دانستنی های علمی قراندانستنی قران

رازهای عجیب قرآن

 

20 حقایق معتبر در مورد قرآن کریم + 9 حقایق علمی در قرآن کریم

در این مقاله از بیتوته با ، دانستنی های علمی قران، به شما مفاهیم علمی و دانش های مرتبط با قرآن را بیان می کند. این مقاله شامل بحث هایی درباره علوم قرآنی، مفاهیم علمی در قرآن و ارتباط آنها با دانش های مدرن است. با مطالعه این مقاله، با دانش های علمی موجود در قرآن آشنا خواهید شد.

قرآن کریم کتاب خداوند متعال است که توسط مسلمانان سراسر جهان تلاوت می شود. این کتاب مقدس اسلام است که حامل پیام رحمت، امید، بخشش و صلح برای همه بشریت است. به عبارت دیگر، قرآن مجید به طور خاص به انسان ها اختصاص دارد تا بتوانند زندگی خود را بر اساس آموزه های اسلامی پیش ببرند. آیات قرآن کریم به سوی ما هدایت می شود که قوه یگانه و یگانه الهی به ما رمز زندگی را آموزش می دهد.

 

«إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ. همانا ما این رسالت را نازل کردیم و همانا ما نگهبان آن خواهیم بود». - [سوره حجر آیه 9]

 

دانستنی های زیبای قرآنی :

در مورد قرآن کریم و نزول آن حقایق جالب بی شماری وجود دارد. اگر به دنبال افزایش دانش خود در مورد کتاب محبوب خدا هستید، در اینجا چند مورد معتبر برای یادگیری وجود دارد:

 

1- کلمه «قرآن»

معنای لغوی کلمه قرآن «آنچه خوانده می شود» است.

کلمه «قرآن» در خود کتاب خدا 70 بار تکرار شده است.

 

2- تعداد سوره های قرآن

مجموع آیات قرآن از نظر دانشمندان مختلف متفاوت است:

 

عبدالله بن عباس (رض): ۶۶۱۶ آیه

عقبه بن نافع (رض): 6217 آیه

شیبه بن عثمان (رض): 6214 آیه

علمای مصر: 6226 آیه

الزمحشری: 6666 آیه

اهل کوفه: 6236 آیه

 

3- جز / سوره ها / جزء در قرآن

قرآن مجموعاً 30 جزء/ سوره دارد. 

 

4- مجموع سوره ها در قرآن

در قرآن کریم 114 سوره وجود دارد که از سوره فاتحه شروع و به سوره ناس ختم می شود.

 

5- ركوع و سجود

مجموعاً 558 رکوع و 14 سجده در کتاب مقدس خداوند ذکر شده است.

 

6- طولانی ترین / کوتاه ترین سوره در قرآن

سوره بقره (سوره دوم) طولانی ترین سوره و سوره کوثر (108 سوره) کوتاه ترین سوره قرآن مجید است.

 

7- برچسب های مختلف برای سوره ها

از سوره فاتحه (سوره اول) «مادر قرآن» یا «مقدمه قرآن» نیز یاد شده است.

از سوره یس (سوره سی و ششم) به عنوان قلب قرآن یاد شده است.

از سوره الرحمن (سوره 55) به عنوان عروس قرآن یاد شده است.

 

درباره قران

آیا میدانید قرآنی

 

8- شمارش بسم الله

سوره توبه (سوره نهم) تنها سوره ای است که در قرآن با بسم الله شروع نشده است.

سوره نمل (سوره بیست و هفتم) تنها سوره ای است که در آیه 30 دو بار بسم الله آمده است.

 

9- سوره دو بار نازل شده

سوره فاتحه (سوره اول) تنها سوره ای است که در قرآن کریم دو بار نازل شده است.

 

10- بلندترین/کوتاه ترین آیه قرآن

آیه 282 سوره بقره بلندترین آیه قرآن کریم است.

آیه 64 سوره الرحمن (سوره 55) کوتاه ترین آیه قرآن کریم است.

 

11- حروف و کلمات عربی در قرآن

حروف عربی که حداکثر در قرآن به کار رفته عبارت است از: الف.

حرف عربی که کمترین بار در قرآن به کار رفته عبارت است از: «زاء» (ز).

طولانی ترین کلمه ای که در قرآن به کار رفته این است: «فَأَسْقَیْنَاکُمُوهُ». بخشی از آیه 22 سوره حجر (سوره پانزدهم) است.

 

12- پیامبران ذکر شده در قرآن

در مجموع 25 پیامبر در قرآن کریم در سوره های مختلف ذکر شده است.

حضرت موسی (ع) 136 بار در قرآن ذکر شده است که آن حضرت را به عنوان نامبرده ترین پیامبران در کتاب مقدس خدا معرفی کرده است.

 

13- تعداد سوره های نازل شده در مکه و مدینه

تعداد سوره های نازل شده در مکه 86 سوره است که به آنها سوره مکی می گویند.

تعداد سوره های نازل شده در مدینه 28 سوره است که به آنها سوره های مدنی می گویند.

 

14- قرآن وحی

قرآن کریم اولین بار در ماه رمضان نازل شد. تکمیل وحی کامل در مکه و مدینه بیش از 23 سال طول کشید.

 

15- غزوات در قرآن شرح داده شده است

در قرآن مجموعاً 12 غزوه بیان شده است. غزوه ها جنگ هایی هستند که پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) در آن شرکت داشت.

 

16- حیواناتی که در قرآن ذکر شده است

بزرگترین حیوانی که در قرآن از آن نام برده شده «فیل» است.

كوچكترين حيوانی كه در قرآن از آن نام برده شده «پشه» است.

 

17- تنها ماه ذکر شده در قرآن

ماه رمضان تنها ماهی است که در قرآن در آیه 185 سوره بقره آمده است.

 

18- بهترین نوشیدنی که در قرآن ذکر شده است

«شیر» بهترین نوشیدنی از نظر قرآن است که در آیه 66 سوره نهال (سوره شانزدهم) ذکر شده است.

 

19- مونث ذکر شده در قرآن

مریم (س) تنها نام زنانه است که در قرآن در آیه 87 سوره بقره آمده است.

 

20- صحابی ذکر شده در قرآن

زید بن حارثه رضی الله عنه تنها صحابی است که در آیه 37 سوره احزاب در قرآن آمده است.

 

به راستی دانشی که در قرآن کریم می یابیم غیر قابل انکار است. حتی حقایق نازل شده در کتاب مقدس خداوند بارها و بارها از نظر علمی ثابت شده است و هیچ کس نمی تواند حکمت الهی نهفته در پشت آیات قرآن را رد کند.

 

دانستنی های قرانی برای نوجوانان

دانستنی های علمی قران

 

9 حقیقت علمی در قرآن که شما را شگفت زده خواهد کرد :

اعتقاد بر این است که قرآن کریم برای اولین بار در سال 609 میلادی بر پیامبر نازل شده است. علیرغم ظهور آن در دورانی که علم ارزش چندانی نداشت، می توان چندین حقایق علمی را در قرآن، کتاب مقدس مسلمانان یافت. محتویات قرآن توسط فرشته جبرئیل در طول 23 سال بر حضرت محمد (ص) نازل شد. به گفته راهنمایان معنوی، یاران پیامبر بعدها به عنوان کاتب عمل کردند و این سخنان را ثبت کردند. این کتاب مقدس، متن اصلی دین اسلام و منبع هدایت بشر است.

 

اعجاز علم در قرآن

اعجاز قرآن لایه لایه و پیچیده است. کتاب مقدس در مورد برخی از مشهورترین معجزات علم حتی قبل از کشف آنها دانش می دهد. این کتاب مقدس اطلاعاتی در مورد نظریه نسبیت، تئوری انفجار بزرگ، ژنتیک، سیاهچاله ها و موارد دیگر می دهد. بدیهی است که قرآن و علم از یکدیگر بیگانه نیستند. در واقع اکتشافات علمی قرآن در قالب سوره بیان شده است. با این حال، باور برخی از سوره ها آسان نبود تا اینکه علم آنقدر پیشرفت کرد که وجود چنین پدیده هایی را اثبات کند. امروزه به جرات می توان گفت که پدیده های پیچیده به سادگی در قرآن ذکر شده است و علم تنها دلیلی بر اطلاعات کتاب است.

 

حقایق علمی مدرن در قرآن

ذکر برخی از جستارهای علمی در قرآن کریم که در 14 قرن پیش شناخته شده نبود، واقعاً قابل توجه است. این وبلاگ مجموعه ای از نه حقیقت علمی در قرآن را ارائه می دهد.

 

1. نظریه انفجار بزرگ در قرآن

نظریه پیدایش جهان یکی از قابل توجه ترین مطالب علمی است که در قرآن آمده است. تا 100 سال پیش اعتقاد بر این بود که جهان خالقی ندارد و همیشه وجود داشته است. اما آلبرت انیشتین، در طول مطالعه معادلات میدانی خود، با ارائه این نظریه که جهان یک نیروی در حال انبساط است که مانند یک بالن در حال رشد است، این باور را به چالش کشید. بعدها، یک ریاضیدان و کشیش بلژیکی پیشنهاد کردند که این گسترش باید از یک نقطه اولیه و متراکم آغاز شده باشد.

 

کتاب مقدس قرآن که قرن ها قبل از کشف نظریه انفجار بزرگ به وجود آمد این ایده را به تفصیل شرح می دهد. در این متن آمده است: «آیا کافران نمی بینند که آسمان ها و زمین، توده ای سربسته (رتقان) بودند، سپس آن ها را باز کردیم؟ (قرآن 21:31). کلمه رتقان به کار رفته در متن به تاریکی و توده بسته اشاره دارد. این دقیقاً همان چیزی است که جهان باید قبل از وقوع انفجار بزرگ باشد.

 

2. نظریه انقباض بزرگ (Big Crunch) در قرآن

نظریه انقباض بزرگ (Big Crunch) که پیش بینی می کند چگونه جهان به پایان می رسد، موضوع علمی دیگری است که قرآن به تفصیل می پردازد. ایده مبتنی بر نظریه نسبیت عام انیشتین در مورد چگونگی نابودی جهانی که با انفجار بزرگ آغاز شده است به عنوان پیامد آن صحبت می کند. این یک سناریوی فرضی است که به جزئیات سرنوشت جهان می پردازد و توضیح می دهد که انبساط در نهایت در مقطعی از زمان معکوس می شود و کیهان فرو می ریزد.

 

قرآن کریم در آیه ی 104 سوره انبیاء به این واقعه اشاره می کند که می فرماید: «در آن روز که آسمان را چون طوماری در هم می پیچیم، (سپس) همان گونه که آفرینش را آغاز کردیم، آن را بازمی گردانیم؛ این وعده ای است بر ما، و قطعاً آن را انجام خواهیم داد.». توصیف ارائه شده در کتاب مقدس اسلامی شبیه سناریویی است که توسط چندین فیزیکدان در سراسر جهان تأیید شده است.

 

3. برخورد دو اقیانوس (Oceanic Division) ذکر می کند

به ملاقات دو اقیانوس به هم پیوستگی می گویند. هنگامی که دو دریا به هم می رسند، آب آنها ویژگی های فردی مانند دما، رنگ و چگالی را حفظ می کند. در یک نقطه به هم ریختگی، می توان دو توده آبی متفاوت را دید که در کنار هم حرکت می کنند. اگرچه این کشف اخیراً است، اما قرآن کریم در آیه 19-20 سوره الرحمن خود، خوانندگان را از این پدیده آگاه کرده است. این حقیقت علمی در قرآن آمده است: «او دو دریا را رها کرد، ملاقات [در کنار یکدیگر] در میان آنها مانعی است [پس] هیچ یک از آنها تجاوز نمی کند».

 

4. جنین شناسی در قرآن

جنین شناسی شاخه ای از زیست شناسی است که به مطالعه لقاح و رشد جنین می پردازد. متن دینی مرکزی در یک نقطه از جنین شناسی صحبت می کند و یک واقعیت علمی قابل توجه در قرآن را بیان می کند. می گوید: ما انسان را از عصاره گل آفریدیم. سپس او را به صورت قطره ای در محل استقرار محکم قرار دادیم. سپس قطره را علقه (لخته خون) قرار دادیم، سپس علقه را مضغه ساختیم...» (آیه 12-14 سوره المؤمنون).

 

در اینجا کلمه «علقه» را می توان به صورت زالو، لخته خون یا چیزی معلق در هوا تعریف کرد. طبق علم، جنین مواد مغذی و اکسیژن را از مادر دریافت می کند. از این نظر بی شباهت به زالو نیست که خون می مکد. همچنین در مراحل اولیه، جنین ثابت می ماند و خون جریان نمی یابد که آن را شبیه لخته خون می کند. در نهایت، در رحم، نوزاد از دیواره رحم توسط جفت آویزان شده و به حالت آویزان دراز می کشد.

 

دانستنی های قرآنی برای کودکان

علم جنین شناسی در قرآن آورده شده است

 

5. آهن در شهاب سنگ ها

به گفته ME Walrath، آهن عنصری نیست که به طور طبیعی در زمین وجود داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که یک میلیارد سال پیش، یک شهاب سنگ به زمین برخورد کرده است. این شهاب سنگ روی خود آهن داشت و هنگامی که پس از تماس با سیاره ما منفجر شد، زمین آهن گرفت. این حقیقت علمی در قرآن آمده است: «ما آهن را با نیروی عظیم ذاتی و فواید بسیار آن برای بشر نازل کردیم».

 

6. تشکیل ابرها

برخلاف امروز که کودکان در دبستان در مورد تشکیل ابرها می خواندند، در سال 609 پس از میلاد، چنین نبود. اما، قرآن هنوز هم به درستی روند تشکیل ابرها را توصیف می کند. در این کتاب آمده است: «آیا ندیدی که چگونه خداوند ابرها را به آرامی به حرکت در می آورد، سپس آنها را به هم می پیوندد، سپس آن ها را پشته ای می سازد و می بینی که باران از آن بیرون می آید؟»

 

این یک توصیف دقیق از آنچه در واقع اتفاق می افتد است. در واقع، ابرهای کوچک توسط باد رانده می شوند (به آرامی حرکت می کنند)، و ابرهایی که در نزدیکی یکدیگر هستند با هم ترکیب می شوند. در این مرحله، یک جریان صعودی عمودی اتفاق می افتد و قسمت بالایی ابر در آسمان منبسط می شود. در نتیجه قسمت های مختلف ابر تا نقاط واگرا بالا می آیند و به نظر می رسد که ابرهای زیادی روی هم انباشته شده اند (انباشته شدن). ذکر این حقیقت علمی در قرآن زودتر از زمان است، زیرا این مطالعه تنها در دو قرن گذشته صورت گرفته است.

 

7. گیرنده های درد در قرآن

برای مدت طولانی اعتقاد بر این بود که احساس و درد ناشی از مغز است. اما، یک مطالعه علمی اخیراً نشان داده است که پوست ما دارای گیرنده های درد است که به دلیل آن احساس درد و عذاب می کنیم. با کمال تعجب، متن مقدس قرآن از مدتها قبل به این اتفاق اشاره کرده است. می فرماید: «کسانی را که آیات ما را تکذیب کردند به آتش (جهنم) می فرستیم. وقتی پوستشان سوخت، پوست های جدیدی را جایگزین می کنیم تا همچنان درد را احساس کنند.» این قسمت به وضوح نشان می دهد که ما به دلیل پوست خود احساس درد می کنیم.

 

8. امواج داخلی در اقیانوس

اقیانوس شناسان در حین مطالعه بدنه های آبی دریافتند که باور امواج فقط در سطح اقیانوس نادرست است. در واقع، امواج درونی در زیر سطح آب وجود دارند و زمانی ایجاد می شوند که قسمت پایینی جسم اقیانوسی با مانعی روبرو شود. این مانع در بدنه آبی اختلال ایجاد می کند و منجر به نوسان می شود.

 

متن اصلی دینی اسلام که به تفصیل رازها و حقایق متعددی درباره اعماق اقیانوس ها می پردازد نیز از این پدیده صحبت می کند. یکی از نه حقیقت علمی قرآن در مورد امواج درونی اقیانوس صحبت می کند و می گوید: «آن را امواجی می پوشانند که بر فراز آن امواج و بالای آن ابرها قرار دارد».

 

9. لوب پیشانی

در قرآن داستان مردی به نام ابوجهل، پیشوای ستمگر آمده است. خداوند برای هشدار دادن به او فرمود: «نه! اگر دست برندارد، پیشانی او را می گیریم، پیشانی دروغگو و گناهکارش را.» اکنون به اعتقاد پیروان اسلام معنای عمیق تری در پس این گفته نهفته است.

 

تحقیقات مدرن در آناتومی نشان می دهد که ناحیه پیشانی مغز انسان با برنامه ریزی، پرخاشگری و انگیزه سر و کار دارد. بنابراین، این بخشی از مغز ماست که مسئول دروغگویی است. مسلمانان بر این باورند که ذکر پیشانی خاص و عمدی است و یکی دیگر از حقایق علمی بیان شده در قرآن است.

 

سخن پایانی :

نکته قابل توجه این است که متن مقدس قرآن که قرن ها پیش نوشته شده است، اشاره ای به اکتشافات متعددی پیش از زمان خود دارد. بسیاری از حقایق علمی در قرآن ذکر شده است که پیامبر اسلام (ص) که در قرن هفتم هجری به دنیا آمد و خواندن و نوشتن نمی دانست نمی توانست بداند. این در واقع دلیلی بر الهی بودن متن اصلی اسلام است.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------