حفاظت از سرمایه ی دامداران با کمک بیمه دام و طیوربیمه ی گاو های بومی, انواع بیمه ی دام و طیور, بیمه انواع دام

بیمه دام و طیور چیست

 

همه چیز درباره بیمه دام و طیور 

بیمه ی دام و طیور یکی از انواع بیمه هایی است که زیر مجموعه ی بیمه ی دامداری قرار می گیرد. در این بیمه انواع آسیب ها و خساراتی که دام و طیور را تهدید می کند، تحت پوشش قرار می گیرد. بیمه ی دام و طیور انواع مختلفی دارد که متناسب با انواع دام توسط دامداران استفاده می شود. در این مطلب از بیتوته قصد داریم در خصوص بیمه دام و طیور صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

بیمه ی دام و طیور چیست؟

متاسفانه بیماری ها و خسارات زیادی وجود دارد که انواع دام ها را تهدید می کند. این آسیب ها در زمان کم باعث مرگ و میر تعداد زیادی از دام و طیور و نابود شدن سرمایه ها می شود. بیمه ی دام و طیور به یکی از زیر مجموعه های بیمه ی دامداری گفته می شود که در آن حیوانات در برابر بیماری ها و آسیب های مختلف مانند: مرگ و میر، امراض، عفونت ها و ... تحت پوشش قرار می گیرند.

 

خدمات بیمه ی دام و طیور اغلب برای حیواناتی مثل گاو، گوسفند و اسب استفاده می شود. برای استفاده از خدمات این بیمه لازم است که اطلاعات مالک مانند: شناسنامه و کارت ملی را به کارگزاری ها تحویل داده شود تا در اسرع وقت کارشناسان بیمه برای بازدید و بررسی به محل نگهداری دام ها مراجعه کنند.

 

انواع خسارت هایی که دام و طیور را تحت پوشش قرار می دهد در بیمه ی دام و طیور آسیب های مختلفی وجود دارد که در صورت بروز، لازم است بیمه گر خساراتی را برای جبران آسیب بپردازد. مهم ترین خساراتی که در بیمه ی دام و طیور تحت پوشش قرار می گیرد شامل موارد زیر است:

* مرگ و میر ناشی از بیماری

* مرگ و میر ناشی از حوادث طبیعی مانند: صاعقه، زلزله، سیل و ...

* پوشش درمانی دام ها

* نقص

 

شرکت های بیمه دام, بهترین بیمه دام, بیمه دام و طیور

بیمه طیور

 

خساراتی که در بیمه ی دام و طیور تحت پوشش قرار نمی گیرند؟

در مقابل موارد گفته شده، استثنائاتی نیز وجود دارد در بیمه ی دام و طیور تحت پوشش قرار ندارند. این استثنائات متناسب با شرایط و نوع دام ها متفاوت است. مهم ترین عواملی که در این بیمه جز موارد عدم پوشش قرار دارند شامل موارد زیر است:

• خسارات دامی ناشی از مایه کوبی، تلقیح و جراحی (به غیر از موارد ضروری)

• بیمه ی ناکارآمدی دام ها برای زمانی که بعضی از دام ها به علت بیماری و یا سن بالا مورد استفاده ی دامداران نیستند.

• خساراتی که در زمان حمل و نقل دام ها ایجاد می شود (مانند خسارات ناشی از تلف شدن دام به علت تصادف در حین جابجایی)

• خساراتی که به علت سهل انگاری دامداران و نگهداری غیر اصولی از دام ها ایجاد شده است.

• خساراتی که به علت عواملی مانند: جنگ، اغتشاش، شورش و بلوا رخ داده است.

 

انواع حیواناتی که در بیمه ی دام و طیور تحت پوشش قرار می گیرند

علی رغم اینکه بیمه ی دام و طیور برای انواع حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد، اما خدمات و شرایط آن به صورتی است که بیشتر برای دام هایی مانند: گاو، اسب و گوسفند مناسب است. در این قسمت از مقاله قصد داریم برای راهنمایی بیشتر شما به انواع بیمه ی دام و طیور اشاره کنیم. با ما همراه باشید تا خدمات و موارد تحت پوشش این بیمه بیشتر برای شما مشخص شود.

 

بیمه ی دامداری, خسارات تحت پوشش بیمه ی دام و طیور, بیمه ی دام صنعتی

بیمه ی دام صنعتی

 

بیمه ی دام صنعتی

بیمه ی دام صنعتی برای انواع حیواناتی شامل: گاو نر تخمی رجیستر (یعنی لازم است مشخصات دام در مراکز اصلاح نژاد ثبت شود)، گاو نر تخمی غیر رجیستر، گوساله ی نر و ماده (3 تا 9 ماه و 9 تا 15 ماه)، گاو شیری (حداکثر 8 سال)، دام های تلیسه و آبستن مناسب است.

 

حداکثر زمانی که می توان از این بیمه برای پوشش دام و طیور استفاده کرد یک سال و برای تمام مناطق سراسر کشور است. پس از طی یک سال لازم است مجددا کارشناسان بیمه به محل نگهداری از دام ها مراجعه کرده و شرایط دام ها را بررسی کنند. انواع خطراتی که در این بیمه تحت پوشش قرار دارند شامل موارد زیر است:

 

• بیماری دستگاه تناسلی مانند: عفونت تناسلی، عفونت رحمی (اندومتریوز، متریت وپیومتریت)، کیست های تخمدانی، پارگی رحم، چسبندگی و تورم تخمدان، چسبندگی رحم، انواع تومورها، سقط جنین، مشکلات مربوط به لوله تخم بر و ناباروری

 

• انواع بیماری های داخلی دام و طیور مانند: آبسه و ورم پستان، مشکلات روده، تومورها، تورم روده، مشکلات مربوط به هضم غذا، آب آوردن شکم (آسیت)، انباشتگی و پیچ خوردگی شیردان، اسهال مزمن، اتساع و زخم های مربوط به اندام های گوارشی و یبوست حاد

 

• مشکلات مربوط به اندام های حرکتی: شکستگی و در رفتگی دنده ها، دست و پا و ستون فقرات

 

• بیماری هایی که سبب بوز عفونت می شوند؛ شامل: پاستورلوز، تب نزله ای، سالمونلوز، اکتینوباسیلوز، تب برفکی، شاربن علامتی، هاری و تب یونجه

 

• آسیب های ناشی از عوامل طبیعی مانند: سیل، صاعقه، زلزله، مارگزیدگی، طوفان و ...

 

شرکت های بیمه دام, بهترین بیمه دام, بیمه دام و طیور

تب برفکی یکی از بیماریهایی است که تحت پوشش بیمه دام و طیور قرار می گیرد

 

بیمه ی گاوهای بهداشتی و سنتی

در بیمه ی گاو های سنتی و بهداشتی انواع گوساله های ماده (3 تا 9 ماه) و نر (9 تا 15 ماه) و گاه های نر تخمی تحت پوشش قرار می گیرند. همانند بیمه ی دام صنعتی مدت زمان این نوع بیمه نیز یکساله است و پس از طی یک سال لازم است بیمه با شرایط خاص تمدید گردد. خطرات و مواردی که در این بیمه تحت پوشش قرار می گیرند شامل موارد زیر است:

• بیماری دستگاه تناسلی مانند: انواع عفونت های رحمی (پیومتریت، متریت و اندومتریوز)، بیرون زدگی رحم (پرولاپس)، سخت زایی، ناباروری، و پارگی رحم

 

• انواع بیماری های داخلی که شامل: جابجائی و پیچ خوردگی شیردان، نفخ حاد شکمبه، آب آوردن شکم (آسیت)، فلج عصب واگ، پیچ خوردگی روده ها، ورم پستان، خونریزی و اتساع اندام های گوارشی، ورم پرده خارجی قلب (پریکاردیت)، پومونی، فتق روده، سنگ کیسه صفرا، نارسایی و بروز عفونت های کلیوی، سیروز کبدی و کوری چشم ها

 

• اختلال اندام های حرکتی مانند: در رفتگی و شکستگی اندام های مختلف حرکتی و ستون فقرات و لنگش

 

• بیماری های عفونی به علت بیماری هایی مانند موارد روبرو ایجاد شده: شاربن، یون، تب نزله ای، پاستورلوز، اکتینوباسیلوز، سل، تیلریوز و تب برفکی.

 

• مواردی که به علت حوادث طبیعی مانند: سیل، زلزله، طوفان و یا مارگزیدگی ایجاد شده.

 

بیمه دام و طیور, بیمه دام عشایر, بیمه دام

بیماری آسیت گاو تحت پوشش بیمه دام و طیور است

 

بیمه ی گاو های بومی

گاو های بومی به گاوهایی می گویند که دارای نژاد بومی و یا ترکیبی هستند. این گاوها شامل انواع گاو های شیرده (تا حداکثر 8 سال)، گوساله نر (3 تا 9 ماه) و گوساله ی ماده (تا 15 ماه) است. مدت زمان استفاده از این بیمه یکساله است و موارد تحت پوشش آن مانند موارد قبلی شامل: بیماری های داخلی، بیماری دستگاه تناسلی، بیماری های عفونی و مشکلات حرکتی است.

 

بیمه ی گاوهای اصلاح نژاد شده بیمه ی دام و طیور انواع گاو های اصلاح نژاد شده مانند گاوها و گوساله های ریجستر شده را تحت پوشش قرار می دهد. سن دام هایی که در این بیمه تحت پوشش هستند از 12 تا 8 ساله است. مجموع خطرات تحت پوشش در این بیمه نیز شامل موارد اشاره شده ی قبلی است.

 

بیمه ی پروار بندی

بیمه پرواربندی دام های سنگین و پرواری سبک را از لحاظ مشکلاتی مانند: مشکلات حرکتی، بیماری های عفونی، دستگاه تناسلی و داخلی تحت پوشش قرار می دهد. مدت زمان پوشش بیمه ی پروار بندی برخلاف انواع بیمه های قبلی برای گوساله نرمی بومی ۲۰۰ روز، گوسفند و بز ۱۲۰ روز و گوساله نر دو رگ و اصیل ۳۰۰ روز است.

 

بیمه ی گاو های بومی, انواع بیمه ی دام و طیور, بیمه انواع دام

بیمه پرواربندی دام و طیور

 

بیمه ی گاو و میش

دام هایی که در این بیمه تحت پوشش قرار می گیرند شامل: گاو میش (حداکثر 12 سال) و تلیسه ابستن و گاومیش تخمی (حداکثر ۶ ساله) است. مدت زمان بیمه نامه یکساله بوده و موارد تحت پوشش آن با موارد قبلی یکسان است.

 

بیمه ی اسب

در بیمه ی اسب، اسب هایی تحت پوشش قرار می گیرند که دارای سن 7 ماه تا 12 سال است. اسب هایی که در برابر انواع خطرات در این بیمه محافظت شوند شامل: انواع اسب های عرب، ترکمن، اسبچه خزر و اسب کردی هستند. مهم ترین بیماری هایی که در بیمه ی اسب تحت پوشش قرار دارد شامل: ذات الریه، مشمشه، هارگزیدگی، ذات الجنب، ناراحتی های گوارشی، نقص عضو های حرکتی و شدید، خفگی، کوری، حوادث طبیعی مانند زلزله است.

 

انواع دیگر بیمه ی دام و طیور

مانند: بیمه ی زنبور عسل، بیمه ی گوسفند و بز، بیمه ی کرم ابریشم، بیمه ی طیور نیمه گوشتی، بیمه ی طیور نخم گذار، بیمه ی طیور مادر، بیمه ی بلدرچین و بوقلمون نیز وجود دارد که به فراخور نوع بیماری ها و مشکلاتی که در معرض آن قرار دارند، تحت پوشش قرار می گیرند.

 

بیمه دام, بیمه ی دامداری, خسارات تحت پوشش بیمه ی دام و طیور

بیمه ی اسب جزء بیمه دام و طیور است

 

در این مطلب به مهم ترین موارد در بیمه ی دام و طیور اشاره کردیم. اگر قصد دارید در خصوص این بیمه بیشتر بدانید توصیه می کنیم به سایت بیمه ی مورد نظرتان مراجعه کرده و نوع دام یا طیور را انتخاب کنید تا اطلاعات بیشتری در خصوص خدمات مختلف مورد نظرتان ارائه شود.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------