پرورش جنین گوسفند از سلول های انسانی 

پرورش جنین گوسفند از سلول های انسانی مشكل كمبود عضو پيوند را برطرف می سازد

 

گروهی از محققان دانشگاه استنفورد مطالعات خود را به ایجاد گونه های هیبریدی متمرکز ساخته اند و در این مسیر موفق به ایجاد جنین گوسفند با استفاده از سلول های بنیادین انسان شده اند.

 

اين آزمايش گونه هيبريدی انسان - گوسفند در ادامه مطالعاتی است كه دانشمندان دانشگاه كاليفرنيا ديويس در زمينه ايجاد گونه تركيبی خوک و انسان در سال 2016 انجام داده اند.

 

دانشمندان استنفورد از آن رو گوسفند را برای انجام مطالعاتشان انتخاب كردند كه اندام های گوسفند تقريبا ابعادی برابر اندام های انسان‌ دارند. از اين رو لقاح مصنوعی در گوسفند راحت تر از خوک خواهد بود. زمانی كه اندام ها در بدن گوسفند رشد كردند می توان از آنها برای پيوند در بدن انسان‌ استفاده كرد،‌ راه حلی كه می تواند مشكل كمبود عضو قابل پيوند را در جهان برطرف سازد.

 

به گفته محققان هدف نهايی مطالعات كيمريک بررسی امكان استفاده از سلول های بنيادين و فناوری های ويرايش ژنتيكی براي ايجاد بافت ها و اندام های انسانی است و نتايج نشان می دهند می توان نسبت به آينده اين پژوهش ها اميدوار بود.

 

محققان دانشگاه استنفورد نتايج آزمايش جديد خود را در نشست 2018 انجمن علوم پيشرفته آمريكا ارائه كرده‌اند. اگر چه نتايج اين پژوهش جديد قابل توجه است اما بايد تاكيد كرد كه محققان يک گوسفند كامل را پرورش نداده اند و حتي در اين پژوهش از تعداد زيادي از سلول های بنيادين استفاده نكرده اند. در واقع تنها 0.01 درصد از سلول های جنين گوسفند از سلول های بنيادين انسانی تشكيل شده است،‌ در حالیكه برای رشد يک اندام انسانی، به بيش از يک درصد سلول بنيادين انسانی نياز است. اين جنين ها پس از 28 روز نابود شده اند.

 

اگرچه اين سبک از تحقيقات اگرچه جنجال های اخلاقی زيادی به دنبال دارند،‌ اما نمی توان فوايد پزشكی كه می توانند برای انسان ها به دنبال داشته باشند را ناديده گرفت. تنها در آمريكا روزانه 22 نفر در صف انتظار دريافت اعضای قابل پيوند جان خود را از دست می دهند. از اين رو داشتن شيوه های متعدد برای تامين اندام های مورد نياز می تواند جان انسان های زيادی را نجات دهد.

 

منبع : hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X لرنیتو

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022