فلزیاب چیست و چه کاربردی دارد؟فلزیاب چیست, کاربردهای فلزیاب چیست, انواع فلزیاب

دستگاه فلزیاب

 

در مورد دستگاه فلزیاب چه میدانید؟ 

فلزیاب دستگاهی است که به وسیله ی آن شی های فلزی را درون زمین، دیوار و ... به کار می رود. دستگاه های فلزیاب، انواع مختلفی دارند، که هر کدام کاربرد خاصی دارد. در ادامه به آن ها می پردازیم.

فلزیاب چیست ؟

فلزیاب وسیله ای است که برای پیدا کردن اجسام فلزی مخفی یا گم شده درون زمین، دیوار یا اجسام دیگر به کار گرفته می شود.

 

دستگاه فلزیاب ها میدان مغناطیسی را در اطراف دیسک جستجوگر خود ایجاد می کنند. زمانی که جسم فلزی در محدوده میدان مغناطیسی قرار بگیرد شدت میدان مغناطیسی تغییر کرده و دستگاه فلزیاب با این تغییرات متوجه وجود فلز در اطراف دیسک خود خواهد شد و آن را آشکار و اطلاع می دهد. هر چقدر شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه بیشتر باشند عمق کشف فلز بیشتر خواهد بود. عمق کاوش توسط فلزیاب با توجه به اندازه، شکل و جنس فلز تغییر می کند کمتر یا بیشتر می شود.

 

فلزیاب گنجیاب طلای قدیمی برای فلزیاب تفکیک دار یا برای فلزیاب فرق طلای قدیمی با فلز جدید وجود ندارد و همان فلزیاب تفکیک دار که می تواند یک فلز جدید را تفکیک نماید می تواند یک فلز قدیمی، طلا قدیمی، گنج، عتیقه، دفینه یا خزانه را نیز تفکیک نماید، یا یک فلزیاب تصویری راداری یا فلزیاب راداری تصویری یا فلزیاب راداری باید بتواند هم فلز جدید و هم فلز قدیمی یا طلای قدیمی را تفکیک نموده و تشخیص دهد یا در اصل فلزیابی که می تواند فلز جدید یا طلای جدید را تفکیک نماید، حتماً می تواند آن فلزیاب، فلز قدیمی یا طلای قدیمی را نیز تشخیص داده و تفکیک نماید و تفکیک برای یک فلز جدید با فلز قدیمی یکسان است.

 

پس اگر یک فروشنده فلزیاب یا طلایاب یا گنج یاب ابراز نمود که آن فلزیاب فقط گنج یاب است و فلز قدیمی یا گنج یا طلا قدیمی را پیدا می نماید باور ننمایید زیرا خارج از اصول فیزیک و علوم رادار و الکترونیک و فرکانس و جریان و انرژی می باشد و واقعیت ندارد و این مطالب که فلزیاب گنج یاب است و فقط فلز قدیمی یا طلا قدیمی یا گنج را تشخیص می دهد باور پذیر نیست.

 

فلزیاب ها چگونه کار می کنند ؟

ردیاب های فلزی با انتقال یک میدان الکترومغناطیسی از سیم پیچ جستجو به زمین کار می کنند. هر یک از اشیا metal فلزی (اهداف) درون میدان الکترومغناطیسی انرژی گرفته و یک میدان الکترومغناطیسی را از طریق خود دوباره انتقال می دهد. سیم پیچ جستجوی آشکارساز، قسمت انتقال یافته را دریافت می کند و با تولید یک پاسخ هدف، کاربر را هشدار می دهد. آشکارسازهای فلزی مینلب قادر به تفکیک بین انواع مختلف هدف هستند و می توان آنها را برای نادیده گرفتن اهداف ناخواسته تنظیم کرد.

 

اجزای فلزیاب :

1. جعبه کنترل

جعبه کنترل شامل لوازم الکترونیکی ردیاب است. اینجاست که سیگنال انتقال تولید می شود و سیگنال دریافتی پردازش می شود و به یک پاسخ هدف تبدیل می شود.

 

2. سیم پیچ جستجو

سیم پیچ جستجوی ردیاب، میدان الکترومغناطیسی را به داخل زمین منتقل می کند و میدان الکترومغناطیسی برگشتی را از یک هدف دریافت می کند.

 

3. انتقال میدان الکترومغناطیسی (فقط نمایش بصری - آبی)

میدان الکترومغناطیسی منتقل کننده انرژی را هدف قرار می دهد تا بتواند آنها را شناسایی کند.

 

4. هدف قرار دهید

هدف هر شی فلزی است که توسط فلزیاب قابل تشخیص باشد. در این مثال، هدف شناسایی شده گنج است، که یک هدف خوب (پذیرفته شده) است.

 

5. هدف ناخواسته

اهداف ناخواسته معمولاً آهنی هستند (مانند یک ناخن جذب می شوند)، مانند ناخن، اما همچنین می توانند غیر آهنی باشند، مانند سر بطری ها. اگر قرار باشد فلزیاب اهداف ناخواسته را رد کند، برای این اهداف پاسخ هدف ایجاد نمی شود.

 

6. دریافت میدان الکترومغناطیسی (فقط نمایش بصری - زرد)

میدان الکترومغناطیسی دریافتی از اهداف انرژی گرفته شده و توسط سیم پیچ جستجو دریافت می شود.

 

7. پاسخ هدف (فقط نمایش بصری - سبز)

با تشخیص هدف خوب (پذیرفته شده)، فلزیاب پاسخی شنیداری مانند بوق یا تغییر در لحن ایجاد می کند. بسیاری از آشکارسازهای Minelab همچنین یک نمایش بصری از اطلاعات هدف مانند شماره شناسه یا نمایش 2 بعدی را ارائه می دهند.

 

همه چیز درباره ی فلزیاب, انواع کاربردهای فلزیاب, آیا می دانید فلزیاب چیست

میزان فرکانس های فلزیاب

 

مفاهیم تشخیص کلید

فرکانس

فرکانس فلزیاب یکی از اصلی ترین مشخصه هایی است که تعیین می کند اهداف به خوبی تشخیص داده شوند. به طور کلی، یک ردیاب فرکانس منفرد که با فرکانس بالا منتقل می شود نسبت به اهداف کوچک حساس تر خواهد بود و ردیاب تک فرکانسی که با فرکانس های پایین منتقل می شود، عمق بیشتری روی اهداف بزرگ خواهد داشت. فناوری های تک فرکانسی ماینلب VLF و VFLEX هستند.

 

BBS ، FBS ، MPS و فناوری های جدید انقلابی Multi-IQ ماینلب پیشرو در جهان چندین فرکانس را به طور همزمان انتقال می دهند و بنابراین به اهداف بزرگ کوچک و عمیق همزمان حساس هستند.

 

Ground Balance

Ground Balance یک تنظیم متغیر است که عمق تشخیص را در زمین های معدنی افزایش می دهد. این زمین ممکن است دارای نمک باشد، مانند شن و ماسه ساحل مرطوب یا ذرات ریز آهن، مانند زمین قرمز. این مواد معدنی به همان طریق که هدف انجام می دهد به میدان انتقال یک آشکارساز پاسخ می دهند. با توجه به جرم بسیار زیاد زمین نسبت به هدف دفن شده، اثر کانی سازی می تواند اهداف کوچک را به راحتی پوشانده باشد. برای اصلاح این تنظیمات Ground Balance سیگنال های زمینی را از بین می برد، بنابراین شما به وضوح سیگنال های هدف را می شنوید و با سر و صدای زمین حواس شما را پرت نمی کند.

 

سه نوع اصلی تعادل زمین وجود دارد:

1. تراز دستی زمین - دستی تنظیمات تعادل زمین را تنظیم کنید، بنابراین حداقل میزان سیگنال زمین شنیده می شود.

 

2. تعادل خودکار زمین - آشکارساز به طور خودکار بهترین تنظیمات تعادل زمین را تعیین می کند. این سریع، ساده و دقیق تر از توازن زمینی است که به صورت دستی تنظیم شده است.

 

3. ردیابی تعادل زمین  - آشکارساز به طور مداوم هنگام تشخیص، تنظیمات تعادل زمین را تنظیم می کند. این اطمینان می دهد که تنظیمات Ground Balance همیشه درست است.

 

ردیاب های میناب از فناوری های پیشرفته انحصاری برای قابلیت های برتر متعادل سازی زمین استفاده می کنند که با هیچ ردیاب دیگری قابل مطابقت نیست.

 

تبعیض

تبعیض توانایی ردیاب فلز در شناسایی اهداف دفن شده بر اساس خاصیت رسانایی و یا آهنی آنها است. با شناسایی دقیق یک هدف دفن شده می توانید تصمیم بگیرید که آن را حفر کنید یا آن را به عنوان یک ناخواسته در نظر بگیرید و به جستجو ادامه دهید. ردیاب های میناب اعداد شناسایی هدف (Target ID) و / یا Target Tones را برای نشان دادن نوع هدفی که شناسایی شده تولید می کنند.

 

چهار نوع اصلی تبعیض در آشکارسازهای مینلب وجود دارد:

1. تبعیض متغییر - ساده ترین نوع تبعیض که برای تنظیم سطح تبعیض از دکمه کنترل استفاده می کند.

 

2. ماسک آهن / رد آهن - بیشتر با ردیاب های جستجوگر طلا برای نادیده گرفتن آشغال آهن استفاده می شود.

 

3. تبعیض ناچ - اجازه می دهد تا انواع خاصی از هدف پذیرفته یا رد شود.

 

4. Smartfind - پیشرفته ترین شکل تبعیض. شناسه های هدف بر اساس ویژگی های آهنی و رسانایی بر روی نمایشگر دو بعدی (2 بعدی) ترسیم می شوند. بخش های جداگانه یا مناطق بزرگتر از صفحه را می توان سایه انداز کرد تا اهداف ناخواسته را رد کند. 

 

بهترین مدل فلزیاب, ویژگی های انواع فلزیاب, خصوصیات انواع فلزیاب

نمونه ای از فلزیاب ها

 

عوامل عمق تشخیص

متداول ترین سوال در مورد فلزیاب ها "عمق آنها چقدر است؟"

 

پاسخ ساده "عمق قطر سیم پیچ" است. بنابراین ردیاب های دارای سیم پیچ بزرگتر، عمیق تر را تشخیص می دهند.

 

با این حال، عمق تشخیص نیز به فناوری ردیاب و بسیاری از عوامل محیطی بستگی دارد. پاسخ پیچیده تر معمولاً با "این بستگی دارد ..." شروع می شود عمقی که فلزیاب می تواند هدف را تشخیص دهد به عوامل مختلفی بستگی دارد :

 

اندازه هدف

اهداف بزرگتر می توانند عمیق تر از اهداف کوچک شناسایی شوند.

 

شکل هدف

اشکال دایره ای مانند سکه ها و حلقه ها را می توان عمیق تر از اشکال نازک بلند مانند میخ ها تشخیص داد.

 

جهت گیری هدف

یک سکه افقی (به عنوان مثال تخت خوابیده) عمیق تر از یک سکه عمودی قابل تشخیص است (به عنوان مثال در لبه).

 

ماده مورد نظر

فلزات رسانای بالا (به عنوان مثال نقره) عمیق تر از فلزات رسانای کم (به عنوان مثال سرب یا طلا) قابل تشخیص هستند.

 

ضریب هوشی چندگانه: همه فلزات، همه خاک ها، در تمام مدت زمان

 

معرفی ضریب هوشی چندگانه

Multi-IQ آخرین نوآوری مهم فناوری Minelab است و می توان آن را ترکیبی از مزایای عملکرد هر دو FBS و VFLEX در تلفیق جدید فناوری ها دانست. این فقط یک کار مجدد از VLF تک فرکانسی نیست، و نه فقط نام دیگری برای تکرار BBS / FBS است.

 

Multi-IQ به  مراتب بهتر از هر ردیاب تک فرکانسی می تواند به  دقت  بالایی از ID ID در عمق دست یابد، از جمله ردیاب های تک فرکانس قابل تعویض که ادعا می کنند چند فرکانس هستند. وقتی ماینلب از اصطلاح "چند فرکانس" استفاده می کند، منظور ما "همزمان" است - یعنی بیش از یک فرکانس به طور همزمان انتقال، دریافت و پردازش می شود. این در حالی که صدای زمین (به ویژه در آب شور) را به حداقل می رساند، حداکثر حساسیت هدف را در تمام انواع و اندازه های هدف امکان پذیر می کند. در حال حاضر فقط تعداد کمی آشکارساز از Minelab و سایر تولیدکنندگان وجود دارد که می تواند به عنوان چند فرکانس واقعی طبقه بندی شود، همه مزایا و معایب خاص خود را دارند. 

 

چند ضریب هوشی چگونه با BBS / FBS مقایسه می شود؟

Multi-IQ از گروه متفاوتی از فرکانس های اساسی نسبت به BBS / FBS برای تولید یک سیگنال انتقال چند فرکانس باند گسترده استفاده می کند که نسبت به اهداف با فرکانس بالا حساسیت کمی دارد و نسبت به اهداف با فرکانس پایین حساسیت کمی دارد. Multi-IQ از جدیدترین پردازنده های پرسرعت و تکنیک های پیشرفته فیلتر دیجیتال برای سرعت بازیابی بسیار سریعتر از فناوری های BBS / FBS استفاده می کند. چند ضریب هوشی تقریباً با شرایط آب شور و ساحل و همچنین BBS / FBS کنار می آید، با این وجود BBS / FBS هنوز هم در یافتن سکه های نقره رسانای بالا در هر شرایطی یک مزیت دارد.

 

با استفاده از ضریب هوشی چندگانه، ما می توانیم دقت شناسایی هدف بیشتر و افزایش عملکرد تشخیص، به ویژه در مناطق "دشوار" را بدست آوریم. در زمین "خفیف"، یک فرکانس ممکن است به اندازه کافی عمل کند، اما عمق و شناسه پایدار توسط سر و صدای زمین محدود می شود. در حالی که چند فرکانس همزمان چند ضریب هوشی با یک سیگنال هدف بسیار پایدار به حداکثر عمق می رسد. در زمین "قوی"، یک فرکانس قادر به تفکیک سیگنال هدف نیست، و نتایج کمتری به دست می آورد. در حالی که چند ضریب هوشی با از دست دادن حداقل مقدار دقت هدف، همچنان در عمق تشخیص می یابد، همانطور که در این نمودار نشان داده شده است.

 

بهترین مدل فلزیاب, ویژگی های انواع فلزیاب, خصوصیات انواع فلزیاب

نمودارهای ضریب هوشی فلزیاب

 

"چند فرکانس همزمان؟"  ممکن است از خود بپرسید که آیا این یک پارامتر مهم است؟ ماینلب در سال های اخیر تحقیقات دقیق در این باره انجام داده است. همانطور که می توانید در یک نقشه با رنگ های مختلف رنگ آمیزی کنید، حداقل تعداد تمایز بین کشورهای مجاور فقط چهار عدد است. مشابه مشکل نقشه، شاید حداکثر تعداد فرکانس مورد نیاز برای دستیابی به نتیجه مطلوب نباشد، بلکه حداقل تعداد جالب توجه تر باشد. وقتی صحبت از فرکانس ها در یک ردیاب می شود، چگونگی ترکیب فرکانس ها و پردازش آنها برای دستیابی به نتایج بهتر، اکنون مهمتر از چند فرکانس است.

 

آیا می دانید فلزیاب چیست, درباره ی انواع فلزیاب, فلزیاب های مدرن

نمودار فرکانس های فلزیاب

 

محدوده فرکانس چند ضریب هوشی نشان داده شده در نمودار thish در هر دو سری EQUINOX و آشکارسازهای سری VANQUISH ، در همه مدل ها اعمال می شود. هیچ ارتباط مستقیمی بین فرکانسهای منفرد منفرد نشان داده شده در نمودار و فرکانسهای استفاده شده در Multi-IQ وجود ندارد.

 

نمودار فوق محدوده حساسیت آشکارسازهای تک فرکانسی را در مقایسه با حساسیت طیف کامل ارائه شده توسط Multi-IQ نشان می دهد. در حالی که یک آشکارساز با سرعت 5 کیلوهرتز به هادی های بالا مانند اهداف بزرگ نقره حساس خواهد بود ، همان آشکارساز به ویژه به ناگت های طلای کوچک (رساناهای کم) پاسخ نمی دهد. برعکس ، یک ردیاب با سرعت 40 کیلوهرتز حساسیت زیادی برای طلای کوچک دارد و نسبت به نقره بزرگ حساسیت بسیار کمتری دارد. ضریب هوشی چندگانه بسیار حساس به همه اهداف در محدوده فرکانس است.

 

انواع فلزیاب, همه چیز درباره ی فلزیاب, انواع کاربردهای فلزیاب

انواع فلزیاب

 

آشنایی با انواع فلزیاب

فلزیاب های تفریحی (VLF) :

این دسته فلزیاب ها که اغلب کوچک و بسیار سبک می باشند. دیسک استاندارد آن ها حدود ۲۵ سانتیمتر می باشد و عمق کاوش فلز آنها معمولاً یک متر و کمتر از یک متر می باشد. می توانند یک شی‌ء فلزی یک در یک متر را در عمق حدودی یک متری زمین پیدا کند. فلزیاب های تفریحی برای پیدا کردن فلزات در سطح خاک طراحی شده اند. فلزیاب های تفریحی دارای صفحه نمایشگر دیجیتالی و پیشرفته می باشند قدرت تفکیکی کم و بیش برابر با 80٪ دارند. به این منظور که می توانند فلزات آهنی را از فلزات غیر آهنی با دقت 80 درصد جدا کنند. قدرت تفکیک کم آن ها برای اشیای فلزی که به سطح زمین بسیار نزدیک هستند مناسب می باشند.

 

فلزیاب های پیشرفته ای (PI) :

فلزیاب های پیشرفته، نسبت به دیگر فلزیاب ها  قدرت بسیار بیشتری دارند. فلزیاب های پیشرفته دارای وزن نسبتاً سنگینی هستند چون در آنها به ولت مصرف مضاعف برق از باتری های اسیدی مشابه موتورسیکلت (باتری های سنگین) استفاده می شود؛ و معمولاً خود فلزیاب یا باتری آنها یا هر دوی آنها به کمر بسته می شود. فلزیاب های پیشرفته قدرت تفکیک زیادی ندارند و نمی توانند فلزهای آهنی را از غیر فلزی جدا کنند و هر فلز یا آلیاژی را ببینند اطلاع می دهند. فلزیاب های پیشرفته ساده هستند و مانیتور ندارند.

 

فلزیاب های صنعتی:

از فلزیاب های صنعتی در صنعت های مختلف مانند فرش ماشینی - چوب بری، صنایع بسته بندی و کارخانه ها استفاده می شود.

 

فلزیاب های با امکان فرستنده و گیرنده (TR) :

فلزیاب های فرستنده – گیرنده از یک عدد دیسک فرستنده در جلو و یک دیسک گیرنده در انتها دستگاه که معمولاً به شکل مربع می باشند تشکیل شده اند. فلزیاب های فرستنده / گیرنده قدرت تفکیک ندارند و فقط برای پیدا کردن فلزات بزرگ مثل لوله آب و رگه های بزرگ فلزی مورد استفاده قرار می گیرند، گاهی به آن انبوه یاب گفته می شود. به دلیل دشوار بودن تنظیمات فلزیاب، کار کردن با این فلزیاب ها سخت است. از دیگر معایب دستگاه تی آر سخت بودن کار با دستگاه، گم کردن هدف و ضعف در تعیین محل دقیق فلز، اشتباهات زیاد می باشد که به همین خاطر خرید عمومی زیادی ندارند.

 

فلزیاب های فرکانسی یا طلایاب :

فلزیاب و طلا یاب با فرکانس پایین که از نوع فلز یاب فرکانس القایی یا فلزیاب جذبی با تنظیمات تفکیکی و تشخیصی و سطح و حجم ترشهولد یا تارگت ایکس می باشند. توان بالای در تشخیص و تفکیک فلزات و اهداف مانند طلا و ... را به صورت مجزا از یکدیگر داشته و در هر نوع محیطی که خاک بد، زمین بد یا زمین آلوده باشد به راحتی می تواند اهداف را تفکیک کند و تشخیص دهد و اپراتور یا کاربر فلزیاب باید با این نوع فلزیاب تمرین کرده زیرا با تمرین، تجربه بدست می آورد و با مهارت خود می تواند این نوع فلزیاب فرکانس پایین را در هر نوع محیط کار متناسب تنظیم کند تا عامل کشف طلا یا هدف واقعی شود.

 

فلزیاب ها در تفکیک و شرایط تشخیص فلزات از جمله طلا، نقره، مس، آهن، روی، نیکل، کروم، برنز، آلومینیوم، برنج، قلع و آلیاژ فلزات به نسبت نوع مدار خود می تواند تنظیمات تفکیک را دارا باشد و تشخیص فلز آهنی یا فلز بی ارزش از فلز غیر آهنی یا فلز با ارزش در اصل تشخیص تفاوت بین فلزات به نسبت تفکیک می باشد.

 

فلزیاب های مغناطیسی :

شرایط متعلق به فلزیاب مغناطیسی و فلزیاب ولتاژ القائی مانند فلزیاب پالسی (PI)، فلزیاب (VLF)، فلزیاب (BFO)، فلزیاب تی آر (TR) و دستگاه های مغناطیس سنج از نوع مگنومتر یا مگنت و تسلا می باشد که عملکرد این دسته فلزیاب ها عمل تشخیص تفاوت فاز ایجاد شده از تغییرات مربوط به شرایط میدان مغناطیس در سر جستجو گر یا کوئل، لوپ و سنسور مغناطیسی می باشد و هر نوع تغییر مغناطیسی از مواد معدنی یا منابع یا تغییرات لایه های زمین در صحنه کار می تواند مانند فلز مورد نظر یا طلا ایجاد واکنش یا پاسخ در این سیستم ها ایجاد نماید و تنظیمات تشخیص فلزات در فلزیاب مغناطیسی به صورت همه فلزات و تفکیک (DISCRIMINATION) یا (DISC) می باشد.

 

فلزیاب حرارتی راداری زمینی :

سیستم حرارتی راداری زمینی از منابع زیر دست یا پائین دست رادار زمینی دستی می باشد. این دسته سیستم ها از نظر عملکرد دارای قدرت بالایی می باشد و با تعیین عدد (VDI) و ابعاد هدف ترشهولد (THRESHOLD) می تواند واکنش دقیقی را برای تشخیص هدف، طلا یا انواع فلزات با رنگ مربوط را داشته باشد، اما برای عملیات نیازمند تجربه بالا اپراتور است.

 

تخصص در زمینه عملیات با این سیستم های حرارتی راداری به تشخیص نوع رنگ، اعداد، تصاویر، لکه رنگ، صدا و حرکت آنتن نیز بستگی دارد که تشخیص آن به نوع مهارت اپراتور فلزیاب بستگی دارد. سیستم فلزیاب حرارتی راداری یا رادار زمینی دستی حرارتی با نرم افزارهای گوناگون عمل می نماید که مخصوص خود این سیستم ها می باشد.

 

فلزیاب حرارتی راداری یا رادار زمینی دستی حرارتی توانائی کاوش اهداف را با رنگ و اعداد (VDI) متعلق به همان هدف یا طلا را دارا می باشد و با هر دو نرم افزار برنامه لکه رنگ سه رنگ و نرم افزار تفکیک رنگ (COLOR PRO) عمل می نماید.

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------