آشنایی با بریج دندانیبریج دندانی یک شیوه رایج برای پر کردن جای دندان یا دندان هایی است که به علت پوسیدگی، بیماری های بافت های اطراف دندان یا جراحات از دست رفته اند.

 

بریج ها یا پل های دندانی به معنای واقعی کلمه بر شکاف ناشی از دست رفتن یک یا تعداد بیشتری دندان، پل می زنند.

 

بریج دندانی به طور کلی از دو بخش تشکیل می شود:

۱- دو یا تعداد بیشتری «تاج» برای دندان های در هر طرف شکاف. این دو یا تعداد بیشتر دندان های تکیه گاه بریج، دندان های پایه یا اباتمنت (abutment) نامیده می شوند.

 

۲- یک یا چند دندان کاذب یا مصنوعی که برای پر کردن شکاف ساخته می شوند. این دندان های مصنوعی را پونتیک (pontic) می نامند و ممکن است از طلا، آلیاژ فلز، چینی یا ترکیبی از این مواد ساخته شوند.

 

شناخت بریج دندانی,بریج دندانی چیست

بریج دندانی ممکن است روی دندان طبیعی یا ایمپلنت تکیه کند

 

بریج دندانی ممکن است روی دندان طبیعی یا ایمپلنت تکیه کند.

 

گذاشتن بریج منافعی برای شما دارد از جمله:

• لبخندتان شما را باز می گرداند.

• توانایی جویدن و صحبت کردن درست را باز می یابید.

• شکل چهره شما را حفظ می کند.

• با جایگزینی دندان از دست رفته در هنگام جویدن نیروی فک به درستی روی دندان ها توزیع می شود.

• از جابه جایی دندان های باقیمانده جلوگیری می کند.

 

برای ساختن بریج ابتدا دندان های پایه آماده می شوند که تراشیدن دندان و برداشتن بخشی از مینا برای ایجاد فضا برای قرار دادن تاجی است که باید روی آن ها نصب شود. بعد از دندان ها قالب‌گیری می‌شود و از قالب به عنوان مدلی برای ساختن بریج، پونتیک و تاج ها در لابراتوار استفاده می‌شود. ممکن است در این هنگام یک بریج موقتی برای محافظت از دندان های تراشیده شده کار گذاشته شود.

 

در مرحله بعد بریج چینی یا فلزی ساخته شده روی دندان ها آزمایش و اندازه می شود. ممکن است چند بار مراجعه برای اندازه کردن چهارچوب فلزی و سطح جونده لازم باشد. اگر بریج دندانی یک بریج ثابت باشد، گاهی ممکن است دندان پزشک ممکن است آن را به طور موقت بریج را برای یکی دو هفته در جای خود بچسباند تا مطمئن شود که اندازه درستی دارد. بعد از کسب اطمینان از اندازه درست بریج، آن را به‌طور دائمی می‌چسبانند.

 

بریج‌های دندانی می‌توانند برای ۵ تا ۱۵ سال و حتی بیشتر کار کنند. در صورت رعایت بهداشت دهان و معاینات منظم دندانپزشکی طول عمر یک بریج ثابت می تواند به بالای ۱۰ سال برسد.

 

گذاشتن بریج دندانی در واقع در نهایت غذاخوردن را راحت تر می کند. اما تا زمانی که به بریج عادت کنید، ممکن است لازم باشد غذاهای نرم که به قطعات کوچک تقسیم شده باشند، بخورید. گذاشتن بریج دندانی به خصوص در مورد دندان های جلویی حرف زدن فرد را واضح تر می کند.

 

برای حفظ بریج سالم و مستحکم نگه داشتن دندان های باقیمانده که بریج روی آن ها تکیه می کند، مهم است.

 

مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه ضدعفونی کننده به پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه که به از دست رفتن دندان منجر می‌شوند، کمک می کند.

 

جرم گیری منظم دندان ها نیز به تشخیص مشکلات دندانی در مراحل اولیه هنگامی که درمان نتیجه بهتری دارد، کمک خواهد کرد.

 

منبع: WebMD - hamshahrionline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------