برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است؟3 دلیل منطقی که ثابت می کنند برای موفقیت تلاش کردن مهم تر از استعداد است

همه ما در جوامعی زندگی می کنیم که در صورت موفق بودن به سرعت برچسب «آدم با استعداد» به آدم می زنند. در این جوامع افراد موفق عموما به عنوان کسانی شناخته می شوند که توانایی ها و استعدادهای فوق العاده ای دارند و به همین دلیل از سایر افراد متمایز می شوند. برای مثال یک بازیگر یا تاجر موفق حتما «استعدادش» را داشته است. شما چه فکر می کنید؟ آیا به نظر شما استعداد مهم تر است یا تلاش و سخت کار کردن؟ در این مقاله سه دلیل منطقی که ثابت می کنند برای موفق شدن تلاش کردن مهم تر از استعداد است را برای شما شرح می دهیم.

 

حقیقتی در مورد تلاش کردن

علیرغم تبلیغات رسانه ها که «استعداد» را دلیل اصلی موفقیت افراد موفق در جوامع مختلف می دانند اما ظاهرا وقت آن رسیده تا به این باور برسیم که تلاش و سخت کار کردن برای موفقیت مهم تر و موثرتر از استعداد است. در واقع نمونه های بسیاری از آدم های موفق در جوامع مختلف و در پیشه های متفاوت وجود دارند که علیرغم دریافت برچسب بی استعدادی در شروع یک کار، با تلاش و کار سخت توانسته اند به افرادی موفق و مشهور تبدیل شوند. مثال واضح می خواهید؟ «توماس ادیسون» مخترع برق که بارها به خاطر انگ بی استعدادی از جانب معلم ها از مدرسه اخراج شد.

 

یک مثال نزدیک تر و ملموس تر برای نسل جدید «مایکل جوردن» بسکتبالیست مشهور آمریکایی است که بارها به جرم بی استعداد بودن از تیم بسکتبال دبیرستان اخراج شد و بعدها یکی از ستاره های بی بدیل بستکبال در تمام اعصار لقب گرفت. «اوپرا وینفری» مجری مشهور تلویزیون هم یک مثال بارز دیگر است. اوپرا بارها به خاطر «مناسب نبودن برای مجری گری و نداشتن استعداد» از تلویزیون رانده شد و فقط کار سخت و شبانه روزی سبب شد تا خودش را به مشهورترین تهیه کنندگان تلویزیون دنیا ثابت کند.

 

تلاش و سخت کار کردن برای موفقیت مهم تر و موثرتر از استعداد است

 

قدرت برچسب ها را دست کم نگیرید

همان طور که گفتیم در جوامع مختلف برچسب «فرد با استعداد» و «فرد بی استعداد» آن قدر قدرتمند عمل می کند که گاهی وقتی به یک فرد برچسب «با استعداد» می خورد آن فرد با خیال راحت دست از تلاش کردن می کشد و در نهایت با شکست به فردی سرخورده تبدیل می شود. فرض کنید در مدرسه به یک دانش آموز مرتب بگویند تو با استعداد هستی.

 

در نهایت چه اتفاقی می افتد؟ در این موارد معمولا دانش آموز مورد نظر دیگر نیازی به تلاش و کار سخت و مطالعه نمی بیند چون می خواهد با تکیه بر نیروی استعداد کارش را پیش ببرد. اما اتفاقی که در نهایت می‌افتد این است که سایر دانش آموزان با تلاش، کار سخت و مطالعه بیشتر از این دانش آموز با استعداد پیش می افتند. این قضیه در مورد افرادی که برچسب بی استعداد به آن ها زده می شود هم صادق است. این افراد معمولا نا‌امید شده و دست از تلاش برمی دارند.

 

در این میان به نظر می رسد گاهی زدن برچسب «با استعداد» به یک فرد به نوعی ظلم در حق او محسوب می شود. به این ترتیب این فرد نیازی نمی بیند به تلاش و سخت کار کردن برای موفقیت متکی باشد و می خواهد با استعدادی که دارد تمام کارها را پیش ببرد. در این گونه مواقع حتی اگر فرد به تلاش و سخت کار کردن برای موفقیت هم اعتقاد داشته باشد چون برچسب با استعداد به او زده شده، تلاش هایش معمولا نادیده گرفته می شود و همین امر عامل نادیده گرفتن رشد و پیشرفت فرد هم می شود.

 

به طور خلاصه برچسب زدن به افراد به عنوان «با استعداد» یا «بی استعداد» فقط یک تعریف ساده نیست. در حقیقت جا انداختن این مفهوم که برخی افراد به طور ذاتی از برخی دیگر «بهتر» هستند به جای اینکه سازنده باشد، مخرب است.

 

گاهی زدن برچسب «با استعداد» به یک فرد به نوعی ظلم در حق او محسوب می شود

 

چطور قدرت بی نظیر خودمان را به چنگ بیاوریم

درست است که ما در برخی موارد از دیگران قویتر هستیم اما تلاش و سخت کار کردن برای موفقیت، راز اصلی موفق شدن است. برای دستیابی به موفقیت با تکیه بر سخت کار کردن باید این سه دلیل منطقی را باور کنید تا بتوانید قدرت بی نظیر خودتان را برای موفق شدن به چنگ بیاورید.

 

تلاش و سخت کار کردن برای موفقیت، راز اصلی موفق شدن است

 

۱- از خودتان بپرسید چه چیزی بیشتر از همه مورد علاقه شماست

شما اغلب به چه چیزی فکر می کنید؟ دوست دارید در اوقات فراغت چه کاری را انجام دهید؟ در واقع چه کاری بیشتر شما را از نظر روحی ارضا می کند؟ اگر از مهارت های خود مطمئن نیستید مسائل جدید را امتحان کنید یا روی موضوعات جدید سرمایه گذاری کنید.

 

چه چیزی بیشتر از همه مورد علاقه شماست

 

۲- روی نقاط قوت خودتان کار کنید

برای مثال اگر به این نتیجه رسیده اید که هنر را دوست دارید به دنبال منابعی باشید که مهارت های شما را در این زمینه تقویت کنند و به شما کمک کنند تا در یک زمینه خاص مهارت خاصی به دست بیاورید. کلاس بروید، یک مربی پیدا کنید تا به شما در این زمینه کمک کند، منابع و مقالاتی را پیدا کنید که بتوانید خودتان بخوانید و اطلاعاتتان را زیاد کنید.

 

سوال بپرسید و جواب ها را به خاطر بسپارید. در مورد مهارت های اساسی که در ابتدای راه لازم دارید فکر کنید و برای به دست آوردن آن ها به دنبال یک راهکار خوب و موثر و عملی باشید. در اینجا تمرین و سخت کار کردن برای موفقیت کلید اصلی شماست که اتفاقا در دستان خودتان است. هر چه بیشتر کار و تلاش کنید بهتر است.

 

مهارت های خود را تقویت کنید

 

۳- بازخوردها را جدی بگیرید

اجازه دهید بازخوردی که از سخت کار کردن می گیرید به شما بگوید کدام کار شما خوب است و کدام کارتان نیاز به بهبود دارد. افراد موفق هرگز برای موفقیت از یادگیری دست نمی کشند. در واقع پذیرفتن انتقادهای سازنده، یادگیری و سخت کار کردن برای موفقیت مکمل هم هستند. هرگز سخت کوشی را متوقف نکنید و خودتان را برای پیشرفت مداوم متعهد نگه دارید. مهم نیست که دیگران در مورد شما چه فکر می کنند، فکر می کنند با استعداد هستید یا بی استعداد، آنچه مهم است تلاش و کار شخصی شماست.

 

پذیرفتن انتقادهای سازنده، یادگیری و سخت کار کردن برای موفقیت مکمل هم هستند

 

کارتان را در آغوش بکشید و به خودتان اعتماد داشته باشید

زمانی می توانید آرزوهای خود را پیگیری کنید که به این نتیجه برسید تلاش و سخت کار کردن برای موفقیت رمز پیروزی شماست. در این صورت اگر به شما بگویند که توانایی خاصی ندارید یا بی استعداد هستید چکار می کنید؟ شما حالا می دانید که اگر مسیر درست را انتخاب کنید که شامل مهارت های شما هم می شود سبب موفقیت شما می شود. هیچ دلیلی وجود ندارد که یک فرد فوق العاده موفق باشید. اگر کسی به شما بگوید با استعداد یا بی استعداد هستید مطمئنا باید به او یادآوری کنید که تنها «سخت کار کردن» است که تفاوت ها را ایجاد می کند.

 

اگر مسیر درست را انتخاب کنید سبب موفقیت شما می شود

 

منبع : blog.okcs.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------