نخاع، عامل اصلی راست یا چپ دست بودن انساندانشمندان مدت زمان طولانی است که با معمای چپ یا راست دست بودن افراد درگیر بوده اند،‌ معمایی که هنوز به خوبی درک نشده اما دست کم منشا آن به مغز انسان ربط داده شده‌ است.

 

کنترل حرکت دست و پاها,عامل راست یا چپ دست بودن

عوامل محیطی می توانند فعالیت ژن ها را در یک سمت از نخاع نسبت به سمت دیگر افزایش دهند

 

اکنون نتایج بررسی های جدید نشان می دهد تنها مغز در تعیین چپ یا راست دست بودن افراد تاثیر ندارد، و نخاع نیز نقش بسیار مهمی در این موضوع به عهده دارد. گروهی بین المللی از زیست روانشناسان از دانشگاه رور در بوخوم آلمان نشان داده اند که فعالیت های ژنتیکی در نخاع چنین نامتقارن است و می تواند به برتری دست چپ یا راست نوزاد منجر شود. به بیانی دیگر در صورتی که این نتایج درست باشند، روند برتری دست در انسان پیش از آنکه مغز تشکیل شود آغاز می شود.

 

تصاویر فراصوتی که در دهه ۱۹۸۰ ثبت شده‌اند نشان می دهند برتری دست در دوران جنین از هفته هشتم بارداری آغاز می شود و در هفته دهم به راحتی قابل تشخیص است. این تحقیق همچنین نشان داد جنین ها در هفته سیزدهم تمایل خود را در مکیدن انگشت دست راست یا چپ نشان می دهند. از آنجایی که حرکات دست و بازو در کنترل قشر حرکتی در مغز است، دانشمندان همواره به دنبال بروز ژنتیکی نامتقارن درون این قشر و دیگر بخش های مغز بوده اند تا بتوانند دلیل برتری دست را توضیح دهند.

 

اما در دوران جنین قشر حرکتی هنوز فعال نشده و یا به نخاع متصل نیست، به بیانی دیگر، زمانی که اولین نشانه های ترجیح دست در جنین ظهور می‌کند، نخاع هنوز اتصالی با مغز ایجاد نکرده است. همین موضوع باعث شد دانشمندان در نخاع به دنبال منشا این رویداد باشند. با بررسی بروز ژنتیکی در نخاع پنج جنین هشت تا ۱۲ هفته‌ای، محققان توانستند تفاوت هایی را میان ژن هایی که در راست یا چپ نخاع بروز یافته اند را در هفته هشتم ردیابی کنند. این تفاوت ها در بخش هایی از نخاع دیده می‌شد که کنترل حرکت دست ها و پاها را به عهده دارد.

 

محققان همچنین به بررسی عامل نامتقارنی فعالیت ژن در نخاع پرداخته و دریافتند عوامل محیطی بر این موضوع تاثیر بسزایی دارند. به بیانی دیگر فرا ژنتیک (عوامل خارجی یا محیطی که باعث روشن یا خاموش شدن ژن‌ها می‌شود) و عوامل محیطی می توانند فعالیت ژن ها را در یک سمت از نخاع نسبت به سمت دیگر افزایش دهند و در نتیجه جنین استفاده از یک دست را به دست دیگر ترجیح می دهد.

 

منبع: hamshahrionline.ir - sciencealert.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------