دائمی سرامیکی از فریت باریم ریز پودری و یا فریت استرانسیم که تحت حرارت و فشار شکل گرفته است ساخته شده اند. قدرت مغناطیسی این آهن رباها با همراستا شدن ذرات پودری با یک میدان مغناطیسی قوی در طول شکل گیری افزایش یافته است. آهن ربای سرامیکی از نظر نیروی مغناطیسی قابل مقایسه با آهن ربای آلنیکو است و این مزیت را دارد که قادر است به اشکال مختلف فشرده شود بدون این که ماشین کاری قابل توجهی بر روی آن انجام شود.

 

آهنرباهای دایمی قابل انعطاف از پودر فریت باریم و یا فریت استرانسیوم که با یک ماده اتصال دهنده مانند لاستیک یا یک پلاستیک انعطاف پذیر مانند پلی وینیل کلرید مخلوط شده اند ساخته می شوند.

 

در دهه 1970، محققان آهنرباهای دائمی ای را از پودر کبالت ساماریوم ذوب شده تحت حرارت درست کردند. این آهن رباها مزیت مرتب شدن گروه های اتم های کبالت ساماریوم (دامنه های مغناطیسی نامیده می شود) در بلورهای شش ضلعی این ماده که متمایل به همراستایی مغناطیسی هستند را دارند. به خاطر این همراستایی طبیعی، می توان آهن رباهای ساماریوم - کبالتی ساخت که نیروی مغناطیسی ای 50 برابر قوی تر از مگنتیت تولید می کنند.

 

تحقیق در مورد آهن ربا,قطب آهن ربا چیست,آهنربا

قطب های غیرهمنام هم دیگر را جذب می کنند

 

آهن ربا چگونه کار می کنند؟

یونانیان باستان از اولین افرادی بودند که آهنرباها را کشف کردند. شاید از نظر آنها مغناطیس جادویی به نظر برسد. به هر حال، یک میدان مغناطیسی دیده نمی شود. اما اثرات آن را می توان احساس کرد.

 

در طول قرن گذشته، دانشمندان آموخته اند که راز آهنربا در ساختار اتمی آن نهفته است. همه اجسام جهان از اتم تشکیل شده اند. هر اتم در مرکز خود یک هسته دارد. ذرات ریزی به نام الکترون به دور هسته می چرخند. این فرآیند باعث ایجاد میدان های مغناطیسی در اطراف الکترون ها می شود. مغناطیس زمانی اتفاق می افتد که الکترون ها در یک جهت بچرخند. همزمان با جمع شدن تمام نیروهای مغناطیسی از الکترون، این جسم را به یک آهن ربا بزرگ تبدیل می کند.

 

برق و مغناطیس

جریان الکترونها را الکتریسیته می نامند. الکترون ها از طریق سیم حرکت می کنند، یک میدان مغناطیسی ایجاد می کنند. دانشمندان معتقدند که مغناطیس و الکتریسیته بخشی از یک نیروی واحد است. به آن نیروی الکترومغناطیسی می گویند.

 

هانس کریستین اورستد، فیزیکدان دانمارکی در سال 1820 الکترومغناطیس را کشف کرد. این کشف منجر به پیشرفت های عمده ای در نحوه زندگی مردم شد. دانشمندان با ارسال برق (به وسیله ی باتری) از طریق سیم های فلزی پیچیده شده به ماده ی مغناطیسی مانند آهن شروع به تولید آهن ربا کردند. به این نوع آهنربا آهنربای الکتریکی گفته می شود. قدرت آهنربا می تواند متفاوت باشد. قدرت به اندازه جریان الکتریکی و تعداد دفعات پیچیدن سیم بستگی دارد. به عنوان مثال از آهنرباهای الکتریکی قدرتمند برای بلند کردن اتومبیل ها در حیاط خلوت استفاده می شود.

 

آهن رباها همه جا هستند ؟

آهن ربا در بسیاری از دستگاه ها یافت می شود که مردم هر روز از آنها استفاده می کنند. آنها در هر دستگاهی که دارای موتور است، وجود دارند. که شامل فن، ماشین لباسشویی، اتومبیل و ... است. موتورها از آهن ربا و سیم پیچ برای تبدیل انرژی الکتریکی به حرکتی استفاده می کنند.

 

آهن ربا همچنین به پیشرفت های عمده در مراقبت های بهداشتی و حمل و نقل کمک کرده است. پزشکان می توانند شرایط پزشکی را از طریق MRI یا تصویربرداری با تشدید مغناطیسی تشخیص دهند. دستگاه های MRI از یک میدان مغناطیسی برای ایجاد تصاویر از اندام بیماران استفاده می کنند. در ژاپن، چین و آلمان، قطارهای سریع السیر با استفاده از آهن ربا سرعت خود را به بیش از 300 مایل در ساعت می رسانند. آهن ربا به قطارها اجازه می دهد تا بالای ریل ها شناور شوند. این اصطکاک که در غیر این صورت باعث حرکت قطارها با سرعت کمتری می شود، به پایان می رسد.

 

از آهن ربا برای ساختن سوزن های مغناطیسی و قطب نمای دریایی استفاده می شود.

آهن رباهای دائمی در ژنراتورها، شتاب دهنده های الکتریکی و موتورهای الکتریکی کاربرد دارند.

 

آهنرباهای الکتریکی در بلندگوها، زنگ های برق و جرثقیل های برقی کاربرد دارند.

آهن ربا برای جداسازی پر کردن آهن از مخلوط جامد دیگر استفاده می شود.

 

آهن ربا برای اهداف مختلفی از جمله بالابر قراضه استفاده می شود.

 

مغناطیس نیروی اساسی طبیعت است. ما را احاطه کرده است. درک نحوه کار آهن ربا، مردم را به توسعه فناوری های پیشگامانه و نجات دهنده نجات داده است.

 

اهن ربا,انواع آهنربا کلاس چهارم,آهنربا چیست

کاربرد آهنربا برای جدا کردن قراضه ها

 

انواع آهن رباها :

سه نوع آهن ربا وجود دارد که به شرح زیر است:

 

_ آهن ربا دائمی

_ آهن ربا موقت

 

آهنربا دائمی :

آهن ربا دائمی آن دسته از آهن ربا است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد. آنها به عنوان آهن ربا دائمی شناخته می شوند زیرا پس از مغناطیسی خاصیت مغناطیسی خود را از دست نمی دهند.

 

روش های زیر برای کم کردن مغناطیسی (قدرت مغناطیسی) آهنرباهای دائمی ذکر شده است:

 

قرار دادن آهن ربا در دمای شدید.

 جاذبه مغناطیسی بین اتم های آهنربا، با چکش خوردن سست می شود.

 مالش یک آهنربا با دیگری به صورت نامناسب قدرت مغناطیسی را کاهش می دهد.

 

چهار نوع آهن ربا دائمی وجود دارد:

سرامیک یا فریت

آلنیکو

ساماریوم کبالت (SmCo)

آهنربا نئودیمیم (NIB)

 

آهنربا موقت

آهنرباهای موقت را می توان در حضور یک  میدان مغناطیسی، مغناطیسی کرد. با حذف میدان مغناطیسی، این مواد خاصیت مغناطیسی خود را از دست می دهند. ناخن های آهنی و گیره های کاغذی نمونه هایی از آهن ربا موقت هستند.

 

آهنرباهای الکتریکی از آهنرباهای موقت است که از سیم پیچیده شده در اطراف هسته فلزی ساخته شده از آهن تشکیل شده اند. وقتی این ماده در معرض جریان الکتریکی قرار گیرد، میدان مغناطیسی ایجاد می شود و باعث می شود ماده مانند یک آهنربا رفتار کند. با کنترل جریان الکتریکی می توان قدرت میدان مغناطیسی را کنترل کرد. 

 

همه چیز درباره ی آهنربا,انواع آهنربا کلاس چهارم,تحقیق در مورد آهن ربا کلاس چهارم

آهنربای الکتریکی از انواع آهنربا کلاس چهارم

 

آزمایش هایی برای تشخیص قطب های آهن ربا :

قطب های آهنربا یکسان هستند، مگر اینکه با "N" یا "S" مشخص شوند. یک راه آسان برای تشخیص اینکه کدام قطب شمال است و کدام یک جنوب این است که آهن ربا را نزدیک قطب نما قرار دهید. سوزنی روی قطب نما که به طور معمول به سمت قطب شمال زمین است، به سمت قطب جنوب آهن ربا حرکت خواهد کرد. می خواهید یک راز بدانید؟ این عمل می کند زیرا سوزن در قطب نما در واقع یک آهنربا است! بنابراین قطب شمال آهن ربا سوزنی قطب نما ها به قطب جنوبی آهنربا شما جذب می شود.

 

روش دیگر برای تشخیص اینکه کدام یک از شمال و کدام از جنوب است، آویزان کردن آهنربا از یک رشته است. هنگامی که آهنربا را آویزان می کنید ، خود به خود چرخش می یابد تا یک قطب مستقیماً به سمت شمال و دیگری به سمت جنوب باشد ، به همین دلیل ما آنها را قطب "شمال" و "جنوب" می نامیم.

 

این آزمایش را می توانید در خانه امتحان کنید!

یک آهنربا را به وسیله ی نخ به خط کش وصل کنید. دقت کنید نخ را باید به دو سر آهنربا ببندید.

آهن ربا را از رشته و سپس از خط کش آویزان کنید. تماشا کنید که یک انتها خودش را به سمت شمال می کشد. این قطب شمال آهنربا است.

می توانید در پایان کار S و N را روی آهنربا بچسبانید و یا بنویسید.

 

آهن ربا چیست چهارم دبستان,آهن ربا,آهنربا

آزمایش برای پیدا کردن قطب های آهنربا

 

در بالا گفتیم که همه آهن ربا حداقل دو قطب دارد؟ آهن رباهای میله ای دارای دو قطب هستند، بنابراین به میدان های مغناطیسی آنها دو قطبی گفته می شود، همانطور که حدس می زنید به معنای دو قطب است! اما بعضی از آهن ربا بیش از دو قطب دارند. در حقیقت، بعضی ها چهار، شش یا حتی هشت دارند! (این هشت پا نامیده می شود) برخی از اجرام آسمانی، از جمله ستاره ها و سیارات، دارای میدان مغناطیسی هستند و برخی از آنها بیش از دو قطب دارند! ما این فیلدها را " چند قطبی " می نامیم" زمین یک مثال خوب از یک میدان مغناطیسی دو قطبی است (قطب شمال و قطب جنوب) اما میدانهای مغناطیسی اطراف سیارات مانند اورانوس و نپتون دارای میدانهای مغناطیسی متعددی هستند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------