مبایعه نامه چیست و چگونه استفاده می شود؟نمونه قرارداد مبایعه نامه, تحویل سند در مبایعه نامه, قانون مبایعه نامه املاک

مبایعه نامه چیست

 

مبایعه نامه چیست؟ ویژگی ها و شرایط 

مبایعه نامه سندی عادی است که قبل از حضور در دفتر اسناد رسمی برای خرید و فروش اموال تنظیم می شود و به صورت یک طرفه قابل فسخ نیست. در این مطلب از بیتوته شما را با مبایعه نامه آشنا می کنیم.

مبایعه نامه یا بیع نامه ، نوشته ای است که در مورد قرارداد خرید و فروش یا بیع تنظیم شده است. مبایعه نامه یک سند عادی است که هیچ کدام از طرفین نمیتواند به صورت یک طرفه آن را فسخ کند. 

 

معمولا همه افراد برای یک بار هم که شده کلمه مبایعه نامه به  گوششان رسیده است ولی ممکن است به درستی تعریفش برایشان مشخص نباشد یا تفاوتش را با بیع نامه ، قولنامه و سند تشخیص ندهند.

در این مقاله میخواهیم در مورد اصطلاح مبایعه نامه از نظر حقوقی و این که مبایعه نامه چیست و چه شرایط و ویژگیهایی دارد صحبت کنیم.

 

مبایعه نامه چیست؟

برای توضیح اصطلاح مبایعه نامه بهتر است ابتدا ، اصطلاح " بِیع " را تعریف کنیم. هر عقد قرارداری که در آن یک طرف اقدام به فروش مالش نماید و طرف دیگر برای خرید آن مال ، پولی پرداخت کند ، بِیع نامیده می شود. 

 

حالا میتوانیم به سوال مبایعه نامه چیست پاسخ دهیم :

اصطلاح مبایعه نامه از دو بخش تشکیل می شود ، مبایعه و نامه ، نامه به معنی نوشته ای ای که در مورد مبایعه تنظیم می شود. مبایعه هم قرارداد بیع است که در بالاتر توضیح دادیم. 

در این قرارداد یک طرف اقدام به فروش مال خود نموده و طرف دیگر برای خرید آن مال و پرداخت پول با او به توافق می رسد. 

 

در مبایعه نامه هر دو طرف تعهداتی را به عهده می گیرند که مهم ترین آنها حضور در دفتر اسناد رسمی برای تنظیم سند رسمی است. مهم ترین تعهد هنگام تنظیم مبایعه نامه خودرو ، مبایعه نامه زمین و مبایعه نامه ملک ، حضور در دفتر اسناد رسمی و ثبت انتقال سند به صورت رسمی است. 

 

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مبایعه نامه یک سند عادی است که در دفاتر املاک تنظیم می شود و کد رهگیری برایش در نظر گرفته می شود. در واقع مبایعه نام یک اصطلاح عرفی و حقوقی است که به سند انتقالی که در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده ، اطلاق می شود و سند رسمی نیست. 

 

قانون مبایعه نامه املاک, مبایعه نامه چیست, مبایعه نامه خودرو

فرق مبایعه نامه و قول نامه

 

تفاوت مبایعه نامه و قول نامه

در عرف جامعه معمولا قولنامه و مبایعه نامه را یکسان و به معنی سند عادی که برای خرید و فروش تنظیم شده در نظر می گیرند ولی از نظر حقوقی ، مبایعه نامه خودرو ، مبایعه نامه زمین و مبایعه نامه ملک با قولنامه خودرو ، قولنامه زمین و قولنامه ملک متفاوت است. 

 

مبایعه نامه سندی عادی است که ضمن آن قرارداد فروش مال منقول یا غیر منقول نوشته و ثبت می شود در حالی که قولنامه ، سند تعهد به بیع یا تعهد به انتقال است که ضمن نوشتن آن طرفین توافق می کنند که در صورت فراهم شدن شرایط در تاریخی مشخص برای انعقاد قرارداد و انتقال مال در محلی خاص حاضر شود. 

در یک جمله میتوان گفت ، قولنامه سند تعهد به انتقال است در حالی که مبایعه نامه سند انتقال محسوب می شود. 

 

 مبایعه نامه مسکن, مبایعه نامه املاک, مبایعه نامه ملک

ویژگی های مبایعه نامه

 

ویژگی های مبایعه نامه

مبایعه نامه به قرارداد خرید و فروش یا عقد بیع اختصاص دارد. 

مبایعه نامه فقط برای املاک نوشته نمی شود و میتوند شامل قرارداد خرید و فروش تمام اموال منقول و غیر منقول باشد.

مبایعه نامه سند عادی است و اعتبار سند رسمی را ندارد. 

 

با وجودی که مبایعه نامه سند رسمی محسوب نمی شود ولی از آنجا که یک عقد لازم است ، هیچ کدام از طرفین نمیتوانند به صورت یک طرفه آن را فسخ کنند و از انجام تعهدات خود در مبایعه نامه در خصوص تنظیم سند رسمی در تاریخ مشخص شده خودداری کنند. 

مبایعه نامه ضمانت اجرایی دارد و میتواند از دادگاه خواست تا طرف متخلف را برای دریافت خسارت تاخیر تادیه یا فسخ مبایعه نامه ، الزام نماید. 

 

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023