اسید سیتریک چیست؟ و چه کاربردی دارد؟اسید سیتریک چیست, کاربردهای اسید سیتریک چیست, درباره اسید سیتریک

آشنایی با اسید سیتریک

 

همه چیز درباره اسید سیتریک

اسید سیتریک یک آنتی اکسیدان طبیعی است. مردم از آن به عنوان طعم دهنده و نگهدارنده غذا، جزء لوازم آرایشی و جزء در محصولات پاک کننده استفاده می کنند.

اسید سیتریک چیست؟

اسید سیتریک یک اسید آلی ضعیف است. در شکل طبیعی خود، شبیه کریستالهای کوچک و شفاف، شبیه نمک سفره است. اگرچه بی بو است، اما طعم اسیدی دارد. این یک نگهدارنده طبیعی است و همچنین برای افزودن طعم اسیدی یا ترش به غذاها و نوشابه ها استفاده می شود. در بیوشیمی، پایه مزدوج اسید سیتریک، سیترات، به عنوان واسطه در چرخه اسید سیتریک مهم است و بنابراین در متابولیسم تقریباً همه موجودات زنده رخ می دهد.

 

منابع طبیعی غذایی اسید سیتریک

در حقیقت، کلمه سیتریک از کلمه لاتین citrus می آید. مرکبات و آب آنها بهترین منابع طبیعی اسید سیتریک هستند.

 

نمونه هایی از مرکبات عبارتند از :

– لیمو

– لیموترش سبز

– پرتقال ها

– گریپ فروت

– نارنگی

– پوملو

 

میوه های زیر حاوی مقادیر کمتری اسید سیتریک هستند :

– آناناس

– توت فرنگی

– تمشک

– کران بری

– گیلاس

– گوجه فرنگی ها

 

نوشیدنی ها یا محصولات غذایی حاوی این میوه ها - مانند سس گوجه فرنگی - همچنین حاوی اسید سیتریک هستند.

 

اسید سیتریک می تواند به طور طبیعی وجود نداشته باشد، مانند محصول جانبی پنیر، شراب و تولید نان ترش است.

 

اسید سیتریک ذکر شده در مواد غذایی و مکمل ها تولید می شود - نه آنچه به طور طبیعی در مرکبات وجود دارد. زیرا تولید این افزودنی از مرکبات بسیار گران است و تقاضا به مراتب بیشتر از عرضه است.

 

اسید سیتریک فواید و عملکردهای چشمگیر زیادی برای سلامتی دارد.

 

منابع طبیعی غذایی اسید سیتریک,کاربردهای اسید سیتریک,آشنایی با کاربردهای اسید سیتریک

کاربردهای اسیدسیتریک چیست

 

کاربردهای اسید سیتریک :

• این پودر کریستالی بی رنگ یا سفید است و عمدتا به عنوان یک نگهدارنده اسیدی، طعم دهنده و نگهدارنده در غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود. همچنین از آن به عنوان یک آنتی اکسیدان، نرم کننده و شوینده، سازنده استفاده می شود.

 

• عمدتا در غذا، تجارت نوشابه به عنوان عامل طعم دهنده، عامل طعم دهنده ترشی، ضد عفونی کننده و همچنین یک عامل ضد لک استفاده می شود.

 

• در صنایع غذایی، سیتریک اسید مونوهیدرات به عنوان عامل طعم دهنده ترشی استفاده می شود. عمدتا در انواع مختلف نوشیدنی های سرد و برای تولید غذاهایی مانند نوشابه، آب نبات، بیسکویت، قوطی، مربا، آب میوه و غیره استفاده می شود، همچنین می تواند به عنوان آنتی اکسیدان گریس استفاده شود.

 

• در صنعت پزشکی، مونوهیدرات اسید سیتریک مواد اولیه بسیاری از داروها مانند اسید سیتریک پیپرازین (lumbricide)، سدیم آهن آمونیوم (تونیک خون)، سیترات سدیم (دارویی انتقال خون) است. علاوه بر این، اسید سیتریک نیز به عنوان اسیدی کننده در بسیاری از داروها استفاده می شود.

 

• در صنایع شیمیایی، استر اسید سیتریک می تواند به عنوان تنظیم کننده اسیدیته برای تولید فیلم پلاستیکی بسته بندی مواد غذایی استفاده شود.

 

• از جنبه های دیگر، مانند استفاده در صنعت و مواد شوینده شهری به عنوان عامل کمکی برای ساخت مواد شوینده بدون مزاحمت؛ در بتن بعنوان بازدارنده استفاده می شود. همچنین به طور گسترده ای در آبکاری، صنعت چرم، جوهر چاپ، صنعت چاپ آبی و غیره استفاده می شود.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------