دانشمندان ایرانی در آمریکا رباتی متفاوت ساختند



ربات،اخبار علمی،خبرهای علمی
دو دانشمند ایرانی، رباتی با توانایی تغییر شکل راه رفتن و پرواز کردن ساختند.

به گزارش دیجیاتو، دو دانشمند ایرانی به نام‌های «مرتضی قریب» و «علیرضا رمضانی» از مؤسسه فناوری کالیفرنیا مشهور به CalTech و «دانشگاه نورت‌ایسترن»، ربات جدیدی به اندازه یک ماشین کنترلی ساخته‌اند که می‌تواند با تغییر شکل خود، راه برود و پرواز کند.

 

این ربات دارای وسایل الکترونیکی، چندین موتور و یک کامپیوتر کوچک است که با کمک آن‌ها می‌تواند درباره شکل خود تصمیم‌گیری کند. تیم سازنده ربات M۴ برای آن چرخ‌های بزرگی طراحی کرده‌اند که در عرض چند ثانیه می‌توانند به‌سمت بالا حرکت کنند تا برای پرواز، این ربات شبیه به یک پهپاد شود. همچنین این ربات با چرخ‌های خود می‌تواند از شیب‌های تند نیز بالا برود.

 

علاوه‌براین، اگر ربات نیاز داشته باشد تا از سطحی ناهموار عبور کند یا دید بهتری داشته باشد، می‌تواند روی دو چرخ خود بایستد و از آن‌ها به‌عنوان یک جفت پا استفاده کند.

 

M4 توسط دو دانشمند ایرانی به نام‌های مرتضی قریب، استاد انستیتو تکنولوژی CalTech و علیرضا رمضانی، استادیار مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه نورت‌ایسترن طراحی شده است. در مقاله Nature Communication که نحوه کار M4 را توضیح می‌دهد، گفته شده است که این دو دانشمند برای طراحی ربات خود از حیواناتی مانند میرکت‌ها و گراز دریایی الهام گرفته‌اند. همچنین در این مقاله گفته شده که ربات دارای CPU مقرون‌به‌صرفه و متمرکز بر رباتیک Jetson Nano از شرکت انویدیا است.

 

درمجموع، M4 می‌تواند به «هشت نوع حرکت مختلف دست پیدا کند» و طبق بیانیه مطبوعاتی Caltech، می‌تواند به‌طور مستقل با کمک هوش مصنوعی شرایط اطراف خود را بررسی کند. به گفته دکتر قریب، این ربات در انتقال افراد مجروح به بیمارستان‌ها یا کاوش در سیارات دیگر مفید خواهد بود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------