آشنایی با وضعیت استخدام مدیر تولیدKEYWORآشنایی با رشته مدیر تولید,کارایی رشته مدیر تولیدDS

استخدام مدیر تولید معمولا می تواند در بخش تولید شرکت های مختلف انجام شود


آشنایی با کار و وظایف مدیر تولید ( مدیر کارخانه )
مدیر تولید (که از او به عنوان مدیر کارخانه هم یاد می شود)، بر عملیات روزانه تولید کارخانه نظارت داشته و عهده‌دار مسئولیت برنامه ‌ریزی  تاکتیکی و راهبردی فرآورده‌های موجود و جدید می باشد.

یک مدیر تولید فعالیتهای مربوط به تولید گروه وسیعی از محصولات مانند خودرو، تجهیزات کامپیوتر، محصولات کاغذی و… را هماهنگ، برنامه ریزی و مدیریت می کند. بسته به میزان بزرگی کارخانه تولیدی، مدیران تولید صنعتی بر کل کارخانه یا بخشی از آن نظارت دارند.

مدیران تولید مسئول برنامه های کنترل کیفیت هستند و باید کیفی بودن محصولات تولیدی در حد قابل قبول را تضمین کنند. آنها معمولا این استانداردهای کیفی را از میان تعدادی از برنامه های استاندارد موجود در کارخانجات تولیدی مانند ISO9000 یا شش سیگما انتخاب می کنند. این برنامه ها به مدیریت در تشخیص عیب، یافتن علل و راه حل رفع آن کمک می کند.

ارتباط مدیر تولید با سایر بخشها
مدیر تولید صنعتی ارتباط کاری نزدیکی با مدیران سایر بخش ها دارد. برای مثال واحد خرید و تدارکات کلیه منابع لازم در بخش تولید را تهیه می کند. وجود اختلاف و شکاف بین این دو بخش می تواند به توقف تولید منجر شود. در روشهای تولید به موقع (Just-in-time) شرکت ها موجودی انبار خود را در حد حداقل نگه می دارند.

بنابراین ارتباطات بین مدیران در این روش بسیار مهم است و در صورت کوچکترین ناهماهنگی ممکن است قطعه مورد نیاز در خط تولید در زمان مناسب از انبار تأمین نگردد و عملیات خط تولید با وقفه روبرو شود. آنها همچنین با سایر بخشها مانند فروش، بازاریابی و تحقیق و توسعه ارتباط نزدیکی دارند تا بتوانند شرکت را به موفقیت برسانند.

محیط کار و ساعات کاری
مدیر تولید معمولا وقت خود را در کارخانه و دفتر کنار آن می گذراند. این افراد اکثرا به صورت تمام وقت و معمولا به صورت شیفتی، به همراه کارگران کار می کنند. در برخی کارخانه ها مدیر تولید حتی شب کاری یا شیفت کاری در روزهای تعطیل نیز دارد.

مسئولیت ها و وظایف مدیر تولید
تصمیم گیری درباره چگونگی استفاده درست از نیروی کار و تجهیزات برای رسیدن به اهداف تولید
کنترل تولید محصولات مطابق با برنامه های زمانبندی و بودجه تخصصی

استخدام، آموزش و ارزیابی کارگران به منظور تأمین نیروی انسانی کافی و ماهر برای بخش تولید یا کارخانه
تحلیل داده های مربوط به تولید به منظور بررسی میزان انطباف عملیات تولید با برنامه ریزی صورت گرفته

نوشتن گزارشات تولید روزانه و ارائه به مدیریت ارشد شرکت
نظارت بر کارگران کارخانه برای اطمینان از عمکرد و ایمنی آنها

ایجاد راه هایی برای تولید کارآ تر با استفاده از فناوری های روز یا فرایندهای جدید انجام کار
تعیین مورد نیاز بودن یا نبودن ماشین های جدید و ساعات اضافه کاری کارگران

رفع هر نوع مشکل تولیدی در صورت بروز

وضعیت استخدام مدیر تولید در ایران
استخدام مدیر تولید معمولا می تواند در بخش تولید شرکت های مختلف انجام شود. صنایع تولید فلزات، محصولات شیمیایی، قطعات کامپیوتر و تجهیزات حمل و نقل از جمله صنایعی است که مدیران تولید در آنها کار می کنند.

در اغلب موارد مدیر تولید با توجه به رشته تخصصی خود در شرکت های همان حوزه به کار گرفته می شود. مثلا اغلب مدیران تولید شرکت های داروسازی دارای مدرک دکتری داروسازی می باشند.

در مجموع با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی در سال های اخیر ایران و با چالش مواجه شدن بسیاری از کارخانجات و تعطیلی برخی از آنها، لذا وضعیت مطلوبی در حال حاضر برای این شغل وجود ندارد و در آینده میزان رشد استخدام مدیر تولید بستگی به میزان سرمایه گذاری کشور در بخش تولید و کسب و کار خواهد داشت.


وضعیت استخدام مدیر تولید در برخی از کشورهای جهان
آمریکا - میزان رشد استخدام  مدیر تولید بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰،  ۹درصد رشد خواهد کرد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در ۵ سال گذشته میزان استخدام مدیر تولید رشد ۵.۲ درصدی داشته  و رشد متوسطی هم  در آینده برای آن پیش بینی شده است.
 
حقوق و درآمد مدیر تولید در ایران
در خصوص میزان درآمد مدیر تولید در ایران، اطلاعات و آمار دقیقی در دسترس نمی باشد.
 
درآمد مدیر تولید در برخی از کشورهای جهان
استرالیا – متوسط درآمد سالیانه مدیران تولید ۶۷.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه در این شغل برای افراد تازه کار بین ۲۷.۵۰۰ تا ۳۷.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه متوسط بین ۳۸.۰۰۰ تا ۶۱.۵۰۰ دلار و برای مدیران تولید با تجربه حدود ۶۹.۰۰۰ دلار می باشد

 

منبع : info.donyayekar.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------