آشنایی با رشته زبان و ادبیات فارسی 

معرفی رشته زبان و ادبیات فارسی شامل کاربردهای رشته زبان و ادبیات فارسی است

 

رشته زبان و ادبیات فارسی یکی از رشته هایی است که از طریق کنکور انسانی می توانید انتخاب کنید. معرفی رشته زبان و ادبیات فارسی شامل کاربردهای رشته زبان و ادبیات فارسی است. همچنین در معرفی رشته زبان و ادبیات فارسی باید به این نکته نیز توجه شود که چه دروسی در رشته زبان و ادبیات فارسی آموزش داده می شود. به این ترتیب داوطلبان کنکور انسانی می توانند، حس بهتری نسبت به رشته انتخابی داشته باشند و آن را با علایق خود بسنجند. به این ترتیب انتخاب رشته مناسب تری صورت می گیرد.

 

توانایی های مورد نیاز برای رشته زبان و ادبیات فارسی

علاقه به زبان و ادبیات فارسی اولین شرط برای داوطلبان تحصیل در این رشته است. احساس لذت و حظ معنوی از خواندن و تعمق در متون، دلبستگی به مواریث فرهنگی و ادبی و احساس تعهد به پاس داشت ادبیات غنی و پرمایه فارسی که در برگیرنده عرفان نجیب و فرهنگ درخشان اسلامی است، از دیگر ویژگی های داوطلبان تحصیل در این رشته است.

 

در زیر بخشی از دروس اصلی رشته زبان و ادبیات فارسی بیان شده است:

دروس‌ پایه:

دستور زبان‌، تاریخ‌ زبان‌‌فارسی‌، مرجع‌شناسی‌ و روش‌ تحقیق‌، آیین‌نگارش‌ و ویرایش‌، بدیع‌.

 

دروس‌ اصلی‌:

رودکی‌ و منوچهری‌، فرخی‌ و کسایی‌، رستم‌ و سهراب‌، رستم‌ و اسفندیار، قصیده‌های‌ ناصرخسرو، خاقانی‌، مسعود سعد، نظامی‌، مثنوی‌ معنوی‌، منطق‌الطیر، حدیقه‌سنایی‌، بوستان‌ سعدی‌، غزلیات‌ و قصاید سعدی‌، حافظ‌، صائب‌، تاریخ‌ بیهقی‌، سیاست نامه‌ و قابوسنامه‌، کشف‌ الاسرار، کلیله‌ و دمنه‌، گلستان‌ سعدی‌، مرصادالعباد، قرائت‌ متون‌ عربی‌، قواعد عربی‌، زبان‌ خارجه‌ تخصصی‌، عروض‌ و قافیه‌، ادبیات‌ معاصر، متون‌ تفسیری‌، آشنایی‌ با علوم‌ قرآنی‌، نقد ادبی‌.

 

دروس‌ تخصصی:

معانی‌ و بیان‌، مبانی‌ عرفان‌ و تصوف‌، تأثیر قرآن‌ و حدیث‌ در ادب‌ فارسی‌، تاریخ‌ ادبیات‌، سبک شناسی‌.

 

ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی تا چه مقطعی امکان پذیر است؟

علاقه مندان به رشته زبان و ادبیات فارسی می توانند پس از دریافت مدرک کارشناسی در آزمون سراسری کارشناسی ارشد شرکت کنند و در این مقطع ادامه تحصیل دهند و پس از اتمام تحصیل در این مقطع جذب مراکز علمی، فرهنگی کشور شوند. طول دوره تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی ارشد 2.5 سال نیم در نظر گرفته شده است.

 

طول هر نیمسال 18 هفته و هر واحد درسی به مدت 17 ساعت در یک نیمسال خواهد بود. رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی ارشد گرایش هایی نظیر ادبیات حماسی، ادبیات غنایی ادبیات عرفانی و ادبیات تعلیمی را در برمی گیرد و در برخی از دانشگاه ها نیز گرایش های جدیدی مانند ادبیات تطبیقی، ادبیات کودک و نوجوان و … افزوده گردیده است.

 

امکان تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع دکتری نیز وجود دارد و دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی در برخی از دانشگاه های کشور تدریس می شود. فارغ‌ التحصیلان مقطع دکتری نیز می توانند در مراکز علمی و پژوهشی کشور و یا به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه ها به تحقیق و تدریس در دانشگاه بپردازند.

 

آینده شغلی و بازار کار

دانش آموختگان این رشته پس از فراغت از تحصیل در مقطع کارشناسی و تلاش های فردی توام با فراگیری مطالب درسی، می توانند مسئولیت های مختلفی را در بخش های فرهنگی و اجرایی جامعه عهده دار شوند، از آن جمله: خدمت در کسوت مقدس معلمی در مراکز آموزشی، قبول مسئولیت در مراکزی همچون بخشداری، فرمانداری، شهرداری، استانداری به عنوان کارشناس فرهنگی یا در صورت داشتن شرایط لازم در سمت بخشدار، فرماندار و …، نویسنده، ویراستار،‌ فعالیت‌ در صدا و سیما (مرکز تولید) چاپ و نشر، ثبت احوال و اسناد، اشتغال در کتابخانه های عمومی و خصوصی- اشتغال در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و …

 

فارغ التحصیلان ادبیات فارسی می توانند در صدا و سیما علاوه بر تهیه برنامه های ادبی با کسب یکسری توانایی های مورد نیاز، گوینده خوبی شوند همچنین می توانند در مراکز چاپ و نشر کتاب به عنوان ویراستار و ناظر ادبی در سیر چاپ کتاب حضور داشته باشند.

 

کلمات معجزه حیات بشریتند و کار یک نویسنده یا شاعر آن است که معجزه حیات بشر را به زیبایی به رشته تحریر درآورد. به زبان دیگر زبان و ادبیات هر کشوری هویت مردم آن کشور است و اگر ادبیات و زبان کشوری را بگیریم، استقلال فکری و روحی آن را گرفته ایم و از همین جا می توان به اهمیت رشته ادبیات فارسی پی برد. رشته ای که وظیفه اش پرورش جوانانی است که ادبیات کشور ما را حفظ کرده و آن را هرچه بیشتر شکوهمند سازند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------