آشنایی با دروس، بازارکار و ادامه تحصیل در رشته مهندسی فناوری کنترل ابزار دقیقرشته مهندسی کنترل و ابزار دقیق, وظایف مهندسین کنترل ابزار دقیق

رشته مهندسی کنترل و ابزار دقیق

 

فناوری مهندسی کنترل ابزار دقیق چیست؟ + معرفی رشته دانشگاهی 

دانشجویان رشته مهندسی کنترل ابزار دقیق در زمینه طراحی، کنترل، اتوماسیون و پیکربندی سیستم های مختلف سر و کار دارد. در این مطلب از بیتوته شما را با این رشته تحصیلی آشنا می کنیم.

رشته مهندسی کنترل ابزار دقیق شاخه ای از مهندسی است که برای اندازه گیری و کنترل متغیرهای فرایند و طراحی و پیاده سازی سیستم هایی و فرآیند هایی از جمله فشار ، دما ، رطوبت ، جریان ، PH ، نیرو و سرعت استفاده می شود. 

 

در این رشته دو شاخه مهندسی با هم ترکیب شده اند ، مهندسی ابزار دقیق علم اندازه گیری و کنترل متغیرهای فرایند یک سیستم  است و مهندسی کنترل ، مهندسی سیستم های کنترل محسوب می شود. 

 

مهندسین کنترل ، مسئول طراحی ، تحقیق و توسعه دستگاه ها و سیتسم های کنترل هستند که معمولا در تاسیسات تولیدی و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

برای کنترل از سنسورهایی برای اندازه گیری متغیر خروجی دستگاه ها استفاده می شود و بازخوردهای مناسب را به کنترل کننده ارائه می کنند تا بتواند اصلاحات لازم در جهت عملکرد مطلوب ارائه دهند.

 

فعالیت مهندسین کنترل ابزار دقیق ماهیتی ترکیبی دارد ، فارغ التحصیلان این رشته بر اجرای سیستم های کنترل تمرکز میکنند که عمدتا با مدل سازی ریاضی به دست می آیند. 

از آنجا که دقت ابزار در کنترل نقش مهمی در جمع آوری اطلاعات از یک سیستم و تغییرات پارامتریک آندارند ، بخش کلیدی حلقه کنترل محسوب می گردند.

 

رشته مهندسی فناوری کنترل ابزار دقیق چیست؟

رشته مهندسی فناوری کنترل ابزار دهید در واقع با طراحی ، کنترل و پیکربندی و اتوماسیون سیستم های مختلف سر و کار دارد. این رشته در بر گیرنده ساخت، طراحی و مدیریت سیستم ها در طیف گسترده ای از صنایع مدرن است. این رشته ارتباط بسیار نزدیکی با مهندسی رباتیک و مهندسی مکاترونیک دارد که در بخش تولید صنعتی به کار گرفته می شود. 

 

صنایع شیمیایی و پروژه های ساخت و تولید با هدف بهبود عملکرد سیستم از نظر تولید ، امنیت و ثبات از مهندسی فناوری کنترل ابزار دقیق استفاده می کنند. 

مهندس کنترل ، مسئول طراحی ، مشاوره و تعمیر سیستم ها در تمام صنایع زیرمجموعه خود هستند.

 

تصمیم گیری درباره انتخاب تجهیزت واندازه گیری مناسب برای اطمینان از کیفیت و بهره وری بهتر محصولات ، راحی عملگرها ، دستگاه های موقعیتی و  ماشین های اتوماتیک صنعتی  بر عهده مهندس ابزار دقیق می باشد. 

مهندسین کنترل ، کمیت های فیزیکی از جمله ، دما ، دبی و فشار را در سیستم های اتوماتیک صنعتی از لحاظ کیفی و کمی مورد بررسی قرار میدهند.

 

بازار کار رشته مهندسی کنترل ابزار دقیق, مهندسی فناوری کنترل

 ادامه تحصیل در رشته مهندسین کنترل ابزار دقیق

 

رشته مهندسی کنترل ابزار دقیق در چه مقاطعی ارائه می شود 

این رشته با عناوین مختلف در مقاطع مختلف ارائه می شود :

کاردانی ناپیوسته برق: الکترونیک و ابزار دقیق

کارشناسی ناپیوسته مهندسی فناوری کنترل – گرایش ابزار دقیق

کارشناسی ناپیوسته مهندسی کنترل و ابزار دقیق

کارشناسی ارشد ناپیوسته مهندسی ابزار دقیق و اتوماسیون صنایع نفت

در دوره کارشناسی مهندسی برق ، گرایش کنترل هم درسی با عنوان ابزار دقیق ارائه می گردد. 

 

رشته مهندسی کنترل ابزار دقیق مناسب چه کسانی است

این رشته مناسب کسانی است که آچار به دست هستند و علاقه زیادی به حل مشکلات فنی و پیدا کردن راه حل مهندسی برای اندازه گیری و کنترل متغیرهای فرایندهای تاسیسات مختلف دارند. مهارت برنامه نویسی کنترل کننده های صنعتی مانند برنامه نویسی پی ال سی و اسکادا و کار با آن در صنایع مختلف  نیز برای دانشجویان این رشته ضروری است.

 

وظایف مهندسین کنترل ابزار دقیق

وظایف یک مهندس کنترل ابزار دقیق روی محورهای طراحی ، توسعه ، نگهداری و مدیریت سیستم های کنترل متمرکز است و هدف کار آنها به حداکثر رساندن بهره وری ، بهینه سازی ، پایداری ، ایمنی و تداوم عملکرد سیستم ها است. 

 

مهندسی فناوری کنترل ابزار دقیق چیست, رشته مهندسی تکنولوژی کنترل ابزار دقیق

وظایف مهندسین کنترل ابزار دقیق

 

دروس مهم دبیرستان برای رشته مهندسی کنترل ابزار دقیق 

از آنجا که این رشته نیاز به مدلسازی سیستم و طراحی کنترل کننده های وابسته دارد ، پایه ریاضی دانش آموزان باید قوی باشد. داشتن تفکر ریاضی برای رسیدن به موفقیت در این رشته الزامی است. 

 

سایر دروس مهم دبیرستان برای این رشته ، فیزیک و شیمی هستند چرا که در این رشته با متغیرهای فیزیک و شیمی فرایندها سر و کار خواهید داشت. 

داشتن پایه قوی درابه مفاهیم متغیرها و کمیت های شیمی و فیزیک کمک زیدی به پیشرفت دانشجویان رشته مهندسی ابزار دقیق خواهد داشت. 

 

ادامه تحصیل در رشته مهندسی کنترل ابزار دقیق

تنها رشته متمرکز روی ابزار دقیق در دوره کارشناسی ارشد ، مهندسی ابزار دقیق و اتوماسیون صنایع نفت  است که تمام دانشجویان مهندسی برق ، مهندسی مکانیک ، مهندسی نفت و مهندسی شیمی میتوانند در آزمون ورودی آن شرکت کنند. 

 

البته در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجویان رشته های مهندسی برق ، مهندسی مکانیک ، مهندسی نفت و مهندسی شیمی میتوانند موضوع کاری ، پژوهشی ، پایان نامه یا رساله خود را در زمینه ابزار دقیق ارائه نماید.

در شرایط امروزه پژوهش های میان رشته ای میتوانید  مزیت بزرگی برای دانشجویان به حساب بیاید.

 

دروس رشته مهندسی کنترل ابزار دقیق, بازار کار رشته مهندسی کنترل ابزار دقیق

بازار کار مهندسی فناوری کنترل ابزار دقیق

 

بازار کار رشته مهندسی کنترل ابزار دقیق

مهندسی کنترل ابزار دقیق یک رشته کاربردی است و فارغ التحصیلان آن میتوانند در صنایع مختلف مشغول به کار شوند. دانشجویان این رشته با توجه به تجربیاتی که دارند میتوانند در زمینه برق ، مکانیک و الکترونیک مشغول به کار شوند. 

 

از آنجا که این رشته ماهیت بین رشته ای دارد فارغ التحصیلان آن میتوانند در داخل و خارج از صنعت به کار مشغل شوند و بع از این که در بخشی خاص تخصص لازم را بدست آوردند  به عنوان مهندس ارشد مشغول به کار شوند و مهندسان تازه کار راتحت هدایت و مدیریت  قرار دهند.

 

صنایع نفت و گاز و کارخانه های تولید مواد شیمیایی نیاز زیادی به مهندسان کنتل ابزار دقیق دارند. از آنجا که در صنایع نفت وگاز ، آلاینده های مخربی تولید می شوند که میتواند منجر به حوادثی از جمله انفجار و رویدادهایی ناخوشایند شوند که آسیب های جبران ناپذیری به انسان و محیط زیست وارد کنند ، از تجهیزات ابزار دقیق در صنایع نفت و گاز برای کنترل این فرایندها استفاده می شود. زمانی که این تجهیزات با سیستم های اتوماسیون و کنترل ادغام شوند ، بازده و کیفیت تولید و بهره وری افزایش پیدا می کند. 

 

برای متخصصان مهندسی در زمینه اتوماسیون و ابزار دقیق تقاضای بالایی وجود درد به خصوص تخصص هایی با عناوین ابزار دقیق صنعتی ، دینامیک سیستم ، کنترل فرایند و سیستم های کنترل. 

 

سایر صنایع هدف دانشجویان این رشته برای کار عبارتند از :

خطوط تولید مدرن

صنایع وابسته به تولید غذا

معادل

صنایع تولید انرژی

نیروگاه های حرارتی

صنعت فولاد

صنعت سیمان

صنعت نفت و پالایشگاه ها 

تولید کودهای شیمیایی

 

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------