تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیلی: کدام یک را باید انتخاب کنید؟تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیلی, پوشش های بیمه عمر و تکمیلی

پوشش های بیمه عمر و تکمیلی 

 

بیمه عمر یا بیمه تکمیلی/ چه پوششی برای شما بهتر است؟

بیمه عمر و بیمه تکمیلی جزء پرتقاضاترین انواع خدمات بیمه ای هستند که افراد بسیاری برای استفاده از امتیازات این بیمه ها سالیانه هزینه های زیادی را پرداخت می کنند. نکته مهمی که باید برای استفاده از خدمات بیمه ای در نظر داشته باشید آشنایی کامل با انواع پوشش های بیمه و تفاوت های آنها که شما را با تفاوت بیمه عمر و تکمیلی آشنا می کنیم. 

تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیلی چیست؟

در ابتدا لازم است که با تعریف بیمه عمر و بیمه تکمیلی آشنا باشید. بیمه عمر به بیمه ای گفته می شود که از طریق پرداخت ماهیانه مبلغی مشخص که به نوعی سرمایه گذاری و پس انداز محسوب می شود، از بروز مشکلات مالی که بعدها به علت بروز حوادث غیر مترقبه (از کار افتادگی، فوت، معلولیت، بیماری های خاص، بیکاری و...) ایجاد می شود، جلوگیری می کند.

 

پوشش این بیمه به صورتی است که در صورت بروز حوادثی که در خدمات بیمه ای مشخص شده، به صورت پلکانی (ماهیانه) و یا یک جا هزینه های مورد نیاز برای جبران مشکلات مالی پرداخت می شود. در مقابل بیمه تکمیلی به پوشش بیمه ای گفته می شود که فقط برای کمک هزینه های مربوط به درمان به افراد پرداخت می شود. در این نوع بیمه چنانچه از کمک هزینه های مالی تا زمان مقرر استفاده نشود، حق بیمه از بین خواهد رفت.

 

تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیلی, خدمات تحت پوشش بیمه تکمیلی و عمر

خدمات تحت پوشش بیمه تکمیلی و عمر 

 

تفاوت های خدمات تحت پوشش بیمه عمر و تکمیلی چیست؟

همانطور که اشاره شد بیمه عمر شامل پوشش های مربوط به تامین جبران هزینه های مالی در زمان بروز حوادث غیر مترقبه مانند: فوت، ابتلا به بیماری های خاص و از کارافتادگی است. مهم ترین پوشش های این بیمه شامل موارد زیر است:

* پوشش‌های هزینه پزشکی

* پوشش شیمی درمانی

* حوادث

* پوشش امراض خاص

 

بیمه عمر بیمه خدمات درمان تکمیلی مخصوص پرداخت کمک هزینه های مربوط به حوادث پزشکی است. برخلاف بیمه عمر، در این نوع بیمه تمامی هزینه های مربوط به درمان به طور کامل پرداخت می شود؛ اما در بیمه عمر تنها بخشی از هزینه های پزشکی پرداخت می شود و بخش دیگر آن باید توسط خود بیمار پرداخت گردد.

 

همچنین برخلاف بیمه عمر، بیمه تکمیلی اغلب به صورت گروهی و برای کارمندان اداره و یا اعضای یک خانواده صادر می شود. در مقابل استفاده از خدمات بیمه عمر غالبا به صورت فردی و برای یک شخص صورت می گیرد. از جمله مهم ترین انواع خدمات پوشش های بیمه تکمیلی شامل موارد زیر است:

* مخارج مربوط به بستری شدن

* جراحی در بیمارستان

* مخارج مربوط به زایمان

* مخارج مربوط به دندان پزشکی

* ماموگرافی، رادیولوژی MRI و سونوگرافی

 

تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیلی, پوشش مخارج مربوط به بیمارستان در بیمه تکمیلی

پوشش مخارج مربوط به بیمارستان در بیمه تکمیلی

 

مزایای بیمه عمر

علی رغم هزینه بالا، استفاده از خدمات بیمه عمر برای افراد مختلف مزایای زیادی دارد. از جمله مهم ترین مزیت های این نوع پوشش بیمه ای شامل:

* داشتن سود مشارکت بالا به صورت روز شمار و مرکب

* امکان استفاده از وام بدون ضامن

* سرمایه گذاری برای کودکان

* تامین هزینه‌های شخصی بانوان و مادران

* محافظ از کارمندان را در برابر حوادثی که منجر به فوت آنها می شود

* پرداخت مبلغ باقی مانده ی وام شخص فوت شده توسط بانک

* برداشت از اندوخته علاوه بر استفاده از مزایای ثابت آن

در این نوع بیمه شما می توانید علاوه بر استفاده از خدماتی مانند موارد بالا، از خدمات سرمایه گذاری ایمن برای زمان هایی که ممکن است به کمک هزینه مالی احتیاج داشته باشید، بهره مند شوید.

 

مزایای بیمه تکمیلی

در بیمه تکمیلی درمانی از طریق پرداخت هزینه های پزشکی به بیماران کمک می شود که در زمان بیماری بدون دغدغه ی مالی روند درمان خود را ادامه دهند. برخلاف بیمه عمر، مدت زمان استفاده از بیمه تکمیلی یکساله است و پس از یکسال لازم است مجدداً تمدید گردد. از جمله مهم ترین مزیت های استفاده از بیمه تکمیلی شامل:

* پرداخت هزینه های ویزیت و دارو

* پوشش هزینه های بستری

* پوشش هزینه های دندانپزشکی

* پرداخت هزینه‌های خرید اروتز و پروتز

* پوشش هزینه های پاراکلینیکی

* پوشش هزینه‌های جراحی‌های مهم

* پوشش هزینه های زایمان

* عمل های سرپایی و خدمات آزمایشگاهی

* کمک هزینه مربوط به هزینه‌های نوار عصب، سونوگرافی، نوار عضله، آندوسکوپی، تست تنفسی، نوار مغز و مثانه است.

 

علی رغم اینکه در بیمه عمر نیز بخشی از هزینه های بیمه مربوط به درمان پرداخت می شود؛ اما پرداخت این هزینه وابسته به شرایطی مانند: از کار افتادگی و عدم توانایی تامین هزینه های درمان است. در بیمه تکمیلی تحت هر شرایطی تمام هزینه مالی مربوط به درمان پرداخت می شود.

 

تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیلی, بیمه تکمیلی و بیمه عمر چه تفاوتی با هم دارند

بیمه تکمیلی و بیمه عمر چه تفاوتی با هم دارند

 

تفاوت بیمه تکمیلی و بیمه عمر

از لحاظ زمان استفاده از پوشش های مختلف بیمه تکمیلی در واقع مکمل بیمه عمر است. در این نوع بیمه افراد می تواند به مدت ده سال ماهیانه هزینه ی مشخصی را پرداخت می کنند و در پایان ده سال در صورتی که تمایل به استفاده از پوشش های مختلف آن نداشتند، می توانند سود حاصل از این سرمایه گذاری را از شرکت بیمه ای دریافت کنند.

 

در بیمه تکمیلی فقط در زمان پرداخت هزینه و مدت زمانی که قرارداد بیمه امضا شده، خدمات و پوشش بیمه ای وجود دارد و در زمان پایان پوشش بیمه، هیچگونه هزینه ای در قالب سود حاصل از پرداخت ماهیانه بیمه و یا استفاده از کمک هزینه های درمان وجود ندارد.

 

تفاوت دیگری که میان این دو بیمه وجود دارد آن است که در بیمه ی عمر امکان استفاده از خدمات مالی و سود آن برای بستگان و خانواده وابسته به فرد بیمه شده وجود دارد؛ اما در بیمه تکمیلی فقط فرد بیمه شده در مدت زمان مشخص می تواند از خدمات بیمه استفاده کند.

 

تفاوت قابل توجه و مهم دیگری این دو بیمه آن است که در بیمه عمر فقط می توانید یک بار از بعضی از خدمات پزشکی مانند: جراحی، هزینه مربوط به بستری در بیمارستان و یا تهیه داروهای گران قیمت استفاده کنید؛ اما در بیمه تکمیلی افراد می توانند به صورت نا محدود از پوشش هزینه های مربوط به خدمات پزشکی و درمانی استفاده کنند.

 

تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیلی,مزایای پوشش های بیمه تکمیلی

مزایای پوشش های بیمه تکمیلی

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------