تولید باتری که در گرما و سرمای شدید هم کار می‌کندباتری،اخبار علمی،خبرهای علمی
دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا برای نخستین بار موفق به تولید باتری لیتیومی – سولفوری شده‌اند که در گرما و سرمای بسیار شدید هم بدون مشکل، کار می‌کند.

به گزارش فارس به نقل از نیواطلس، محققان با هدف ابداع فناوری مناسب برای یک باتری لیتیومی – سولفوری جدید نه تنها می‌تواند در سرمای شدید و گرمای سوزان کار کند، بلکه از ظرفیت ذخیره سازی دوبرابری نسبت به باتری های مشابه برخوردار بوده و با محیط زیست نیز سازگار است.

 

این محققان سال گذشته، موفق به دستکاری حرکت یون‌ها در یک باتری لیتیومی شدند. این کار با استفاده از یک محلول جدید الکترولیت انجام شد که حرکت یون های لیتیوم را بین دو الکترود باتری یعنی کاتد و آند، ممکن می کرد.

 

گروه مذکور با استفاده از الکترولیتی که پیوندهای ضعیف تری با یون های لیتیوم ایجاد می کرد، موفق به ساخت باتری جان سختی شدند که توزیع یکنواخت تر انرژی را در طول شارژ ممکن می کرد. این الکترولیت در یک باتری لیتیومی آزمایشی با یک آند فلزی با چگالی بالا و یک کاتد مبتنی بر سولفور یا گوگرد به کار گرفته شد که قادر بود در دماهای زیر صفر کار کند و در عین حال بخش اعظم ظرفیت خود را حفظ کند.

 

مدل به روز شده این باتری در آخرین آزمایش دارای الکترولیت جدیدی متشکل از نمک لیتیوم و دی بوتیل اتر است، یک ترکیب شیمیایی با نقطه جوش 141 درجه سانتیگراد (286 درجه فارنهایت)، که الکترولیت را قادر می سازد در دمای بالا مایع باقی بماند.

 

در آزمایش‌های انجام شده، این باتری‌ها توانستند 87.5 درصد از ظرفیت خود را در دمای منفی 40 درجه سانتیگراد و تمام ظرفیت خود را در دمای 50 درجه سانتیگراد (122 درجه فارنهایت) حفظ کنند. ساخت باتری سازگار با سرمای شدید ساخت وسایل نقلیه الکتریکی با برد بیشتر در آب و هوای سرد را ممکن می کند. در مقابل، باتری ای که می تواند به طور ایمن در دماهای بالاتر کار کند، علاوه بر مزایای دیگر، نیاز به نصب سیستم های خنک کننده برای جلوگیری از گرمای بیش از حد را برطرف می کند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------