رابطه شستن یا نشستن تخم مرغ و عفونت سالمونلایی 

شستن و آبکشی تخم مرغ لایه محافظ  آن را از بین می برد

 

رابطه شستن یا نشستن تخم مرغ و عفونت سالمونلایی

بیشترین خطر بهداشتی مربوط به تخم‌مرغ قرارگیری در معرض باکتری سالمونلا است.

اغلب انواع سالمونلا در مجرای گوارشی حیوانات رشد می کنند و از طریق مدفوع شان دفع می شود.

 

اغلب انسان ها پس از خوردن غذاهایی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با مدفوع حیوان آلوده هستند، در معرض عفونت سالمونلا قرار می گیرند. پوسته تخم مرغ معمولاً پس از اینکه تخم گذاری به علت عدم رعایت بهداشت در محل نگهداری مرغ ها آلوده می شوند.

 

اگر تخم مرغ پس از تخم گذاری کثیف شود، شاید شستن آن با آب گرم منطقی به نظر رسد، اما این فکر که شستن تخم مرغ تازه به کلی خطر آلودگی باکتریایی را برطرف می کند، درست نیست.

 

پوسته تخم مرغ تقریباً به طور کامل از بلورهای ریز کربنات کلسیم ساخته شده است. گرچه در ظاهر پوسته تخم مرغ یکپارچه به نظر می رسد، اما حدود ۸۰۰۰ سوراخ ذره بینی در فاصله بلورهای تشکیل دهنده پوسته تخم مرغ وجود دارد. این سوراخ های ریز می توانند رطوبت، گاز و باکتری ها از جمله سالمونلا را به درون تخم مرغ راه بدهند.

 

اما طبیعت برای حل این مشکل راه حلی را ایجاد کرده است. درست پیش از تخم گذاری، بدن مرغ یک ماده مخاطی پروتئین مانند را روی سطح بیرونی تخم مرغ باقی می گذارد. این لایه محافظ که کوتیکول نام دارد، منافذ پوسته تخم مرغ را می بندد و مانع از انتقال باکتری از بیرون تخم مرغ به درون آن می شود.

 

منتها این لایه محافظ فقط مادامی که تخم مرغ «شسته نشده است» دست نخورده باقی می ماند. شستن و آبکشی تخم مرغ این لایه را از بین می برد و منافذ تخم مرغ را باز می کند.

 

اگر تخم مرغ شسته نشده باشد، می توان آن را خارج از یخچال نگه داشت. به همین علت در آمریکا که شستشوی تخم مرغ پس از تولید رواج دارد، تخم مرغ را در یخچال عرضه می کنند، اما در اغلب کشورهای اروپایی که شستشوی تخم مرغ پس از تولید انجام نمی شود، تخم مرغ بدون یخچالی شدن در پیشخوان قرار داده می شود.

 

اگر به هر علتی می خواهید تخم مرغ هایی را که خریده اید بشویید، بهتر است از صابون یا سایر مواد پاک کننده استفاده نکنید. چرا پس از شسته شدن لایه محافظ تخم مرغ ممکن است این مواد شیمیایی به درون تخم مرغ نفوذ کنند. از طرف دیگر برخی از مواد شیمیایی پاک کننده نفوذپذیری پوسته تخم مرغ را به باکتری ها افزایش می دهند.

 

شستن تخم مرغ در آب سرد هم درست نیست. شستن تخم مرغ در آب سرد فشار منفی درون تخم مرغ ایجاد می کند که باکتری های ناخواسته را به درون تخم مرغ می کشد. خیساندن تخم مرغ درون آب هم درست نیست. در این مورد هم پس از برداشته شدن لایه محافظ آلودگی های موجود در آب به درون تخم مرغ راه می یابند.

 

اگر می خواهید تخم مرغ را بشویید، از آب گرم استفاده کنید. شستن با آب گرم باعث انبساط محتویات تخم مرغ مانع از نفوذ آلودگی ها به درون آن می شود. بعد از شستن تخم مرغ باید آن را خشک کنید و در یخچال قرار دهید.

 

منبع : hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------