آشنایی با بازار کار و آینده شغلی رشته فیزیک مهندسیاطلاعات در مورد رشته فیزیک مهندسی, کارشناسی ارشد فیزیک مهندسی, دروس رشته فیزیک مهندسی

آشنایی با رشته فیزیک مهندسی

 

معرفی رشته فیزیک مهندسی(ظرفیت،آینده شغلی و...) 

رشته فیزیک مهندسی نقشی مهم در پیشرفت علم و فناوری دارد و مهندسین برای ساخت و تجهیزات مختلف صنعتی تربیت می کند. در این مطلب از بیتوته شما را با رشته فیزیک مهندسی آشنا می کنیم.

فیزیک مهندسی زیر شاخه علم ریاضی است و به منظور گسترش راه حل های جدید در مهندسی و فیزیک و تحلیل پدیده های علمی ، ارتقا و طراحی فناوری در صنایع بوجود آمده است.

 

رشته فیزیک مهندسی ( به انگلیسی : Engineering physics ) یا مهندسی فیزیک تخصصی در دو مبحث فیزیک و مهندسی است که میتواند نقشی بسزا در پیشرفت علم و فناوری داشته باشد. هدف از این رشته آموزش علم و تخصص به مهندرسین برای ساخت و تجهیز محصولات مختلف صنعتی است از این رو دانشی ضروی برای کشور محسوب می گردد.

 

بازارکار رشته فیزیک مهندسی, شغل های رشته فیزیک مهندسی, رشته فیزیک مهندسی

رشته فیزیک مهندسی چیست

 

رشته فیزیک مهندسی چیست؟

فیزیک و طبیعت با هم در ارتباط هستند و هر دو ترکیبی از ماده ، انرژی ، نیرو و حرکت هستند. با مطالعه علم فیزیک میتوان به مطالعه کائنات و معادلات جهانی پرداخت . 

رشته فیزیک مهندسی با ایجاد ارتباط بین این دو علم در جهت پیشرفت و ارتقای تکنولوژِ و حل چالش های تکنولوژی گام بر می دارد.

 

این رشته ترکیبی از علم فیزیک، ریاضی ، مهندسی به خصوص مهندسی کامپیوتر ، برق ، الکترونیک ، مواد و مکانیک است و سعی میکند با روش های علمی راه هایی برای طراحی و توسعه راه حل های جدید مهندسی پیدا کند. 

هدف از رشته فیزیک مهندسی توسعه نظری تحلیل پدیده های علمی و کاربردهای مهندسی آنها ، آینده پژوهی در فناوری و انتقال فناوری های نوین به صنعت است. 

 

رشته فیزیک مهندسی برای چه افرادی مناسب است؟

فیزیک مهندسی رشته ای سخت با مباحث سنگین و پیچیده است بنابراین نیازمند مطالعات مداوم و جدی است. فردی که میخواهد در این رشته ادامه تحصیل دهد باید پایه ای قوی در  ریاضی و فیزیک داشته باشد و از مطالعه و حل مسئله این دو رشته لذت ببرد در غیر اینصورت مجبور به انصراف از ادامه تحصیل خواهد شد. 

 

دانشجویان در این رشته برای رسیدن به موفقیت باید دارای ایده و ابتکار عمل برای حل مسائل فنی و صنعتی باشند و زمان مفید برای مطالعه و تحقیق اختصاص دهند.

 

رشته فیزیک مهندسی دانشگاه همدان, معرفی رشته فیزیک مهندسی, بازار کار رشته فیزیک مهندسی

کارشناسی رشته فیزیک مهندسی

 

کارشناسی فیزیک مهندسی 

رشته فیزیک مهندسی در دوره کارشناسی سه گرایش حالت جامد ، پلاسما ، لیزر و اپتیک دارد. 

 

فیزیک حالت جامد : در این گرایش دانشجویان درباره ساختار بلوری جامدات ، نوسانات یون ها و حرکت الکترون ها ، ویژگی های انواع مواد رسانا   نیمه رسانه ، ابر رسانا و عایق مطالعه میکنند.

 

کاربردهای فیزیک حالت جامد در صنعت عبارت است از:

مکانیکی ، الکتریکی ، مغناطیسی ، اپتیکی ، حرارتی جامدات

فیزیک پلاسما : مواد بر اساس حالت به چهار بخش جامد ، مایع ، گاز و پلاسما تقسیم می شوند. پلاسما میتواند مانند جامدات ، گازها و مایعات وجود داشته باشد ، بیشتر ماده جهان پلاسما است. به عنوان مثال آتش اگزوز موشک ، قوس نورانی سیم جوش برقی نمونه هایی از پلاسما هستند. 

 

کاربردهای فیزیک پلاسما در صنعت عبارتند از : 

لایه های ابررسانا ، پودرهای سرامیکی ، فیزیک سطح ، جوشکاری ، پلیمر ، برش کاری ، نانوتکنولوژی ، میکرو الکترونیک ، ژئوفیزیک ، سوراخ کاری ، کاشت یون ، سیستم های نوری مواد ، تصفیه آب 

 

مهندسی لیزر و اپتیک : لیزر تقوت نور توسط نیروی القای تابشی است یعنی اتم ها و مولکول های مواد انرژی پیدا میکنند و از حالت پایه اول به پایه های برانگیخته می روند و میتوانند یک فوتون یا یک واحد موج الکترومغناطیس بتابانند.  گرایش لیزر و اپتیک روی فراگیری علوم اپتیک و لیزر به دانشجویان تمرکز دارد تا بتوانند در طراحی ، کار ، نگه داری و تعمیر لیزر و سیستم های موجود به مهارت دست پیدا کنند. 

 

اطلاعات در مورد رشته فیزیک مهندسی, کارشناسی ارشد فیزیک مهندسی, دروس رشته فیزیک مهندسی

کارشناسی ارشد فیزیک مهندسی

 

کارشناسی ارشد فیزیک مهندسی

دانشجویان فیزیکی مهندسی در صورت تمایل میتوانند این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهند ، گرایش هایی که داوطلبان رشته فیزیک مهندسی میتوانند در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب نمایند ، عبارت است از : 

فیزیک کاربردی ، مهندسی برق ، مهندسی مواد ، مهندسی صنایع ، مهندسی پزشکی ، مهندسی مکانیک ، فوتونیک ، ژئوفیزیک و هواشناسی

 

بازار کار و آینده شغلی فیزیک مهندسی

فیزیک مهندسی یک رشته پایه محسوب می شود و در ایران بازار کار علوم پایه چندان زیاد نیست ولی در صورتی که دانشجویا به صورت هدفمند وارد این رشته شوند میتوانند با استمرار و تلاش آینده شغلی خوبی برای خود فراهم نمایند. 

دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته میتوانند وارد بازار کار در صنایع مختلف شوند ، از جمله :

صنایع اپتیک و لیزر

صنایع قطعات الکتروننیک 

قطعات و اجزای کامپیوتر

صنایع خودروسازی و الکترونیک

سازمان های دولتی یا خصوصی مانند وزارت نیزو و مخابرات

 

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------